10:09 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Ühiskond
lühendatud link
4710

Eesti valitsuse julgeolekukomisjonile esitati talvel memo, mis annab kehva hinnangu Ida-Virumaa kohta. Lekkinud memo annab Venemaale võimaluse hüsteeriat õhutada.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Julgeolekukomisjonile laekunud kolmeleheküljeline memo on teravas vastuolus sellega, mida räägivad rahvale poliitikud ja ametnikud avalikult, kirjeldab Eesti Ekspress lugu, mis avaldati kolmapäeval ilmuvas numbris, edastas BNS.

Eelmise aasta augustis esitati olulisemate jõuametkondade esindajaid koondavale julgeolekukomisjonile memo, mis esitas Ida-Virumaal toimuvat süngemas võtmes, kui avalikult väidetakse, kirjutab leht.

Tolle paberi uuem versioon valmis tänavu veebruaris, kui Ida-Virumaalt oli üle rullunud koondamiste laine ning töötute arv kasvas järsult, lisati uudises.

"Ida-Virumaa venestub jätkuvalt ja meil ei ole märke, mis näitaks selle trendi ümberpöördumisest… Kui me ei tee midagi, siis me oleme sisuliselt seda maakonda kaotamas ja riskime sellega, et konflikti korral Venemaaga ei suuda me kontrollida olukorda Ida-Virumaa linnades," hoiatati memos.

Muuhulgas oli seal juttu, et ideoloogilise vastasseisu väljenduseks võib saada ka väikesearvulise tuumikuga kohalike terroristide võrgustik, keda toetatakse piiri tagant. Kusjuures vaja ei lähe rohkem kui umbes 200 meest.

Peaminister Taavi Rõivas korraldas seejärel valitsuse istungi Narvas. Selle eelõhtul toimus Narva-Jõesuus ministrite osavõtul mitteformaalne arutelu kohaliku elu parandamise, aga ka julgeoleku ja venekeelse elanikkonna lojaalsuse üle. Muuhulgas tuletati meelde septembris 1993 toimunud referendumit, mil Narva ja Sillamäe üritasid ebaõnnestunult eristaatust saada.

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liikme Andres Ammase hinnangul annab meediasse lekkinud valitsuse julgeolekukomisjoni salamemo Venemaale soodsa võimaluse hüsteeriat üles puhuda.

"Memo on pahatahtlikult võimalik tõlgendada ka nii, et valitsus peab Ida-Virumaa inimesi terroristideks ja kavandab repressioone," ütles Ammas fraktsiooni pressiesindaja teatel. „Niimoodi jätkates [dokumente lekitades] kujutavad valitsusliikmed ohtu Eesti riigile," lisas ta.

Ammas märkis, et valitsusliikmete edevus ja varjatud vimm üksteise vastu on ületanud igasugused piirid. Ta meenutas, et riigikontrolör Alar Karis on varem juhtinud tähelepanu asjaolule, et lekkimishirmus jagatakse valitsuses tundlikke materjale alles vahetult valitsuse istungil — nii oli see näiteks korduvalt Estonian Air'ile riigiabi eraldamise puhul. „Mõistetavalt kannatas otsuste kvaliteet ja see on Eesti riigile läinud maksma kümneid miljoneid eurosid," sõnas Ammas.

Valitsuse julgeolekukomisjon on kitsas ring — peaminister, justiitsminister, kaitseminister, majandus- ja taristuminister, rahandusminister, siseminister ja välisminister.

„Kui selle komisjoni käsutuses olev info levib laiemalt, paneb see sügavalt kahtlema mõne komisjoni liikme aususes ja riigitruuduses," märkis Ammas. „See on skisofreeniline olukord, kus üheskoos töötava meeskonna liikmed asja ees, teist taga, üksteist reedavad. Sellise valitsuse päevad on loetud."

Ammas lisas, et ajakirjanikke ei ole mõtet tundliku info edastamises süüdistada, sest nemad teevad oma tööd.

 

 

Tagid:
julgeolek, konflikt, valitsus, Andres Ammas, Ida-Virumaa, Narva, Venemaa

Peamised teemad