04:55 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Relvastus
lühendatud link
Relvastus (196)
8410

Ameerika president teatas tulevikurelvadest, mis võivad paari aasta pärast USA relvajõudude relvastusse jõuda. Ajakirjanikud selgitasid toimuvat detailsemalt.

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. USA president Donald Trump teavitas maailma USA relvatööstuse uutest saavutustest. RIA Novosti teatel Valge Maja peremees üksikasjadesse ei laskunud. Siiski avaldas ta lootust, et reaalses sõjalises konfliktis seda kõike kasutama ei pea. Tema sõnul võetakse uusim tehnoloogia kasutusele juba lähiaastatel.

Agentuuri ajakirjanikud tegid USA presidendi eest uurimistöö ära ja tutvustasid lugejatele viimase aja viit kõige ambitsioonikamat Ameerika relvaprojekti.

Nähtamatu "Raider"

Selle aasta septembris alustasid ameeriklased uusima strateegilise pommitaja B-21 Raideri esimese prototüübi kokkupanekut. Nende "raskete nähtamatutega" tegeleb kontsern Northrop Grumman, kasutuselevõtt on kavandatud 2025. aastasse.

© Фото : Northrop Grumman Corporation
Pommitaja B-21 Raideri eskiis
Väliselt sarnaneb prototüüp vargpommitaja B-2 Spiritiga — mõlema aluseks on alla helikiiruse lendava varglennuki kontseptsioon, mis on ehitatud "lendava tiiva" põhimõttel ja võimeline kandma rakette või pomme kere sisemuses.
Enamikku lennuki tehnilistest näitajatest hoitakse saladuses. On teada, et tankimiseta on tema tegevusraadius umbes 3800 kilomeetrit ja "õhus tankimisega" üle üheksa tuhande kilomeetri.

Masin suudab pardale võtta kuni 12,5 tonni relvi ja lisavarustust. Ühe eksemplari maksumus on hinnanguliselt 500–600 miljonit dollarit.

Hääletu "Columbia"

Columbia paljutõotavate strateegiliste tuumaallveelaevade ehitamist on kavas alustada 2021. aastal.

CC0 / U.S. Naval Sea Systems Command Image /
Tuumaallveelaev Columbia
Columbia peaks aja jooksul välja vahetama USA mereväes praegu kasutusel olevad allveelaevad Ohio, mida hakatakse maha kandma alates aastast 2027, ühe aluse kaupa aastas. Suuruse poolest erinevad uued laevad eelkäijatest vähe. Colombia pikkus on umbes 170 meetrit, kere läbimõõt on 13 meetrit ja veealune veeväljasurve 20 800 tonni.

Columbia relvastuses on 16 ballistilist raketti Trident II D5 (Ohiol oli neid 24). Laeva eriomaduseks on täielikult elektriline, püsimagneteid kasutav veojõusüsteem, mida toidavad tuumareaktori käitatavad turbogeneraatorid. Selline lahendus muudab Columbia Ohiost tunduvalt vaiksemaks

Kokku on kavas ehitada 12 allveelaeva. Aluse tööiga on umbes 42 aastat. Esimese allveelaeva ehitamine läheb USA-le maksma 6,2 miljardit dollarit.

Tuleviku helikopter

Oktoobri alguses tutvustas Ameerika korporatsioon Bell lahingukopteriprojekti Bell 360 Invictus, mis võtab osa USA armee FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft - "Tuleviku luure- ja ründelennumasin") konkursist.

© Фото : Bell Invictus
Luure- ja rünnakukopter Bell 360 Invictus
See tähendab tohutu hulga "tiivikveteranide" AH-64 Apache väljavahetamist. Siiani eksisteerib Invictus ainult paberil, nii et reporteritele näidati mitte töötavat mudelit, vaid selle 3D-kujutist. Uus helikopter luuakse tsiviilmudeli Bell 525 Relentless baasil, mis on kuulus oma silmapaistvate kiirusomaduste poolest: katsetamise ajal saavutas ta kiiruseks 306 kilomeetrit tunnis.
Invictuse eripäraks on tiivapaar, mis tagab teatud kiirusest alates kuni poole tõstejõust. Kopteri relvastus peidetakse kere sisse, mis parandab aerodünaamikat ja vähendab masina nähtavust radariekraanil.

Kergetank

Alates 2015. aastast on USA arendanud perspektiivset roomikutel soomusmasinat MPF (Mobile Protected Firepower). Programmi eesmärk on luua kerge tank ekspeditsioonivägedele. Praktika on näidanud, et rasked Abramsid on linnatingimustes liiga suured ja kohmakad. Jalaväe toetuseks on vaja kompaktsemat ja mobiilsemat platvormi.

© Фото : © General Dynamics
Tanki Griffin II prototüüp
Septembri lõpus demonstreeris General Dynamics MPF programmi raames esimest mudelit – kergtanki Griffin II. Sõltuvalt soomuse konfiguratsioonist ja muudest omadustest on masina lahingumass 35-38 tonni. "Griffin" on relvastatud 120-millimeetrise sileraudse kahuri ja kahe kuulipildujaga, mis on varustatud moodsa tulejuhtimissüsteemiga.

Uue masina kere on kaitstud väikesekaliibriliste mürskude eest. Algne torn on kavas katta moodulsoomusega.

Seeriatootmine algab mitte varem kui aastal 2025.

"Ründe-uun"

Septembri lõpus sõlmis Pentagon Raytheon Corporationiga lepingu elektromagnetkahuri PHASER prototüübi tarneks, mille olemasolu ettevõtte neli aastat tagasi avalikustas.

Mikrolainekahuri testmudel tegi edukalt kahjutuks 33 drooni, hävitades korraga kaks kuni kolm sihtmärki. Seadme elektromagnetkiirguse allikas suutis rivist välja lüüa kuni 25 kilogrammi kaaluvate lennumasinate elektroonika.
Esimene PHASERi prototüüp peaks armeesse jõudma enne 2020. aasta lõppu, pärast seda kontrollib sõjavägi seadet lahingutingimustes ja langetab otsuse ostude otstarbekusest.

Lugege lisaks:

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Kreml: USA pommitajad kipuvad Venemaa piiride äärde
Pentagoni kaval plaan: kulutusi rohkem, läbipaistvust vähem
Trump allkirjastas 2019. aasta kaitse-eelarve
USA strateegilised pommitajad on vananenud: vaid üksikud neist on lahingukõlbulikud
Tagid:
relvad, uued võimalused, relvatööstus, USA

Peamised teemad