04:20 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Ühiskond
lühendatud link
20 0 0

Eeloleval reedel, 4.novembril toimub Tallinna Peeteli kirikus konverents "Tuhkatriinud ja Nukitsamehed – juubeliaasta Eestis", mis käsitleb vanemliku hooleta ja vaesuses olevate laste teemasid.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik. Konverentsi korraldaja EELK Harku koguduse õpetaja Avo Üpruse sõnul soovivad korraldajad teadvustada seda poolt elus, mis puudutab vaeslapsi — neid lapsi ja noori, kes on sattunud materiaalse ja sotsiaalse vaesuse lõksu ning on ilma jäetud arenguks vajalikest suhetest ja tingimustest, kasvades institutsioonides ilma perekondliku toeta. Üpruse sõnul vajavad vanemliku hooleta jäänud lapsed enamat kui sooja tuba ja kõhutäit — nad vajavad perekonda.

"Juhime konverentsiga tähelepanu sellele, et vaesus ja vanemliku hoolitsuse puudumine kahjustavad tuhandete laste arengut, tervist ja tulevikku," selgitas Üprus, edastas BNS. "Vajame täna mobiilseid vastuseid olulistele küsimustele: kas institutsionaalne hooldus on oma aja ära elanud? Kas kodanikuvastutuse ja pere tähenduse mõtestamine on riiklik väljakutse või jääb idealistidest kodanikeühenduste unistuseks?"

Kasuperesid ja seal kasvavaid lapsi toetava MTÜ Igale Lapsele Pere eestvedaja Jane Snaithi sõnul väärivad ja vajavad kõik lapsed ideaalseks kasvukeskkonnaks turvalise ja püsiva perekonna tuge.

"Minu veendumus on, et kui riigi jaoks on lapsed olulised, siis saab selle nimel kõik osapooled koos tööle panna. Kuid kasuperede mudel asendushoolduse vormina töötab kõige tulemuslikumalt moel, kus lastekaitse ja sotsiaaltöö on riiklikult korraldatud. Täna on vastutus vanemliku hooleta laste käekäigu eest igal omavalitsusel vastavalt võimalustele," ütles Snaith. 
"Konverentsi üheks eesmärgiks on ka julgustada kiriklikke ringkondi märkama selle valdkonna vajadusi. Kõik ei saa oma perekonda võtta vanemliku hooleta jäänud lapsi. Aga me kõik saame midagi teha, toetamaks neid, kes seda teevad. Samuti on vaja muuta paradigmat kristliku heategevuse vormides ja ressursside suunamisel."

Järgmise aasta novembris saab Eesti evangeelne luterlik kirik (EELK) 100-aastaseks ning aastal 2018 on sama tähtpäev ka Eesti Vabariigil. Ühtlasi täitub 500 aastat protestantliku reformatsiooni algusest.

Reformatsiooniga kaasnesid olulised kultuurilised muutused Euroopa riikide arengus. Omakeelsed jumalateenistused, kirjaoskuse levik, haridus- ja hoolekandesüsteemi kujunemine ning paljud teised näitajad iseloomustavad aega, milleta rahvas ei oleks täna selline, nagu ta on. Tulevikku luues tuleb mõtestada ja mõista nii minevikku kui ka olevikku. Halle asutuste ja kirikuõpetaja August Hermann Francke algatatud haridus- ja hoolekandesüsteem on näidanud eeskuju mitmetele järgijatele, kelle hulgas on oma koht ka Tallinna Peeteli koguduse sotsiaalkeskusel.

Konverents "Tuhkatriinud ja Nukitsamehed — juubeliaasta Eestis" on pühendatud Eesti Vabariigi 100. ja reformatsiooni 500. aastapäevale. Konverentsi korraldavad EELK diakoonia- ja ühiskonnatöö talitus, MTÜ Igale Lapsele Pere ning Ühiskonnatöö sihtasutus.

Tagid:
perekond, lapsed, EELK, Avo Üprus

Peamised teemad