16:22 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Relvastus
lühendatud link
Arktika (25)
01

Venemaa rajab Arktika kohale õhukaitsekupli. Milleks seda vaja on, seletas raadio Sputnik eetris sõjandusekspert Aleksei Podberjozkin.

TALLINN, 15. detsember — Sputnik. Arktika Venemaale kuuluva osa kohale rajatakse õhukaitsekuppel: selleks varustatakse kõik Põhja laevastiku Arktika-divisjonid lähiaastatel õhutõrje raketisüsteemidega S-400, teatas Põhja laevastiku juhataja viitseadmiral Aleksandr Moissejev, vahendab RIA Novosti.

On kinnitatud Venemaa õigus uutele aladele Arktikas, illustreeriv foto
© Sputnik / Валерий Мельников

"Käimas on õhutõrje raketi- ja raadiotehniliste vägede varustamine ja ümbervarustamine. Tänavu saabusid Novaja Zemljal dislotseeruva seniitraketipolgu relvastusse õhutõrje raketisüsteemid S-400 ja need on juba lahingvalves. Lähiaastatel on kavas varustada taoliste kompleksidega kõik meie Arktika-divisjonid," ütles admiral.

Tema sõnul hakkavad Venemaa polaaralad tänu sellele olema kaitstud vastase igasuguse õhurünnaku eest — ükskõik, kas neid rünnatakse lennukite, tiib- või ballistiliste rakettidega.

Moskva Riikliku Rahvusvaheliste Suhete Instituudi (MGIMO) sõjalis-poliitiliste uuringute keskuse direktor Aleksei Podberjozkin selgitas raadio Sputnik eetris, miks see on vajalik.

"Õhu- ja raketitõrjesüsteemi ehituse pikaajalise kava kohaselt luuakse igat liiki rakettide radarseire- ja hävitussüsteem. See, et praegu on need jõupingutused suunatud põhjapiirile, on täiesti arusaadav. Esiteks on just nimelt see suund löökide andmiseks kõige ohtlikum, sest see on lühem. Teiseks, kuna tänaseks on sisuliselt juba alanud "võitlus Arktika pärast", millest võtavad järjest aktiivsemalt osa ka mittearktilised riigid, püüab iga riik tähistada oma mõjuvälja," oletab Aleksei Podberjozkin.

Venemaa vastutusvöönd peab olema kindlalt kaitstud, märkis ta.

"Me pretendeerime sellele, et see vöönd, mida peetakse Venemaa relvajõudude vastutusvööndiks, oleks õhu- ja reketikaitse seisukohast kindlalt kaetud. Kohe pärast ühtse radarseirevälja rajamist luuakse kaitsesüsteem, mis kaitseb just nimelt üle põhjapooluse ja arktiliste alade tehtavate rünnakute eest," ütles Aleksei Podberjozkin.

Septembris sai teatavaks, et esimesena varustati kompleksidega S-400 Novaja Zemljal paiknev polk. See allüksus asus lahingvalvesse 2015. aastal, kuid varem olid seal relvastuses seisnud eelmise põlvkonna kompleksid S-300.

Õhutõrje raketisüsteem S-400 on ette nähtud kõigi praeguste ja tulevaste õhu- ja kosmoserünnakuvahendite hävitamiseks neljasaja kilomeetri kauguselt nende lennukõrgusest sõltumata.

Lugege lisaks:

Teema:
Arktika (25)

Samal teemal

Vene diplomaadid soovitasid NATO-l Stalingradi lahingu ajalugu õppida
Rikkuste meri: Venemaa ammutab USA riigivõla Arktika alt
Tagid:
õhutõrjekompleks, Põhja-Jäämeri, vedelgaas, Arktika

Peamised teemad