21:07 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Ühiskond
lühendatud link
9323

Säärased muudatused on toimunud kõigest ühe põlvkonna vältel, mis siis veel rääkida märksa üüratuma ulatusega ja ülima kiirusega toimuvatest kultuurilistest muutustest.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. Inimeste arv, kes on katsetanud suhteid samasoolise partneriga, on Ameerika Ühendriikides kasvanud ligi kahekordseks, gei-abielude pooldajate hulk aga on suurenenud ligi viis korda, nendivad teadlased ajakirjas Archives of Sexual Behavior avaldatud artiklis.

„Säärased muudatused on toimunud kõigest ühe põlvkonna vältel, mis siis veel rääkida märksa üüratuma ulatusega ja ülima kiirusega toimuvatest kultuurilistest muutustest. Need muutused on meie hinnangul seotud sellega, et ameerika kultuur on kujunenud veelgi individualistlikumaks ning veel enam keskendunud inimese isiksusele ja võrdõiguslikkusele. Hüljanud möödaniku ranged sotsiaalsed normid, jahivad ameeriklased selliseid seksuaalseid elamusi, mida iganes nad ihkavad kogeda," väitis Jean Twenge USA San Diego ülikoolist.

Sellele järeldusele jõudis Twenge koos oma kolleegidega, analüüsides ulatuslikku uuringut ameeriklaste seksuaalkäitumise kohta, mis viidi läbi USA valitsuse korraldusel alates 1973. aastast kuni 2014. aastani.

Selle küsitlusuuringu raames tundsid teadlased huvi, mida eelistavad tavalised Ameerika elanikud suhetes oma lähedastega, kas nad on kunagi astunud intiimsuhetesse samasoolise isikuga ja kas nad pooldavad ideed seadustada samasooliste abielud geide või lesbide vahel.

Selle 41 aasta pikkuse perioodi võib jagada kahte ossa — ajavahemikuks aastail 1973 kuni 1990 ja aastast 1990 kuni 2014. aastani. Esimesel neist püsis ameeriklaste soosiv suhtumine samasooliste elukaaslusse ning homoseksuaalide arv ühiskonnas ühtlaselt madal tasemel — nii 1973. kui ka 1990. aastal oli gei-abielude poolt üksnes ligi 11% USA elanikest ning väike hulk meestest ja naistest — vastavalt umbes 4,5% ja 3,6% — harrastas homoseksuaalseid suhteid või olid biseksuaalid (3%).

Olukord muutus järsult teise perioodi vältel — gei-abielude pooldajate hulk kasvas 49%-ni kogu USA elanikkonnast ja koguni 63%-ni noorte hulgas, kuid meeste arv, kes kasvõi kord elus olid astunud suhtesse samasoolise partneriga kasvas 8,2%-ni ja naiste puhul samuti — 8,2%-ni. Samaviisi kasvas biseksuaalide osakaal 7,7%-ni. Kuni 30-aastaste noorte hulgas osutus nende hulk veel suuremaks — 7,5% geisid ja 12% lesbisid.

Millega see fenomen on seotud? Teadlastel ei ole seni üheselt kindlat vastust, kuid nad oletavad, et säärane samasooliste suhete populaarsuse kasv on seotud terve rea ühiskondlike ja massikultuurist tulenevate teguritega, sealhulgas meedia tegevuse ja propagandaga sel teemal, et sotsiaalsed normid ei ole üldse nii olulised kui inimeste endi ihad ja soovid.

 

 

Peamised teemad