09:18 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Relvastus
lühendatud link
Relvastus (196)
7910

Rootsi sõjalaevastik võttis üleilmse tuumakonflikti ohu kasvamise ettekäändel riigilt tagasi vana maa-aluse mereväebaasi Muskö saarel.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Rootsi hakkas jälle muretsema oma sõjalaevastiku saatuse pärast tuumasõja korral. Umbes 70 km kaugusel Stockholmist, skäärides, sügaval Muskö saare kaljude sees võeti taas kasutusele Rootsi sõjalaevastiku maa-alune baas, kuhu pärast remonti kolitakse laevastiku staap ja osa mereväelasist.

Laevad ja juhtkoosseis on kavas baasi lasta paari aasta pärast, kui maa-alune majapidamine on remonditud ja korda tehtud, sest praegu on seal pimedavõitu ja isegi "halvenev välispoliitiline keskkond" ei pane laevastiku ohvitsere piinlema depressiooni käes pimedates ja niisketes koobastes.

Peaaegu kogu maailm teab, kus asub rootslaste "salajane" mereväebaas, mis kunagi suleti kulude kokkuhoidmiseks ja seoses külma sõja lõppemisega. 1950.–1960. aastatel allveelaevade ja väiksemate pealveelaevade jaoks ehitatud maa-alusest Muskö baasist pidi tuumasõja korral saama kuninglike mereväelaste varjend.

Baas oli kuulus töökate rootslaste väljauuristatud kivimikoguse poolest — üle pooleteise miljoni kuupmeetri. Baasist oli saanud üks maailma suurimaid maa-aluseid sõjalisi objekte. Kui muidugi mitte pidada sõjaliseks objektiks ka näiteks Moskva metrood.

Sellest saaks laheda lõbustuspargi

Kavatsust peita tuuma-apokalüpsise korral kalju sisse mõned neutraalse riigi sõjalaevad pidasid paljud juba tollal mõttetuks raharaiskamiseks, seda enam kutsub see kuningriigi majandustegelastest alamate kriitikat esile tänapäeval.

Посетители аттракциона катаются на горках
© Sputnik / Валерий Мельников
Lõbustuspargi külastajad sõidavad "Ameerika mägedel"
Nad kahtlustavad, et baasi hakkavad peale rootslaste kasutama mingid üldse mitte neutraalsed riigid, mis võib esile kutsuda negatiivse reaktsiooni teistelt mitteneutraalsetelt riikidelt, kes lähevad kadedaks, et nad on ilma jäetud võimalusest sõita laevaga mööda nii ägedat tunnelisüsteemi, mis meenutab õuduste koobast.

Stockholm annab mõista, et on sunnitud arvesse võtma "julgeolekuriskide suurenemise tänapäeval valitsevas olukorras" ehk võimalikku vajadust kaitsta oma kalleid laevu natolaste või venemaalaste eest, kui need lähevad äkki hulluks ja hakkavad üksteise pihta tuumarakette laskma.

Kui vahva puhke- ja meelelahutuskeskuse lastele ja ekstreemsete elamuste ihkajatele oleks saanud sinna rajada! Aga nüüd hakkab seda kõike nautima ainult sada-paarsada isekat Rootsi meremeest.

Lugege lisaks:

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Northern Wind: Rootsi pakub oma territooriumi sõjaks Venemaa vastu
Rootsi press valetas Vene õppuste kohta Läänemerel
Dresseeritud hülged otsisid Rootsi vetes allveelaevu
Vene välisministeerium sarjas Rootsi kaitsejõudude ülemat
Tagid:
julgeolek, tuumasõda, mereväebaas, Rootsi

Peamised teemad