09:19 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Ühiskond
lühendatud link
14620

TALLINN, 1. september — Sputnik. Paljudel on juba lemmikloom olemas, keegi aga alles plaanib endale neljajalgse sõbra soetamist. Kuid kaugeltki igaüks ei ole suuteline õigesti hindama kogu vastutuse määra, mis sellise sammuga kaasneb. Juhtub ka nii, et mõne aja möödudes kaotab inimene huvi oma lemmiku vastu või ei jätku tal looma eest hoolitsemiseks aega. Just seetõttu tõstetakse tänapäeval tuhandeid lemmikloomi tänavale, kodutuiks. Varjupaigad ja loomakaitseorganisatsioonid teevad omalt poolt kõik, et neid loomakesi aidata. Kuid sageli vajavad ka varjupaigad ise abi.

Sel põhjusel mõtles projekti Animalslife.Net kaastundlik meeskond välja, kuidas tõmmata probleemile avalikkuse tähelepanu varjupaikade üleasustuse probleemile ja paigaldas neist mõnedesse veebikaamerad. Animalslife.Net projekti kallal töötab viis energilist noort inimest, kes püüavad loomade elu paremaks muuta. Projektile valitud nimi ei saanud sugugi juhuslik. Selle projekti teostamine toimub internetis ja tähendab inglise keelest tõlgitult „Loomade elu internetis".

Iga hooliv inimene saab kus iganes ruumipunktis jälgida mitte üksnes loomade elu varjupaigas, vaid hakata ka vabatahtlikuna sealseid loomi toitma või saab mõne neist isegi endale koju võtta.

Suure südamega inimesed püüavad loomi aidata

Nagu rääkis Sputnikule üks projeti eestvedajaid Mark Barkan, on kodutute lemmikloomade, eriti aga kasside olukord jõudnud kriitilise piirini. Tema sõnul on varjupaigad ülekoormatud, riigieelarvest kasside steriliseerimiseks eraldatud raha aga on otsas.

„Vabatahtlikud ja loomadest hoolivad inimesed on sunnitud ise hulkuvaid loomi püüdma, koguma raha ja vedama neid steriliseerimisele," räägib Barkan.

Projektijuht märkis, et tuhanded kassipojad sünnivad antisanitaarsetes tingimustes ja surevad erinevate viiruste ja parasiitidega haigestumiste tõttu. Needsamad hoolivad inimesed, kes ei suuda kodututest loomadest ükskõikselt mööduda, püüavad haigeid kassipoegi, ravivad neid ja pakuvad neile ajutist peavarju, tegeldes samas ka loomakestele püsiva kodu otsimisega.

Приют для бездомных животных.
© Sputnik / Саид Царнаев
Loomade varjupaik.

"Juba mainitud ja muidki asjaolusid arvestades jõuti otsusele luua projekt, mis aitaks tõmmata avalikkuse tähelepanu kodutute loomade rohkuse valusale probleemile," nendib Barkan.

Tema sõnul elab kõige enam kodutuid loomi varjupaikades, seetõttu otsustati keskendada oma jõupingutused just neile. Projekti eesmärgiks on motiveerida inimesi loomi varjupaikadest enda juurde koju võtma. Iga soovija saab reaalajas interneti teel varjupaiga asukatega tutvuda ning neid omalt poolt toetada või leida endale nende hulgast uus sõber.

Juba on neid, kes on endile uue kodu leidnud

Projekti Animalslife.Net ametlik koduleht käivitati 2016. aasta 1. märtsil. Mark ütleb, et selle suhteliselt lühikese aja jooksul, mil projekt on toiminud, on juba mitu kassi ja koera tänu varjupaigaelu näitavatele veebikaameratele endale kodu leidnud. Projektijuhi sõnul ei tammu projekt sugugi paigal. Lähimal ajal plaanitakse süvendada koostööd varjupaikadega, tulevikus aga ilmub neist igaühe kohta oma individuaalne vajaduste nimistu.

„Vaatamata sellele, et teavet oma projektist asusime me levitama võrdlemisi hiljuti, on loomadele appitulijaid märksa rohkem kui oskasime oodata.

Häid inimesi siin ilmas ikka leidub!" nentis ta. Barkan lisas, et just praegu peetakse läbirääkimist Saksamaa, Slovakkia, Tšehhi ja Suurbritannia loomade varjupaikadega: projekti eestvedajatel on esmajoones kavas luua sidemeid Euroopa varjupaikadega, mis aga edasi saab — eks aeg näitab.

Kuidas on veebipõhine projektitöö korraldatud

Veebikaamerate kaudu edastatav pilt annab võimaluse mitte üksnes hinnata loomade eluviisi ja pidamistingimusi, vaid ka maksimaalselt lihtsustada inimeste ja varjupaiga vahelist suhtlemist. Kui teil tekib soov varjupaiga hoolealune endale koju võtta, siis saate loomakese endale välja valida, vaadates veebikaamera vahendusel otsepilti varjupaigast. Projekti kodulehel on võimalik vastava varjupaiga juhtkonnaga otsekohe ühendust võtta ja kohtumise asjus kokku leppida.

Barkan ütles, et tänasel päeval on neil olemas inimesed, kes on valmis kaamerate paigutamisel oma abi osutama. Selle aasta lõpul — tuleva aasta algul plaanivad korraldajad tulla lagedale ühisrahastusega (avaliku korjandusega), et koguda raha järgmiste kaamerate edasiseks ülesseadmiseks. Iga varjupaiga juhtkond valib omal äranägemisel koha, kuhu veebikaamera paigutatakse. Selleks võib olla näiteks kas koerte jalutusplats, mõne konkreetse looma puur või kasside tuba.

Head teha võib igaüks

Animalslife.Net kodulehe kaudu on võimalik osta varjupaiga loomadele toitu. Kusjuures üks toiduportsjon maksab kõigest ühe euro. Projekti eestvedajad lubavad, et loomatoit tuuakse otse varjupaika, teie aga saate otseülekandes vaadata, kuidas loomad teie kingituse kallal maiustavad. Küsimusele, kas inimesed nõustuvad ja usaldavad vaid ausõna peale oma raha üle kanda, vastas projektijuht kindlalt „jah".

„Oma projekti järgijate silmis oleme me usalduse juba välja teeninud. Tänu regulaarselt välja saadetud kontoväljavõtete skaneeringutele on nad saanud veenduda, et me tõesti saadame kogu ostetud toidu varjupaikadele," ütleb Mark.

Tema sõnul võib igaüks, kes edaspidi tahab projektiga liituda ja loomi aidata, oma silmaga näha neid skännitud ostukinnitusi ja aruandeid, mis on välja riputatud nii sotsiaalvõrgustikes kui ka projekti ametlikul kodulehel.

„Kuna me hindame kõrgelt igaüht, kes on andnud oma panuse loomade heaks, on meie kontroll ja järelevalve rahaülekannete ja aruandluse osas peensusteni välja töötatud," lisas Barkan.

Usalda, aga kontrolli

Sputnik võttis ühendust ühega neist lemmikloomade varjupaikadest, kes projektiga Animalslife.Net koostööd teevad, et uurida, kas nad on ka koostööga rahul. Varjupaiga Pesaleidja vabatahtlik Küllike lausus, et organisatsioon Animalslife.Net edastab reaalajas kaamerapilti loomade varjupaigast 24 tundi ööpäevas.

„Tahan öelda, et sellisel veebiülekandel on tohutu menu. Suur hulk inimesi jälgib meie varjupaigaloomade elu," ütles Küllike.

Tema sõnul on raske öelda, kas kasse ja kassipoegi on varjupaigast tänu veebikaameratele rohkem kodudesse viidud, küll aga teab ta kindlalt, et inimesed on tulnud varjupaika loomi vaatama sellepeale, kui nägid huvipakkkuvaid loomi veebiülekande kaudu.

Varjupaigas Pesaleidja seisab kaamera ülal ligi kaks nädalat.

Käesoleval ajal teeb projekt Animalslife.Net koostööd kuue varjupaigaga Lätis, nelja varjupaigaga Leedus ja lemmikloomade varjupaigaga Eestis, kelle hulgas on MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu, Pesaleidja, Viljandi Varjupaik. Projekti eestvedajad loodavad seda nimekirja laiendada.

 

Tagid:
varjupaik, koer, kass, Viljandi, Eesti, Saaremaa

Peamised teemad