20:39 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Relvastus
lühendatud link
Relvastus (196)
30

Venemaa strateegiliste uuringute instituudi ekspert Vladimir Fitin kommenteeris Sputniku raadiosaates, kas Türgi presidendi Erdogani ähvardus nii Incirliki kui Kureciki sõjaväebaas Washingtoni sanktsioonide pärast ameeriklastele ligipääsmatuiks muuta on teostatav.

TALLINN, 16. detsember — Sputnik. Vladimir Fitin meenutas, et Türgi Vabariigi presidendi Recep Tayyip Erdogani ähvardused Türgi Incirliki ja Kureciki õhuväebaasid USA sõjaväelaste ligipääsuks sulgeda ei kõla sugugi esimest korda.

Eksperdi hinnangul on kõik juba harjunud Erdogani säärase käitumise ja tema "ekstravagantselt eksootiliste" avaldustega, mille taga peale tausta ei ole midagi kõneväärset.

Samal ajal, nagu Fitin leiab, on USA juba õige pikka aega üritanud sättida Türgit NATO ühtsesse rivistusse, et Ankara ei torkaks silma mingite omaenese taotlustega ega näitaks üles oma, teiste NATO liikmesriikide huvidest erinevaid huvisid. 

Peale Erdogani ebaõnnestunud kukutamise katset on temalt NATO uuesti usaldamist mõnevõrra raske oodata.

Ta toonitas, et Washingtonis mõistetakse hästi oma võimsuse poolest alliansis teisel kohal seisva Türgi armee äärmiselt suurt tähtsust NATO-le, kuid Türgil endal on üsna raske samaaegselt nii USA-le kui Euroopa Liidule kui Venemaale vastu seista.

"Retoorika tasandil kestab vastasseis edasi, aga ma ei kujuta ette, et Erdogan võtaks rakendada reaalseid meetmeid Venemaaga suhete õõnestamiseks. Küsimus on vaid selles, kelle närvid varem üles ütlevad," sõnas Fitin kokkuvõtteks.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et ameeriklaste õhujõud kasutavad juba ammu Incirliki lennuväebaasi Türgi lõuna- ja Kureciki baasi kaguosas. Ent USA ja Türgi suhetes tekkinud kriis on põhjustanud Ankara otsuse osta endale Venemaa raketitõrjekompleksid S-400 Triumf.

Зенитные ракетные комплексы С-400 Триумф
© Sputnik / Евгений Одиноков
Õhutõrjekompleksid S-400 Triumf

Washington nõudis tollest tehingust loobumist ja selle asemel ameeriklaste õhutõrjekompleksi Patriot soetamist ning USA Senat kiitis heaks seaduseelnõu Türgi vastu S-400 omandamise eest sanktsioonide kehtestamiseks.

Erdogan järele ei andnud, teatades, et Venemaa seniitraketisüsteemid seatakse täielikult lahinguvalmis 2020. aasta aprillis. Türgi on omakorda ähvardanud Washingtoni oma sõjaväebaaside sulgemisega ligipääsuks USA sõjaväelastele.

Lugege lisaks:

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Türgi nõustus NATO Balti riikide kaitseplaaniga
Tagid:
USA baasid, S-400, USA, Venemaa, Türgi

Peamised teemad