08:41 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Ühiskond
lühendatud link
11533

Šveitsi-Venemaa kaubanduskoja presidendi Guy Mettan´i raamat „Russofoobia, tuhat aastat usaldamatust“ on ilmunud Šveitsis, Venemaal, Itaalias, valmistutakse selle väljaandmiseks USA-s 2016. aastal ja aastal 2017 on kavas see välja anda ka serbia ja hiina ning võib-olla ka rootsi keeles.

ТАLLINN, 5. oktoober — Sputnik. Šveitsi ajaloolase professor Guy Mettan´i raamat Lääne negatiivsetest eelarvamutest Venemaa suhtes pealkirjaga „Russofoobia, tuhat aastat usaldamatust" on ilmunud Šveitsis, Venemaal ja Itaalias. Raamatu autor, kes on ühtlasi Šveitsi-Venemaa kaubanduskoja president, kõneles intervjuus Itaalia Sputnikule nimetatud nähtuse põhjustest.

„Võib näida paradoksaalsena, kuid russofoobia on vanem kui Venemaa ise!" ütleb Mettan.

Ukraina ajaloolane ja politoloog Rostislav Ištšenko.
© Sputnik / Владимир Трефилов

Tema sõnul lähtub ta Karl Suure poolt meie ajaarvamise 800. aastal rajatud Lääne-Rooma impeeriumi poliitilise ja usulise vastasseisust Ida-Rooma impeeriumiga Konstantinoopolis, see tähendab — vastasseisust katoliku ja õigeusu kiriku vahel. 

„Sel ajal oli kaks põhilist eelarvamust: idapoolsed rahvad on barbarid, nende valitsejad aga despoodid ja türannid, kellele on loomuomane ekspansionism, anastamispüüd, nad on agressiivsed, nende ainus unistus on ilmsüüta ja õilis Lääs enesele alistada! Need ongi needsamad stereotüübid, mida me täna näeme toimimas venevastase meedia puhul," selgitab autor.

Обложка книги Ги Меттана Русофобия, тысяча лет недоверия.
© Фото : fornite da Sandro Teti
Guy Mettan´i raamatu „Russofoobia, tuhat aastat usaldamatust“ kaas.

Tema sõnade kohaselt sai „tänapäevase russofoobia ajajärk" alguse XVIII sajandi lõpul Prantsusmaal, kui Louis XV valitsuskabinet koostas võltsitud dokumendi „Peeter Suure testament", milles tsaar jättis oma järeltulijatele käsu vallutada Euroopa. Napoleon avaldas selle „testamendi" 1812. aastal, et õigustada oma invasiooni Venemaale. Inglased tõlkisid dokumendi ära ja kasutasid seda 1853. aasta Krimmi sõjas. See „testament" tunnistati võltsinguks alles XIX sajandi lõpul, pärast prantslaste ja inglaste aastakümneid kestnud russofoobiat.

„Samasuguseid manipulatsioone Venemaa süüdistamiseks võtsid ameeriklased tarvitusele Ukrainas 2014. aasta veebruaris. Seda, et putši, mis aitas kukutada Ukraina seadusliku valitsuse, oli ette valmistanud ja rahastanud USA, tunnistas Victoria Nuland otse Kongressi ees," teatas Mettan.

Tema sõnul kujutab Venemaa edast lääneriikide meedia silmis endiselt ohtu.

„Ja endistviisi võetakse abiks 2 põhimõtet: Lääs kannab endaga Headuse jõude, ühiseid väärtusi, inimõigusi, demokraatiat, vabadust (eriti majanduslikku), Venemaa aga — autokraatiat, natsionalismi, isikuvabaduste eiramist," ütleb autor.

Mettani sõnul on seda must-valget käsitlust „häbematul kombel avalikule arvamusele peale surutud, kuna tänu sellele saab toetada Euroopa uut militariseerimist ja tugevdada NATO-t, mille laienemine itta kestab lakkamatult juba 20 aastat.

Lääne peamiste meediaväljaannete ajakirjanikud ei käitu kui professionaalid, kes on huvitatud teabe jagamisest, vaid kui lavastajad, kes jagavad rollid kätte — on „head" lääneriigid ja „paha" Venemaa. Nimelt selline teadvusega manipuleerimine moodustabki lääne meediaruumi põhisisu," lausus autor kokkuvõtteks.

 

Tagid:
russofoobia, Guy Mettan, Ida, Lääs

Peamised teemad