00:10 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Ühiskond
lühendatud link
80 0 0

Arstid, advokaadid, majandusmehed, insener, bussijuht, põllumehed, teadlased ja isegi lennundustehnik – kõik need on Lõuna-Ameerika riigijuhtide elukutsed.

Mõned ei ole keskkooligi lõpetanud, teised on kaitsnud doktorikraade välismaa ülikoolides. Selline kirju nimekiri viib mõtted sellele, kuidas riigijuhtide haridusteed või elukutsed riigi juhtimist mõjutavad.

Uruguay Idavabariigi Ülikooli poliitikateaduste instituudi akadeemik Julian Gonzalez selgitas intervjuus Sputnik Mundole, et „riigi presidendiks saamine ei eelda teaduskraadi" ja et „kõrgharidusel, olgu tehnilisel või humanitaarsele, on tähtsust muude asjade puhul".

Politoloog toonitas, et valitsus koosneb põhiliselt gruppidest eesotsas riigi huvides tegiusevate ministeerimidega, kus on „tehnilise kõrgharidusega juhtkond tema toimevõime tagamiseks".

Ehkki tegelikult on nii, et enamikul Lõuna-Ameerika riigijuhtidest on taskus ülikoolidiplom või kõrgem teaduskraad. Enamik selle piirkonna poliitilisi liidreid on õppinud majandust.

Президент Эквадора Рафаэль Корреа
© Sputnik / Алексей Ничукин
Equadori president Rafael Correa.

Equadori president Rafael Correa on lõpetanud sel erialal Guayaquili katoliikliku ülikooli. Tal on kaks magistrikraadi: ühe omandas ta Belgias Louvain-la-Neuve´i ja teise USA-s Illinoisi ülikoolis. Samas USA ülikoolis kaitses Correa ka doktoriväitekirja.

Хуан Мануэль Сантос
© REUTERS / John Vizcaino
Columbia president Juan Manuel Santos.

Columbia president — tänavuse aasta Nobeli rahupreemia laureaat — Juan Manuel Santos on läbinud sarnase tee. Ta omandas kõrghariduse majanduse ja ärijuhtimise alal, seejärel jätkas õpinguid Londoni kõrgemas majanduskoolis, Harvardi ülikoolis ja Bostoni Fleytcheri-nimelises diplomaatiakoolis.

Президент Перу Пабло Кучински
© AFP 2019 / CRIS BOURONCLE
Peruu president Pedro Pablo Kuczynski.

Peruu president Pedro Pablo Kuczynski omakorda lõpetas Oxfordi ülikooli filosoofia, majanduse ja poliitika erialal ning täiendas oma teadmisi, omandades lisaks Princetoni ülikoolis (USA) riigihalduse magistri kraadi

Маурисио Макри
© Sputnik / Антон Великжанин
Argentina president Mauricio Macri.

Vaatamata sellele, et Argentina president Mauricio Macri õppis esmalt Argentina katoliku ülikoolis ehitusinseneriks, omandas ta seejärel Pennsylvania ja Columbia ülikoolis kõrghariduse majanduse ja rahanduse alal.

Kasvavalt enam on arstiharidusega riigipäid, arvestades, et nende hulka kuulub nii Michelle Bachelet (Tšiili) kui Tabaré Vázquez (Uruguay).

Президент Чили Мишель Бачелет
© Sputnik / Михаил Климентьев
Tšiili president Michelle Bachelet.

Tšiili president alustas oma kõrgkooliteed Tšiili ülikoolis arstiteaduse ja kirurgia erialal, kuid oli sunnitud õpingud 1975. aastal katkestama, kui ta Pinocheti diktatuur ta vahistas. Aasta möödudes jätkas ta oma õpinguid Ida-Berliinis Humboldti ülikoolis.

Президент Уругвая Табаре Васкес
© AFP 2019 / EVARISTO SA
Tabaré Vázquez (Uruguay).

Vázquez seevastu läbis kodumaal kogu arstiteaduskonna stuudiumi, lõpetades ülikooli onkoloogi ja radioloogina.

Президент Бразилии Мишел Темер
© Sputnik / Сергей Гунеев
Brasiilia president Michel Temer.

Brasiilia president Michel Temer kaitses doktoriväitekirja õigusteaduses São Paulo katoliiklikus ülikoolis.

Juhul, kui ülikooliharidus oleks valitavatel ametikohtadel töötamise kohustuslik eeltingimus, „siis räägiksime me maailmast, mida juhivad tehnokraadid. Presidendile esitatavateks nõudmisteks on tegeliku olukorra tundmine ja mõistmine, poliitiline taju ja kooskõla riigis valitsevate meeleoludega," väitis Uruguay professor.

Бывший президент Уругвая Хосе Мухика
© AFP 2019 / JOHAN ORDONEZ
Uruguay endine president José „El Pepe“ Mujica.

Mõnelgi selle piirkonna kõige silmapaistvamatest riigijuhtidest ei ole tagataskus teaduskraadi, nagu näiteks Uruguay endisel presidendil, senaator José „El Pepe" Mujica.

Президент Боливии Эво Моралес
© AFP 2019 / JUAN MABROMATA
Boliivia president Evo Morales.

Kõlava haridustiitlita on ka Boliivia president Evo Morales, kes lapsepõlvest peale töötas põllumajanduses ja mujal, muuhulgas nii müürsepa kui pagarina. Ta lõpetas küll keskkooli, kuid kõik muu on „omandanud elukoolis", nagu on öeldud tema ametlikul kodulehel. See ei takistanud tal kerkida esile silmapaistva ametiühingujuhiks ja saada Boliivias ja kogu Ladina-Ameerikas esimeseks põlielanike indiaanlaste seast pärit presidendiks.

Президент Венесуэлы Николас Мадуро
© Sputnik / Сергей Гунеев
Nicolas Maduro.

 

Nicolás Maduro (Venezuela) tee presidenditoolini on samalaadne. Pärast keskkooli lõpetamist töötas ta bussijuhina Caracase ühistranspordi süsteemis, kus ta aja kooksul ametiühingu liidrina ja linna metrootöötajate ametiühingu ühe asutajana võitis suure lugupidamise.

Nende lood heidavad väljakutse ettekujutusele, nagu peaks edukaks presidendiks saamine tingimata eeldama akadeemilise kvalifikatsiooni olemasolu.

Tagid:
president, Ladina Ameerika

Peamised teemad