09:39 19. Veebruar 2018
Tallinn-6°C
Kuula otse
22. märtsi hommikul toimus Brüsselis mitu järjestikust terrorirünnakut.

Mida teha terrorirünnaku korral: kaheksa soovitust Alfa veteranilt

© REUTERS / REUTERS TV
Ühiskond
lühendatud link
10712

Brüsselis toimunud plahvatuste järgselt teravnenud terroriohu taustal rääkis Alfa veteranide rahvusvahelise assotsiatsiooni asepresident Saksamaa Sputnikule, kuidas tuleks terrorirünnaku ajal toimida.

TALLINN, 24. märts — Sputnik. Alfa veteranide rahvusvahelise assotsiatsiooni asepresident rääkis Saksamaa Sputnikule, mida tuleks teha, kui satud ootamatult paika, kus äsja toimus plahvatus.

Võimalikult kiiresti lahkuda terrorirünnaku toimumispaigast

Ei ole välistatud, et võib järgneda uus plahvatus. Kui terrorirünnak pandi toime hoones, tekib hoone kokkuvarisemise oht. Samuti kannavad endas ohtu põlemasüttinud materjalid, suits ja tolm. Et viia miinimumini võimalikud kahjustused organismile, tuleks katta nina ja suu käepärast oleva kangatükiga.

Traumaga pöörduda viivitamatult ja tingimata kohalviibivate meedikute poole

Üldjuhul jõuab kiirabi erakorralise sündmuse puhul kiiresti kohale. Siiski tasub meeles pidada, et afektiseisundis ei pruugi te saadud traumat kohe tähele panna. See aga võib põhjustada teadvuse kaotuse ja uusi vigastusi.

Mitte puudutada võõraid esemeid

Neis võivad peituda lõhkekeha koostisosad või veel plahvatamata pomm. Eriti käib see hoiatus igasuguste kandekottide, kohvrite ja seljakottide kohta. Juhul, kui märkate mõnd omanikuta kotti, ärge seda puutuge ja teatage asjast politseile.

Täita täpselt politsei juhtnööre

Korrakaitseorganite töötajad vastutavad inimeste ohtlikust tsoonist evakueeerimise eest. Väljaspool ohutsooni piire osutavad spetsialistid kannatanutele vajalikku meditsiinilist ja psühholoogilist abi. Kui terrorirünnak leiab aset külmal aastaajal, seatakse sisse kohad, kus inimesed saavad ennast soojendada.

Mitte sattuda paanikasse

Püüdke säilitada rahu. Emotsioonidele järele andes riskite vigastada saamise või isegi hukkumisega.

Mitte tormata keset suurt rahvasumma

Terrorirünnaku tõttu vigastuna on oht saada ummisjalu tormavate inimeste poolt jalge alla tallatud. Püüdke vältida kitsaid läbipääse. Kui see ei ole võimalik, siis ärge üritage eespoolsetest mööda tormata: kõik peavad liikuma järjekorras üksteise järel.

Samuti tasub meeles pidada, et joooksvad inimesed, kellele olete otsustanud järgneda, ei pruugi tegelikult teada, mis suunas nad liiguvad ja nii võite sattuda hoopis järgmisse purustustsooni.

Kui teil vigastusi ei ole, vaadake tähelepanelikult ringi

Püüdke meelde jätta inimesed ja asjad teie ümber — terrorist võib olla kuskil sealsamas kõrval. Kõigest, mis tekitab kahtlust või äratab tähelepanu, teatage politsei- või meditsiinitöötatele. See aitab ennetada terroriakti kordumist.

Siis, kui olete väljaspool ohtu

Püüdke talletada mälus kõik detailid, mida tähele panite. Seda informatsiooni läheb hiljem uurimise käigus vaja — seega saate osutada abi kuritöö uurimisele.

22. märtsi hommikul toimus Brüsselis mitu järjestikust terrorirünnakut: kaks plahvatust kärgatasid lennujaamas ja üks metroos. Viimastel andmetel sai surma 31 inimest ja 300 on erineval määral, kergemalt või raskelt vigastatud.

Vastutuse toimepandu eest võttis enda peale terrorirühmitus Islamiriik. Prokuratuur on välja selgitanud enesetaputerroristide nimed — nendeks on vennad Khalid ja Ibrahim El Bakraouin. Mõlemad olid sündinud Brüsselis ja mõlemal oli Belgia kodakondsus.

 

 

Peamised teemad