10:02 21. September 2017
Tallinn+ 9°C
Kuula otse
. Algatus Läti lahkumiseks Euroopa Liidu koosseisust kogus üle kahe tuhande allkirja kümnest tuhandest.

Läti signaal teistele Euroopa Liidu liikmesriikidele

© Flickr / Latvijas armija
Ühiskond
lühendatud link
5510

EL-i astudes teostas Läti oma õigust suveräänsusele, kuid sai koos sellega terve hulga piiranguid, seevastu tekkivaid võimalusi ei suuda ta objektiivsetel põhjustel realiseerida.

ТАLLINN, 28. juuni — Sputnik. Algatus Läti lahkumiseks Euroopa Liidu koosseisust kogus üle kahe tuhande allkirja kümnest tuhandest, mis nõutav allkirjade hulk selleks, et edastada algatus Seimile.

Petitsioon ilmus 2012. aasta märtsis. Allkirjade kogumine sellele ei kulgenud kuigi aktiivselt. Kuid pärast seda, kui Suurbritannia kodanikud langetasid referendumil otsuse Euroliidust lahti öelda, kasvas allkirjade hulk sel pöördumisel järsult, teatab Läti Sputnik.

Petitsiooni autor osutab, et EL-i astudes teostas Läti oma õigust suveräänsusele, kuid sai koos sellega terve hulga piiranguid, seevastu tekkivaid võimalusi ei suuda ta objektiivsetel põhjustel realiseerida.

„On saabunud aeg taastada tegelik iseseisvus," öeldakse pöördumises.

Autor rõhutab, et suhteid teiste riikidega on võimalik arendada kahepoolsete kokkulepete raames, tegemata järeleandmisi riigi sõltumatuses.

Portaali formaat, kuhu petitsioon on üles riputatud, ei võimalda korjata allkirju referendumi läbiviimiseks. Kui aga algatus kogub hädavajalikud 10 000 häält ja antakse üle Seimi menetlusse, võib küsimuse referendumi korraldamisest püstitada Läti parlament.

Antud hetkel on algatusele alla kirjutanud 2190 inimest.

Isegi kui rahvahääletust EL-ist lahkumiseks ei krooni edu, märgib algatuse autor, saab see selgeks signaaliks teistele Euroopa Liidu liikmesriikidele.

Läti (Läti NSV) kuulus Nõukogude Liidu koosseisu aastast 1940 kuni aastani 1991 ja sai Euroopa Liidu liikmeks 2004. aastal.

Kelle koosseisu on Lätit paigutatud

Apellatsioon Euroopa Liidust lahkumiseks ei ole terve rea eraviisiliste poliitiliste algatuste seas esmakordne. Tõsi, varem avaldatute puhul oli märgitud, et need on naljaks mõeldud.

Nii avaldas stsenarist Maksim Koptelov 2014. aasta märtsis veebilehel avaaz.org petitsiooni, milles kirjutas, et juhul kui Läti läheb Venemaa koosseisu, avanevad kõigile vabariigi elanikele tohutu suured arenguperspektiivid, „palju suuremad kui praegu Euroliidus olles". Koptelovi petitsiooniga kaasnes märge „see on nali". Petitsioonile kirjutas alla enam kui seitse tuhat inimest. Oma üleskutse eest sai Koptelov kohtus süüdi mõistetuna karistuseks 6 kuud vabadusekaotust.

Talvel ilmus portaalis avaaz.org veel üks naljana mõeldud petitsioon. Selle autor Deniss Bartetski kutsus protesti märgiks Koptelovi absurdse süüdimõistmise vastu üles hääletama Läti lülitamise eest USA koosseisu. Bartetski suhtes algatati kriminaalasi.

Veel ühe petitsiooni autor Aleksis Aljohhin, kes naljatamisi tegi ettepaneku, et Läti liidetaks Galaktilise impeeriumiga, ei välista samuti, et satub kaitsepolitsei vaatevälja.

 

Peamised teemad

 • Peaminister Jüri Ratas kohtus Brüsselis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeriga

  Peaminister Jüri Ratas arutas kolmapäeval Brüsselis Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Junckeriga, kuidas ta soovib edasi liikuda ambitsioonikate ideedega, mille käis välja nädala eest kõnes Euroopa Parlamendi ees.

  4
 • Sputniku videosillast osavõtjad

  Poliitikaeksperdid on veendunud, et ka pärast Venemaa sõjaväelaste väljaviimist Valgevene territooriumilt jätkavad lääne poliitikud neid ühisõppusi teravalt kritiseerima

  21
 • Rein Müllerson

  Rahvusvahelise meediaklubi Formaat A3 kutsel Krimmi külastanud Tallinna Õigusinstituudi direktor, õigusteaduste doktor professor Rein Müllerson rääkis oma visioonist tänase maailma poliitilise olukorra suhtes.

  46