21:27 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB75.4433
Okupatsioonide muuseum Tallinnas

Baltimaade okupatsioonimuuseumid: lahknemised ajalugudes

© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskond
lühendatud link
10621

Prantsuse ajakirjanik Pierre Hazan käis läbi okupatsioonimuuseumid Vilniuses, Riias ja Tallinnas ning võrdles, kuidas on neis kajastatud fašistlik ja nõukogude periood Baltimaade ajaloos.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Baltimaade okupatsioonimuuseumid püüavad vahelduva eduga jutustada fašistliku ja nõukogude režiimi kuritegudest, kirjutab ajakirjanik Pierre Hazan prantsuskeelses portaalis Slate. Artikli täieliku tõlke avaldab portaal InoSMI.

Vilniuses on partisanid need, kes sõdisid NSV Liiduga

Vilniuse Genotsiidiohvrite muuseum paikneb endises KGB peakorteris, kus aastatel 1941 kuni 1943 pesitses Gestapo. Sissepääsu ees on graveeritud nimed sünni- ja surmadaatumitega, kusjuures peaagu kõik — 1944. aastast 1950-ndate alguseni — on stalinlike repressioonide aastad.

Esimene saal esimesel korrusel on pühendatud Molotov-Ribbentropi mittekallaletungipaktile, mille najal NSVL tungis 1939. aastal Leedusse, alustas repressioone ja haritlaskonna deporteerimist. Teises ja järgmistes saalides on esitatud kommunismi kuriteod pärast seda, kui Punaarmee tõrjus välja fašistlikud väed: GULAG-ist ja KGB tegevusest kuni riikliku iseseisvuse taastamiseni 1991. aastal. Silmapaistvateks „partisanideks" nimetatakse siin kõiki neid, kes sõdisid Nõukogude Liidu, aga mitte fašistliku Saksamaa vastu. Genotsiidiohvrite muuseum asetab oma väljapaneku keskmesse lood 21 500 leedulasest, kes tapeti nõukogude võimu poolt aastatel 1940 — 1941 ning 1944 — 1990 ning lisaks veel 50 000 vangilaagrite ja küüditamiste ohvrist, nagu selgub muusemi andmetest.

Samal ajal kõneldakse 200 000 juudi (96% selle riigi juudi elanikkonnast) tapmisest fašistide ja nende leedu käsilaste poolt ainult ühel tahvikesel teises salis. Ja üksnes muuseumi keldrikorrusel oli üks paarikümnest KGB vangikongist sisustatud (sedagi vaid mõned aastad tagasi rahvusvahelise surve all) juutide hukkamise mälestuseks. Naabriks olevas holokausti muuseumis, mis paikneb sealsamas lähedal silmapaistmatus hoonepugerikus, saab mõnes saalikeses näha hulgaliselt fotosid ja tõendusmaterjale juutide hävitamisest Leedus. Seinal ripub kaart, millel on märgitud massimõrvade paigad üle kogu riigi: Leedust sai hiigelsuur juudi kalmistu.

Riia — okupatsioon ainsuses

Riia Okupatsionimuuseum asub ajutistes ruumides vanalinna serval. Sõna „okupatsioon" kasutatakse muuseumi nimekujus ainsuses ja silmas peetakse nimelt nõukogude okupatsiooni, ehkki riik oli 1941. aastast kuni 1944. aastani fašistide võimu all. Siiski on püsiväljapanekus kajastatud ka saksa periood, seda tänu Läti ajaloolaste komisjoni tööle.

Muuseumi direktor, Austraalia päritoluga Gunars Nagels rääkis, et võitluses muuseumi laiendamise ja kaasajastamise eest takistab teda linnas võimul olev Koosmeele partei. „Venelaste jaoks oli natsismi küüsist pääsemine vabanemimiseks, lätlastele aga tähendas see vaid ühe okupatsiooni vahetumist teisega," selgitab Gunars Nagels. „Paljudele venelastele ei meeldi, et muuseum tuletab meelde nõukogude okupatsiooni aastakümneid, paljudele lätlastele ei meeldi aga see, et ta kõneleb nende hulgast nii mõnegi kaassaitamisest oma 50 000 juudisoost kaaskodaniku hukkumisele."

Gunars Nagels paneb võrdusmärgi natsismi ja nõukogude kuritegude vahele: „Kui üks mees on tapnud 12 inimest ja teine — 10, kas siis teine on esimesest parem?" Selline vaatenurk on seletatav Baltikumi ajaloo eripäraga, mis ei kattu sellega, mida on näinud Lääne-Euroopa. Oma seisukoha toetuseks jagab direktor külalistele „musta lindi" märke, mis 2009. aastast peale sümboliseerib 23. augustil tähistatavat Euroopa stalinismi- ja fašismiohvrite mälestuspäeva.

Tallinn — okupatsioonide ja… vabaduse muuseum

Erinevalt Vilniusest ja Riiast ei pretendeeri Tallinna Okupatsioonide (mitmuses) muuseum ametlikule tõele. Seda rahastavad eesti emigrandid USA-s ja püüdluseks on olla kodanikuühiskonna muuseum. Kunagist koostööd natsi-Saksamaaga siin ei salata, nagu seda tehakse Vilniuses.

Filmid ja fotod demonstreerivad, kuidas III Reichi sõdureid võeti vastu kui vabastajaid, ja kuidas eestlased 1943. aastal sõdisid kangelaslikult Wehrmachti ridades, et Nõukogude vägesid tagasi tõrjuda. Juutidel läks siin pisut paremini: 3000-l või 4000-l neist õnnestus Rootsis ja NSV Liidus ellu jääda.

2016. aasta veebruaris teatas muuseum plaanidest end kaasajastada ja nimetada ümber Vabaduse muuseumiks. Eestlaste vanema põlvkonna vastuseisu taustal, kus kangekaelselt klammerdutakse ohvri staatuse külge, jõuti lõpuks kompromissile: nimeks saab Okupatsioonide ja vabaduse muuseum.

Tagid:
Okupatsioonide ja vabaduse muuseum, Vilnius, Riia, Tallinn

Peamised teemad