02:15 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Relvastus
lühendatud link
NATO idarindel (273)
119 0 0

Ameerika tankide ja soomukite kolonnid suundusid laskeväljadele, kus toimuvad järjekordsed NATO õppused. Leedu tsiviilautojuhtidel soovitati teedel ettevaatlik olla.

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik. Seoses USA armee soomuskolonnide liikumisega Leedu teedel 20. – 21. oktoobril pidid autojuhid olema väga ettevaatlikud.

Kolonnis oli kuni 80 ühikut mitmesugust USA sõjatehnikat koos sõjaväelastega. Kokku on Leedus umbes 100 ühikut raskerelvastust, sealhulgas 30 tanki Abrams ja 25 jalaväe lahingumasinat Bradley, mis suundusid Pabrade õppeväljale, kuhu on juba saabunud USA armee 1. diviisi 9. rügemendi esimese pataljoni sõjaväelased.

Leedu autojuhtidele antud hoiatus oli tõsine: 2017. aasta juunis rammis suure kiirusega sõitnud Hummer Ameerika sõjaväelastega Marijampole linnas autot, milles viibis neli üliõpilast. Kolm tütarlast vajasid arstiabi.

NATO vägede lõputu rotatsioon

Pärast Balti riikide ühinemist NATOga 2004. aasta kevadel on alliansi, sealhulgas Ameerika Ühendriikide vägede kohalolek piirkonnas pidevalt suurenenud ja tugevnenud.

Leedu sõdur NATO õppustel Saber strike Leedus.
© AFP 2019 / Petras Malukas
NATO riikide kaitseministrid leppisid 2016. aastal Brüsselis kokku alliansi sõjalise jõu suurendamises Venemaa piiridel - Balti riikides ja Poolas. Rotatsiooni korras on Leedus juba käinud Ameerika õhuväe, soomusväe ja mehhaniseeritud jalaväe kompaniid.

Läänes seletatakse seda vajadusega heidutada väidetavat "Venemaa ohtu". Moskva on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ründa kunagi ühtegi NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teab NATO hästi, et Moskva ei kavatse kedagi rünnata, kuid kasutab lihtsalt ettekäänet Venemaa piiridele suurema hulga relvastuse ja üksuste paigutamiseks.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et USA teatas viimase 25 aasta suurimast relvajõudude ümberpaigutamisest Euroopasse – 2020. aasta aprillis-mais võtavad need üksused osa rahvusvahelistest õppustest Defender 2020. Sõjaväekontingent paigutatakse Balti riikidesse ja Poolasse. Manöövritest võtab osa 37 tuhat sõdurit alliansi 19 riigist.

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO õppused: kas Balti riikidel poleks aeg "sektsioonides ringi vaadata"
Sõjaväeekspert Leedu soomukiostust: parem olnuks investeerida majandusse
Leedu sõjaväelastel käib kaitsekulutustest pea ringi: varsti tulevad kopterid
Ekspert: USA väed Leedus kaitsevad ametivõime rahva viha eest
Tagid:
polügoon, hoiatus, õppused, sõjatehnika, USA, Leedu

Peamised teemad