22:03 23. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Relvastus
lühendatud link
9110

Kosmoseseadmete konstruktor ja politoloog Sergei Hruštšov, NLKP Keskkomitee peasekretäri Nikita Hruštšovi poeg, jagas Hispaania meedia seisukohta, et NSV Liidus valmistatud Tsaar-pomm oli tarbetu.

TALLINN, 3. november — Sputnik. Väljaandes La Vanguardia avaldatud artiklis on termotuumarelva Tsaar-pomm, mida katsetati 30. oktoobril 1961, nimetatud selle mõõtmete tõttu tegelikus sõjas kasutamiskõlbmatuks.

Sergei Hruštšovi sõnul ei kavatsenud tolleaegne Nõukogude juhtkond seda relva katsetada, kuid põhjus ei seisnenud pommi suuruses, vaid selle tööpõhimõtte eripäras.

"See oli hiiglaslik, kuid tegelikult oleks saanud selle väiksemaks teha, see ei ole üldse nii suur probleem. /.../ See oli suure võimsusega, aga asi ei ole mõõtmetes, vaid selles, et pommi purustusjõud väheneb kauguse kasvades väga kiiresti, nii et kui visata see mingi objekti pihta, purustab ja süütab ta keskpaigas tõesti kõik, aga kaugemal väheneb tema jõud kiiresti," tsiteerib Hruštšovi sõnu raadiojaam Govorit Moskva

Hruštšov lisas, et tema isa oli nõustunud relva katsetama akadeemik Sahharovi palekäimisel, kes "oleks väga tahtnud selle plahvatama panna". Seejuures vähendati pommi võimsust katsetusteks kaks korda.

AN602 hüüdnimega "Tsaar-pomm" oli lennuväe termotuumapomm, mille konstrueeris NSV Liidus aastatel 1956–1961 rühm tuumafüüsikuid eesotsas akadeemik Igor Kurtšatoviga.

Tsaar-pomm on inimkonna uuema ajaloo võimsaim lõhkekeha. See on kantud Guinnessi rekordite raamatusse kui kõige võimsam katsetatud termotuumaseade.

Lugege lisaks:

Samal teemal

USA tuumarelvad Euroopas
Tagid:
tuumapolügoon, tuumapomm, Nikita Hruštšov, NSV Liit

Peamised teemad