14:38 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Relvastus
lühendatud link
Relvastus (196)
8810

NATO Parlamentaarse Assamblee istungil Londonis osalenud Eesti saadikud esitasid küsimuse, kuidas tagatakse Euroopa julgeolek, kui Washington lahkus kehtimast keskmaa tuumaleppest.

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. Aastakümneid rahu taganud keskmaa tuumaleppe ehk INF-leppe —lõppemine USA taganemise tõttu on teinud eestlased murelikuks. "Valusa probleemi" tõstatasid Riigikogu liikmed Ants Laaneots, Leo Kunnas ja Sven Sester Londonis toimunud NATO Parlamentaarse Assamblee sügisistungil.

Антс Лаанеотс
© Фото : Kaitseväe peastaap
Ants Laaneots
Nii teatas endine kaitseväe juhataja Ants Laaneots, et kavatseb NATO peasekretärilt Jens Stoltenbergilt pärida, milline saab olema NATO vastus USA ja Venemaa otsusele lahkuda keskmaa tuumarakettide leppest. Temale kui endisele Nõukogude armee polkovnikule teeb see küsimus eriti muret.
Võimalik, et kolleegile oleks osanud vastata teine Eesti saadik: erukolonelleitnant Leo Kunnas, kes on kirjutanud Venemaa kallaletungist NATOle ulmeromaani "Sõda 2023". Romaani sündmustik, sealhulgas sõjategevus, toimub Eesti territooriumil.
Лео Куннас
© Estonian Defence Forces
Leo Kunnas
Kolmas Eesti delegaat Sven Sester ei ole ise küll sõjaväes teeninud, kuid muretseb eelkõige selle pärast, et kulud NATO operatsioonidele ja vägede kohalolekule jaguneksid alliansi liikmesriikide vahel õiglasemalt ja ühtlasemalt.
Свен Сестер
© Riigikogu / Erik Peinar
Sven Sester
Praegu eraldab Eesti kaitsekulutusteks 2,2% SKTst ja peab ülal oma territooriumil viibivat NATO lahingugruppi koos sõjatehnikaga.

Mida NATO Parlamentaarne Assamblee arutab?

Peale Eesti saadikute küsimustele vastamise tegeleb NATO Parlamentaarse Assamblee sügisistung ka teiste küsimustega, mis pole Põhja-Atlandi alliansile sugugi vähem olulised. Nii näiteks on julgeoleku tsiviilmõõtme komiteele hakanud muret tegema inimõiguste olukord Venemaal ja korruptsioon Ukrainas, julgeolek piiridel ja rändekriis Euroopas.

Kaitse- ja julgeolekukomitee arutab "reaktsiooni Venemaa väljakutsetele", samuti tuumarelvade leviku tõkestamise ja relvastuskontrolliga seotud küsimusi. Tema istungi teemaks on Atlandi-ülene koostöö kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas ja uue strateegia ettevalmistamine Iraani suhtes. Samuti plaanitakse arutada liitlasvägede ja nende rahvusvaheliste partnerite toetamist Afganistanis.

Majanduskomitee istung on pühendatud Suurbritannia kaubanduspoliitikale pärast tema väljaastumist Euroopa Liidust, muuhulgas ka kaubandussuhetele Euroopa Liidu, USA ja Kanadaga. Komitee ettekanded puudutavad digitaalseid turge ja küberjulgeolekut, samuti Põhja-Makedoonia arengut ja tema eelseisvat NATOsse astumist. Puudutatakse ka Venemaaga seotud rahvusvaheliste sanktsioonide tõhusust.

Парламентская Ассамблея НАТО
© Фото : Riigikogu
NATO Parlamentaarne Assamblee
Poliitikakomitee käsitleb NATO tegevust 70 aasta jooksul ja Atlandi-üleste suhete olukorda. Talle on esitatud analüüs NATO ülesannetest ja võimalustest julgeoleku ja stabiilsuse tagamisel Aafrikas ja ettekanne julgeolekuolukorra edendamisest Pärsia lahes.

Teadus- ja tehnoloogiakomitee arutab tehnika arengu tendentse ja tehisintellekti rakendamist julgeoleku alal. Põhiteemadeks on saanud NATO roll tänapäeva küberruumis ning võimalus tugevdada julgeolekut ja kaitset. NATO Parlamentaarse Assamblee istung kestab esmaspäevani, 14. oktoobrini.

Norralane seisab Ameerika-meelse peavoolu tee peal ees

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et üks NATO Parlamentaarse Assamblee sügisistungi ettekannetest väljendab tõsist muret Ameerika sanktsioonide pärast ettevõtete ja eraisikute suhtes, kes tegelevad Vene–Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitusega.

Nii näiteks on dokumendis "Majandussanktsioonid välispoliitika instrumendina", mille on ette valmistanud Norra raportöör Christian Tybring-Gjedde, eraldi peatükk, mis on pühendatud meetmetele Venemaa vastu. Autor tuletas meelde, et 2019. aasta augustis arutas USA Kongressi Senati komitee seaduseelnõu, mille alusel hakatakse tundma õppima "uusi sanktsioone ettevõtete ja eraisikute suhtes, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitusega".

Norra ettekandja arvates on eelnõu — kuigi see peab veel läbima Senati ja Esindajatekoja esindajate täiskoosseisu hääletuse, enne kui Ameerika president saab selle seadusena allkirjastada — juba tekitanud tõsist muret Euroopas, kus osa riike on selle torujuhtme poolt ja osa vastu.

Tybring-Gjedde rõhutas, et USAs varem vastu võetud meetmed, mis võimaldavad administratsioonil rakendada sanktsioone mitte-Ameerika ettevõtete vastu, kes teevad koostööd Venemaa partneritega nafta puurimise või torujuhtmete moderniseerimise alal, niigi "tekitanud teatavat Atlandi-ülest pinget".

Eesti peab onu Sami tänama

Keskmaa tuumajõudude lepe ehk INF-lepe lakkas kehtimast 2019. aasta augusti alguses. Venemaa välisministeerium on rõhutanud, et lepe kaotas kehtivuse Ameerika poole algatusel.

Keskmaa raketikompleks RSD-10 Pioneer - NATO klassifikatsioon SS-20
© Sputnik / Антон Денисов

Washington on ühepoolselt algatanud INF-leppest taganemise 2. veebruaril 2019 süüdistades Venemaad leppe tingimuste rikkumises pika aja jooksul. Samal päeval tegi analoogilise sammu vastuabinõuna ka Moskva.

Vene pool on kõik süüdistused enda aadressil tagasi lükanud jäädes oma arvamuse juurde, et INF-leppe tingimusi rikkumast on korduvalt tabatud just nimelt Washington. Selle tulemusel on Ameerika pool eiranud kõiki Venemaa ettepanekuid leppe säilitamiseks ja dokument, mis üle kolmekümne aasta on mänginud Euroopa julgeoleku nurgakivi rolli, on heidetud üle parda.

Peaaegu kohe teatati USA kaitseministeeriumist, et lähiajal hakatakse välja töötama maismaal baseeruvaid kesk- ja lühimaarakette, mis kannavad tuumarelva. Pentagoni juht Mark Esper on teatanud, et tahab võimalikult kiiresti paigutada uued raketid Aasiasse. Aga mitte Euroopasse.

Lugege lisaks:

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Kuidas maailma ajakirjandus INF leppe lõpetamisele reageeris
Trump lubas ja tegi ära: Ameerika väljus INF lepingust
USA väljub keskmaa tuumarelvastuse piiramise leppest
Rooda: kuidas USA Venemaa uutest rakettidest pääseda loodab
Tagid:
keskmaarakett, Venemaa, INF, Riigikogu, assamblee, NATO

Peamised teemad