09:35 17. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1260
  • RUB75.0816
Kampaania kutsub vähendama toidu raiskamist

Tarbi toitu targalt

© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskond
lühendatud link
3620

Toidupanga ja Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse (SEI Tallinn) ühiskampaania "Tarbi toitu targalt" juhib tähelepanu toidu raiskamise probleemile Eestis ja pakub lahendusi targaks ning läbimõeldud tarbimiseks.

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. SEI Tallinna poolt 2014-2016 aastal teostatud toidujäätmete uuringutest Eesti kontekstis on selgunud, et kõige rohkem läheb toitu raisku just kodumajapidamistes — enam kui 63 miljoni euro eest aastas. Seetõttu on kampaania suunatud eelkõige eraisikutele, kelle käitumisest sõltub palju.

„Toitu ära visates raiskame nii ressursse nagu maad, vett, tööjõudu ja aega kui ka otseselt enda raha. Keskmine lastega Eesti perekond viskab aastas ära umbes 200 euro väärtuses toitu. Kui me oma tarbimisharjumusi ei muuda, jõuame toidu raiskamise kogustega peagi lääneriikide tasemele," kommenteeris SEI Tallinna programmijuht Harri Moora.

Toidupanga juht Piet Boerefijn on veendunud, et targem toiduga ringikäimine kõikides sektorites parandaks kogu ühiskonna heaolu. „Inimesed ütlevad sageli, et ainult neist ei sõltu ju midagi, aga meie toidupankadega oleme näinud, kui suure muutuse tekitab juba kasvõi ühe firma otsus oma ülejääkidega vastutustundlikumalt toimida ja äraviskamise asemel need heategevusele anda. Sama palju sõltub igast eraisikust, kuidas ta ise oma kodus toiduga ümber käib," rääkis Boerefijn.

Toidu raiskamise vältimiseks on koondatud kampaania veebilehele hulk nõuandeid ja kasulikke nippe. Samuti on sealt leitavad mitmete Eesti toidublogijate retseptid, mis õpetavad, kuidas nutikalt ära kasutada varasemate toidukordade ülejääke uute maitsvate roogade valmistamiseks.

„Tarbi toitu targalt" sõnumit aitavad levitada ka poeketid Rimi, Prisma, Coop, Selver, ABC Supermarkets, Maxima, Aldar Grupp ning restoranieinete päästmisele suunatud rakendus ResQ. Kampaania videonäoks on Evelin Võigemast.

„Tarbi toitu targalt" kampaaniat rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK), partneriks on Kaupmeeste Liit.

 

Tagid:
toit, SEI, Eesti Toidupank

Peamised teemad