17:57 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Ühiskond
lühendatud link
5134

Venelased peavad oma peamisteks vaenlasteks USA-d, Ukrainat ja Türgit.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Venelased peavad oma vaenlasteks USA-d, Ukrainat ja Türgit, näitavad Levada keskuse küsitlustulemused. Politoloog Aleksei Muhhin avaldas raadios Sputnik arvamust, et Lääs kuulutas Venemaale „ristisõja" ja riigi kodanikud näevad seda.

Venelased peavad oma peamisteks vaenlasteks USA-d, Ukrainat ja Türgit, näitavad Levada Keskuse korraldatud venelaste suhtumisele teistesse riikidesse pühendatud küsitluse tulemused. Sellest teatab ajaleht „Vedomosti".

72% venelastest leiab, et kõige vaenulikumalt on Venemaa suhtes meelestatud USA. Seda, et vaenulikkuse poolest esikohal on Ukraina, arvas 48% vastanutest. Kusjuures veel aasta tagasi arvas nii 37% küsitletuist, märgib väljaanne. Kolmanda koha hõivas Türgi — 29%, kuid 2015. aastal arvas sama vaid 1% küsitletutest.

Samal ajal peavad venelased oma riigi peamisteks sõpradeks Valgevenet (50%), Kasahstani (39%) ja Hiinat (34%). Lisaks neile on venelaste silmis ligikaudu viis korda kasvanud Süüria sõbralikkus, milles on veendunud 10% vastanutest.

„Midagi ootamatut me teada ei saanud. Tuleb selgesti aru saada, et selliste hinnangute kujunemisel on väga tõsised põhjused. Eks ole just Ameerika ja Ukraina poliitikud Venemaast kõneldes oma väljendustes üsna valimatud. Kusjuures nendes riikides kostab ka Venemaa suhtes heatahtlikke kommentaare, kuid sealne meedia neid millegipärast ei edasta. Muidugi, me peame täies ulatuses mõistma, et tegemist on eredalt väljendunud russofoobse kampaaniaga," ütles Sputniku raadiosaates politiilise informatsiooni keskuse peadirektor Aleksei Muhhin.

Samas leiab ta, et küsitluse tulemused vastavad täiel määral tegelikkusele ja et venelased arvamustes sugugi ei liialda.

„Russofoobia kui psüühiline kõrvalekalle on tänasel päeval lääneriikides kahjuks väga laiadaselt levinud. Meediale toetuv ühiskond tähendab, et avalikkus reageerib paindlikult kõigele, mida talle kauba kujul pakutakse. Ja antud juhul on kaubaks russofoobia, seejuures täiesti kasutaotluslikel põhjustel. Välja on kuulutatud „ristisõda" Venemaa vastu, tema majandust „rebitakse ribadeks", teda tõugatakse isolatsiooni. See trend müüb hästi, selle järele on nähtavasti nõudlust. See trend jätkub täpselt niikaua, kuni see on kasulik USA-le, Ukraina valitsusele ja nii edasi," märkis politoloog.

 

 

Peamised teemad