03:57 25. Aprill 2018
Tallinn+ 6°C
Kuula otse
Oktoobrikuu kolmandal laupäeval ehk sedapuhku 15. oktoobril tähistatakse Eestis hõimupäeva

Saar tervitas hõimupäeval vennasrahvaste kultuuriministreid

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Ühiskond
lühendatud link
1530

Oktoobrikuu kolmandal laupäeval ehk sedapuhku 15. oktoobril tähistatakse Eestis hõimupäeva, mille puhul tervitas kultuuriminister Indrek Saar ka Soome ja Ungari kolleege.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. "Hõimupäevade riiklik tähistamine aitab rõhutada soome-ugri rahvaste kultuurilist ja keelelist järjepidevust ning riikidevahelise koostöö tähtsust. Õnnitlen teid hõimupäeva puhul ning soovin meie viljaka kultuurikoostöö jätkumist," kirjutas Saar oma pöördumises.

Saar rõhutas Soome ja Ungari kultuuriministritele saadetud läkituses hõimupäeva tähtsust riikliku tähtpäevana. Samuti kinnitas Saar riikidevahelise koostöö jätkumise tähtsust, teatas ministeerium. Tänavune hõimupäev keskendub nii soome-ugri kultuuripärandi säilitamisele kui ka põlisrahvaste vaimse kultuuripärandi tänapäevastele ilmingutele muusikas, kirjanduses ja kunstis. Saar ütles oma läkituses Soome ja Ungari kolleegile, et sel korral saab hõimupäeva tähistada Euroopa modernseimas, äsja avatud Eesti Rahva muuseumis (ERM), mis annab ülevaate soome-ugri põlisrahvaste kultuurist, keeltest ja traditsioonidest.

MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel tähistatakse hõimupäevi üle Eesti. Kuni 29. oktoobrini toimub mitmesuguseid hõimurahvaid ja nende kultuure tutvustavaid sündmusi. Eestisse saabub muusikuid, kirjanikke, kunstnikke ja muid külalisi nii Venemaa soome-ugri aladelt kui ka Soomest ja Ungarist.

Hõimupäevade peasündmus toimub sel laupäeval Tartus ERM-i uues hoones, kus peetakse konverents pealkirjaga "Soome-ugri muuseumid — kuidas edasi?". Pühapäeval toimub aga Tallinna Kultuurikatlas hõimupäevade peakontsert, kus kogu päeva kõlab soome-ugri rahvaste muusika — ja seda nii ehedate pärimusmuusikaansamblite esituses kui ka elektroonilises töötluses.

Hõimupäevade iga-aastases tähistamises leppisid Eesti, Soome ja Ungari kultuuriesindajad kokku Helsingis neljandal soome-ugri kultuurikongressil 1931. aastal.

Hõimupäevade eesmärk on tutvustada ja hoida soome-ugri kultuuri ning tunnustada neid rahvaid ühendavat demokraatlikku liikumist, mille alus on nelja aasta järel toimuvad soome-ugri maailmakongressid. Riikliku tähtpäevana tähistatakse Eestis hõimupäeva alates 2011. aastast.

Tagid:
hõimupäev, Indrek Saar

Peamised teemad