15:43 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Ühiskond
lühendatud link
10832

Valitsus kiitis neljapäeval heaks ametist lahkunud presidendile Toomas Hendrik Ilvesele seadusega võimaldatavate ametihüvede kohaldamine, sealhulgas Ärma talu edaspidiste kulute katmise ning laiendas politsei valvatavate objektide nimistut, lisades sinna Ärma talu.

TALLINN, 27. oktoober — Sputnik. Valitsus otsustas vastavalt presidendi kantselei taotlusele anda Ilvese kasutusse esindus- ja tööruumid Tallinnas ja hüvitada tema elukoha korrashoiuga Ärma talus seotud mõistlikud kulud. Sarnased otsused on tehtud kõikide ametist lahkunud presidentide puhul. Vastavad vahendid on ette nähtud presidendi kantselei eelarves.

19. oktoobril edastas presidendi kantselei riigikantseleile taotluse esitada valitsusele otsustamiseks president Toomas Hendrik Ilvesele tema eelistatud ametihüvede kohaldamine. Selle järgi soovib Ilves pärast ametivolituste lõppemist enda kasutusse esindus- ja tööruume Tallinnas Roheline aas 5 majas ning enda elukoha, Viljandi maakonnas Abja vallas Veskimäe külas asuva Ärma talu korrashoiuga seotud mõistlike kulude hüvitamist, edastas BNS.

Presidendi ametihüve seaduse kohaselt on pärast ametivolituste lõppemist presidendil õigus saada oma kasutusse elu-, esindus- ja tööruumid ruumide üüri- ja korrashoiukulude hüvitamisega riigi poolt või saada riigilt hüvitist presidendi elukoha korrashoiuga seotud mõistlike kulude eest. Nende hüvede vahel otsustab valitsus korraldusega ühe aasta jooksul alates presidendi ametivolituste lõppemisest, arvestades presidendi ühiskondlikku positsiooni ja funktsioone, mida president täidab pärast ametivolituste lõppemist, riigi rahalisi võimalusi ning presidendi arvamust.

Eelnõu kohaselt antakse Ilvese kasutusse esindus- ja tööruumid Tallinnas Roheline aas 5 majas ja hüvitatakse Ärma talu korrashoiuga seotud mõistlikud kulud alates tema ametivolituste lõppemisest. Presidendi esindus- ja tööruumide üüri- ja korrashoiukulud ning tema elukoha korrashoiuga seotud mõistlike kulude hüvitamiseks vajalikud rahalised vahendid on ette nähtud presidendi kantselei eelarves.

Täpsemat selgitust, mida saab lugeda elukoha korrashoiuga seotud mõistlikeks kuludeks, seadusandja ette näinud ei ole. Pärast presidendi ametivolituste lõppemist on presidendi ametihüvede rakendamisel senise praktika kohaselt elukoha korrashoiuga seotud mõistlikuks kuluks loetud näiteks parkaia ja hoone hooldust ning korrashoidu, riiklikke makse, kindlustust ja kommunaalkulusid.

Samuti kiitis valitsus heaks Ärma talu politsei valve alla võtmise.

Kehtiva korra kohaselt on presidendi elukoht politsei valvatavate objektide loetelus. Presidendi ametivolituste ajal kaitseb presidenti ning tagab tema perekonna ja elukoha turvalisuse politsei- ja piirivalveamet. Pärast presidendi ametivolituste lõppemist jätkatakse presidendi kaitset presidendi kantselei taotlusel lähtuvalt politsei-ja piirivalveameti koostatud ohuhinnangust.

Politsei teatas, et rakendab edaspidi Ilvesele kuuluva Ärma talu puhul tehnilist valvet, mis tähendab, et füüsiliselt ükski korrakaitsja kinnistu juures valvama ei hakka.

"Nii nagu presidendi Arnold Rüütli ja Lennart Meri lese Helle Meri puhul jätkab politsei- ja piirivalveamet (PPA) ka president Ilvese elukoha puhul tehnilise valvega. Lähemalt valve ja selle süsteemi detailidest me turvalisuse kaalutlustel selgitusi anda ei saa," selgitas PPA pressiesindaja Helen Uldrich.

Tagid:
valitsus, president, Toomas Hendrik Ilves, Ärma talu

Peamised teemad