17:51 27. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1025
  • RUB69.0442
Ühiskond
lühendatud link
2801

1.-2. oktoobril toimunud rahvusvahelistel linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch 2016 lugesid Eesti linnuhuvilised kokku ligi 220 000 lindu 168 liigist.

TALLINN, 12. oktoober — Sputnik. Kirja oli pandud lindude arv võrreldes varasemate aastatega alla keskmise.

"Selle üheks põhjuseks on ilmselt pikalt valitsenud soodne rändeilm, mistõttu paljude liikide massränne toimus septembris ning haned jt alles hakkasid meile jõudma, teisalt ka vaatluspäevade kohati tormine ilm," teatas Eesti Ornitoloogiaühing.

Siiski toimus ka linnuvaatluspäevadel lindude aktiivne ränne. Näiteks jätkus Pärnumaal Kablis jm sabatihaste erakordselt arvukas liikumine, Tartumaal Mehikoormas loendati kahe päevaga rändel üle 35 000 linnu, nende hulgas vähemalt 6500 tihast, Läänemaal Puise ninal loendati 9300 kaelustuvi ja teisi linde. Vaatluspäevadel kohatud liikide arv seevastu jääb vaid kahe liigiga alla senisele parimale tulemusele. Ka selle põhjuseks võib pidada septembri sooja ja ilusat ilma, teatas BNS.

Sündis ka üks vaatluspäevade rekord. Ranno Puumets, Kaido Nei ja Andrus Jair kohtasid Eesti lääneosas kahe päeva jooksul koguni 117 linnuliiki, mis ületab eelmist rekordit nelja liigiga.

Linnuvaatluspäevadel loendati kõige enam viuparte ja valgepõsk-laglesid, mõlemaid üle 21 000, kaelustuvisid ja kuldnokki oli ligi 14 000 ning sookurgi ja merivarte mõlemaid üle 9000. Kõige sagedamini nähtud liik oli ülekaalukalt aasta lind rasvatihane, järgnesid hallvares, pasknäär, musträstas ja harakas. Vaatluspäevade kõige haruldasem leid oli tuhk-lehelind, keda on varem meil nähtud vaid neli korda. Üsna haruldased on ka nähtud vööt-lehelind ja koldjalg-hõbekajakas. Palju kohati ka liike, kelle põhirändeaeg on juba möödas, näiteks räästapääsuke, valge-toonekurg, lepalind, rukkirääk, lõopistrik, rägapart, salu-lehelind, kadakatäks, väike-kärbsenäpp ja teised.

Linnuvaatluspäevadel osales sel aastal 40 riiki Euroopast ja Kesk-Aasiast.

Esialgse kiirkokkuvõtte andmetel osales üle 25 000 linnuvaatleja, kes loendais kokku üle kuue miljoni linnu. Eestis koordineerib vaatluspäevi Eesti Ornitoloogiaühing.

 

Tagid:
lind, linnuvaatluspäev, Eesti Ornitoloogiaühing

Peamised teemad