08:14 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Ühiskond
lühendatud link
51331

Läti naised nõuavad, et vabariigi valitsus sõlmiks USA-ga kokkuleppe, mis kohustab ameerika sõjaväelasi maksma alimente oma abieluväliselt sündinud laste eest Baltimaades.

TALLINN, 30. juuni — Sputnik. Nagu naisõiguslased nendivad, tuleb selline kokkulepe sõlmida enne seda, kui Lätisse saabuvad NATO täiendavad kontingendid, teatas EADaily.

„Ameeriklased on selle poolest tuntud, et teenistuse ajal USA sõjaväebaasides väljaspool riigipiiri soetavad nad kohalike naistega abieluväliseid lapsi. Seejärel sõjaväelased lahkuvad, naised aga jäävad üksinda lapsi kasvatama. Teades ameerika sõjaväelaste sellist eripära, otsustasid Läti naisõiguslased võtta kasutusele ennetavad meetmed," rääkis Russkaja Gazetale läti inimõiguslane, politoloog ja majandusteadlane Aleksandr Gaponenko. „Alimentide küsimus tuleb lahendada ennetavalt, ja see tuleb tingimata sätestada ametlikes paberites. Hakkavad ju Läti territooriumil rotatsiooni korras viibima tuhanded ja tuhanded ameerika sõjaväelased," tuletab ekspert meelde.

„Need mehed peavad oma tegude eest vastutust kandma," leiab Gaponenko. Ta ei pea õigeks NATO sõduritele diplomaatilise puutumatuse andmist, ilma et eraldi lepitaks kokku alimentide küsimuses. Meenutame, et eelnevalt on saabunud teadaanne, et ametlik Riia peab Pentagoniga läbirääkimisi lepingu sõlmimiseks, mis annab ameerika sõduritele Läti territooriumil eriliselt puutumatu staatuse.

„Aga kui ameeriklased saavad riigiülese immuniteedi, ei suuda keegi sundida neid alimente maksma," selgitas Aleksandr Gaponenko.

Hiljem lisas Gaponenko sotsiaalvõrgustikus: „Naised-inimõiguslased on küsimuse õigesti püstitanud: kes siis maksab alimente laste eest, kes tulevad ilmale Lätis paiknevatest ameerika sõduritest? Kavatseb ju Seim anda neile diplomaatilise puutumatuse. Kui üks autoavariis süüdi mõistetud ameerika sõjaväelane juba pääses põgenema, jättes oma ohvri hüvitiseta (juhtum, mis leidis aset Lätis möödunud suvel — EADaily), siis hakkab see pidevalt korduma.

Majandusteadlasena teen ettepaneku lülitada kulutused alimentideks riigieelarvesse, kaitsekulutuste reale. Sel viisil saab täita riigi kohustust (NATO ees — EADaily) sõjaliste kulutuste suurendamise osas 2%-ni SKP-st. Loogiline on, et seadusandlikku initsiatiivi peavad ilmutama rahvusliku ühenduse Isamaale ja Vabadusele/LNNK (valitsuskoalitsiooni rahvusradikaalne tiib Läti Seimis — EADaily) saadikud. Tulid ju nemad välja ettepanekuga kehtestada alalise elamisloaga venelastele täiendavad maksud investeeringute eest — ja suunasid raha noorte perede vajadusteks."

 

 

 

Peamised teemad