14:45 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Ühiskond
lühendatud link
Sõja portreed (23)
5220

Jätkame Sputnik Eesti eriprojekti "Sõja portreed" raames mälestuste avaldamist nendest, kes võtsid osa Teisest maailmast või olid selle tunnistajaks.

TALLINN, 14. aprill — Sputnik. Iga aastaga jääb sõja elavaid tunnistajaid järjest vähemaks. Aeg viib endaga kaasa neid, kellele me oleme tänulikud selle eest, et elame praegu.

Mälestusi oma vanaisast jagab ekstrasenss Ilona Kaldre.

Vassili Tkatšov sündis 31. detsembril 1922. aastal Venemaal, Tambovis.

Ta oli sõja esimestel päevadel vabatahtlikuna rindele sattudes vaid 19-aastane. Jalaväelasena tegi ta läbi kogu sõja (Balti riigid, Königsberg, Ida-Preisimaa, Poola) ja jõudis 1945. aastal Berliini.

Sõja lõppedes oli ta rooduvanema auastmes ja oli autasustatud Isamaasõja ordeni, Kuulsuse ordeni ja seitsme medaliga Ida-Preisimaa linnade vabastamise eest. Vassili Tkatšov oli autasustatud ka medaliga "Berliini vallutamise eest".

Илона Калдре со своим дедушкой Василием Ивановичем Ткачёвым.
© Фото : из личного архива семьи
Ilona Kaldre koos oma vanaisa Vassili Tkatšoviga.

Sõja käigus sai ta mitu korda haavata ja kaotas Krakovi kaitsmise lahingus oma parema silma. Pärast Saksamaa kapituleerimist teenis Vassili veel viis aastat Nõukogude armees ja tuli siis, 1950. aastal Eestit taastama Rapla rajooni Järvakandi asulasse. Siin abiellus ta soomlannaga Tööarmeest ja töötas restorani direktorina, klaasitehases meistrina, Aseri keraamikatehase, Aseri koolimaja ja teiste tähtsate objektide ehitusel.

Vassili Tkatšov kasvatas üles oma kolm last, elas pika ja kangelaskiku elu, suri 1994. aastal raske haiguse tõttu ja on maetud Eestis.

 

 

Teema:
Sõja portreed (23)

Peamised teemad