11:52 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Ühiskond
lühendatud link
2401

President Toomas Hendrik Ilves ütles emadepäeval Estonia kontserdisaalis peetud kõnes, et viimast aastat Eestis iseloomustavad märksõnad "hirm", "mure" ja "vastasseis".

TALLINN, 8. mai — Sputnik. "Eesti viimast aastat iseloomustavateks märksõnadeks on olnud "hirm", "mure" ja "vastasseis". Sõjapõgenikud, täisealiste vabadus valida elukaaslast," ütles Ilves oma kõnes. "Viimastel kuudel on üha ägedamas meeleolus jutuks tulnud ka Eesti koolide rahastamine. Hulk emotsionaalseid küsimusi ripub juba tükimat aega me kõigi silme all nagu nöörile riputatud pesu."

"Kaugele ja pea kõigile on näha, et see pesu on must. Aga ta ripub, sest pesijaid ei paista. Vaieldakse hoopis selle üle, kes need riided ära määris ja kes peab nüüd pesupulbri valima. Nagu oleks seesugusest arutelust mingit kasu. Ei ole," kõneles Ilves emadepäeva kõnes. "Rääkides seda mõistujuttu, mis ometi lihtsalt äratuntav, ei vaata ma otsa emadele, kelle hoolde pesupesemise töö üldjuhul Eesti kodus jäetakse. Aga seda tean ma küll, et ükski päris perenaine sellist korralagedust ei salli, ammugi ei tee ta katset musta pesu voodi alla või kapipõhja toppida. Emade igapäevane hool ei lase tegemata töödel lõputult kuhjuda."

"Eks igaühel meist on ju võtta elulisi näiteid, kuidas isa midagi pikalt selgitas, kuni lõpuks ärritus ja loobus. Aga ema tõttas ligi ja aitas. Õpetas kingapaelu siduma. Patsi ja pannkooki tegema. Korrutustabelit. Lihtsad asjad. Lapsele ehk alguses mitte, aga ema mõistev toon ja kannatlikkus tõid alati lahenduse, uue teadmise või oskuse," tõi Ilves näiteid. "Me võiksime ka niinimetet riigielu küsimustes tasakaalukamad olla. Julgeda õpetada ja tahta õppida. Kingapaelad peavad ka siin kinni ja pesu puhtaks saama. Tüli ja vastupunnimine ei tee neid tegemisi kergemaks ega too vajalikke oskusi kiiremini kätte. Ka venitamine ei aita, sest kui koogi liiga kauaks pannile või supipoti tulele jätad, siis läheb toit hukka."

Ilvese sõnul on oluline märgata seda viisi, kuidas emad asju teevad ja küsimusi lahendavad. "Et paneksime seda tähele ja räägiksime sellest sagedamini kui kord aastas kaunil kevadpäeval," soovitas Ilves.

Ilvese hinnangul on küsimus hoiakus ja suhtumises ning selles, kuidas inimesed oma elu elavad, seda korraldavad ja sellest räägivad.

 

Peamised teemad