23:55 29. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1001
  • RUB68.9755
Relvastus
lühendatud link
68 0 0

Washingtoni plaan taganeda veel ühest rahvusvahelist julgeolekut toetavast kokkuleppest – avatud taeva lepingust – kutsus Moskvas esile asjakohase vastureaktsiooni.

TALLINN, 7. november — Sputnik. USA väljumine avatud taeva lepingust on Valge Maja järgmine löök valitseva rahvusvahelise turvasüsteemi pihta, kuid Kreml on selleks valmis, ütles Venemaa välisministeeriumi tuumarelva leviku tõkestamise ja relvastuskontrolli osakonna direktor Vladimir Jermakov.

Ta rõhutas, et iga USA otsus mõne lepingu täitmine katkestada vähendab rahvusvahelist julgeolekut. "Kahjuks on meie Ameerika kolleegid seda alates eelmise sajandi 90ndate lõpust sihikindlalt teinud," nentis Jermakov.

Директор Департамента по вопросам нераспространения и контроля над вооружениями Министерства иностранных дел Российской Федерации Владимир Ермаков
© Sputnik / Александр Натрускин
Vene Föderatsiooni Välisministeeriumi Tuumarelva leviku tõkestamise ja relvastuskontrolli osakonna direktor Vladimir Jermakov

Vene diplomaat märkis ühtlasi, et Valge Maja plaan avatud taeva lepingust taganeda ei tulnud Kremli jaoks "suure üllatusena".

Washingtoni plaanid avatud taeva leping katkestada tekitavad muret mitte ainult Venemaal, vaid ka Ameerika Ühendriikides endis. Nii näiteks saatis USA kongressi esindajatekoja väliskomisjoni esimees Eliot Engel juba Valgesse Majja presidendi riikliku julgeoleku nõunikule adresseeritud protestikirja.

Venemaa kaitseministeerium on kindel, et USA luure süüdistab Venemaad tahtlikult avatud taeva lepingu "rikkumises" selleks, et vaatluslende USA territooriumi kohal segada.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova teatas, et ehkki Washington ei ole veel avatud taeva lepingut puudutavate ametlike avaldustega välja tulnud, peab Venemaa vajalikuks meelde tuletada, et see kokkulepe on oluline vahend Euroopa julgeoleku tagamiseks.

© Sputnik / Сергей Мамонтов
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova

Avatud taeva leping allkirjastati 1992. aastal ja sellest on saanud üks olulisi usalduse suurendamise meetmeid Euroopas pärast külma sõja lõppu. Lepe on toiminud alates 2002. aastast ja võimaldab osalevatel riikidel avalikult üksteise relvajõudude ja nende tegevuse kohta teavet koguda.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Miks oli INF-leppega keelustatud USA raketi katsetamine eksperdi arvates ootuspärane
Tagid:
taganemine, Venemaa, Avatud taeva leping, relvastus, USA

Peamised teemad