16:59 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Ühiskond
lühendatud link
Ankaras tapeti Vene suursaadik Türgis (17)
4020

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov mõistis teravalt hukka Türgi kolleegi tapmise ja rääkis raskustest mida terrorismivastase võitluse alases koostöös välispartneritega ületada tuleb.

TALLINN, 21. detsember — Sputnik. Aleksandr Petrov rääkis intervjuus portaalile Sputnik Eesti, et tundis Ankaras tapetud Venemaa suursaadikut Andrei Karlovit isiklikult, oli temaga korduvalt kohtunud ühistel üritustel Moskvas välisministeeriumi hoones, samuti Berliinis, kus Karlov käis konsulaarameti direktorina konsultatsioonidel Saksamaa välisministeeriumiga.

"Tundsin teda kui hiilgavat professionaali, erakordselt kompetentset ja korralikku inimest," ütles Petrov.

Ta mõistis terrorirünnaku Ankaras teravalt hukka: "Toimus alatu mõrv — teda tulistati selga. Ja seda on juba hinnatud terrorirünnakuna."

Seejuures hoiatas suursaadik ennatlike süüdistuste esitamise ja süüdlaste otsimise eest, seda enam siin, sündmuskohast kaugel. Ta tuletas meelde, et Ankarasse on juba saabunud Venemaa uurimisgrupp, mille töö tulemuste põhjal vastavad järeldused tehakse.

Diplomaadi sõnul ei mõjuta saadiku tapmine Venemaa ja Türgi vahelisi suhteid: "Nii presidendi kui välisministri sellekohastes avaldustes märgitakse, et tapmise eesmärgiks oli nurjata Venemaa ja Türgi suhete normaliseerimise protsess ja rõhutatakse, et see ei õnnestu."

Kahjuks mitte ükski riik, mitte ükski linn ega pealinn ei ole selliste vahejuhtumite eest kindlustatud. Venemaa suursaadik märkis, et rahvusvahelise terrorismi ohtlikkus seisnebki selles, et pole võimalik ennustada, kus sellised rünnakud toimuda võivad, kuid see ei tohi tööd takistada. Vastasel juhul on õigus neil, kes neid terroriakte kavandavad ja ellu viivad. " Sellisel arvamusel ei tohi lasta kinnistuda. See aga tähendab, et me peam jätkama oma tööd tavarežiimil, mida me ka teeme," ütles Aleksandr Petrov.

Terrorirünnak toimus 15. aprillil 2013. aastal maratoni finišikoridori publikutsoonis. Intervalliga 12 sekundit toimus kaks plahvatust, mille tagajärjel sai surma kolm inimest ja vigastada üle 280.

Peamisteks kahtlustatavateks olid Ameerika eriteenistuste andmetel vennad Tsarnajevid, tšetšeeni-avaari segapäritolu endised Kirgiisia elanikud. Hiljem sai Tamerlan Tsarnajev politsei ja eriteenistuste operatsiooni käigus Bostonis surma ja noorem vend Džohhar peeti kinni.

"Meie eriteenistused teatasid Ameerika kolleegidele kahtlustest, et vennad Tsarnajevid kavandavad terrorirünnakut. Kahjuks tookord meie signaalidega ei arvestatud. Tagajärjed on teada. Seepärast on riigi elanike julgeoleku eest vastutavate eriteenistuste tegevuse koordineerimine täna tähtis, kui ei kunagi varem. Me oleksime oma jõudusid ühendades võimelised rahvusvahelist terrorismi tõkestama," ütles Venemaa suursaadik Eestis.

Esmaspäeval, 19. detsembril tapeti Ankaras Venemaa suursaadik Türgis Andrei Karlov. Tapjaks osutus 22-aastane endine politseinik Mevlut Mert Altintas. Mitme kuulihaavaga Karlov toimetati haiglasse, kuid arstid ei suutnud ta elu päästa. Ründaja likvideerisid korrakaitsjad.

Teema:
Ankaras tapeti Vene suursaadik Türgis (17)
Tagid:
mõrv, maraton, terrorirünnak, Andrei Karlov, suursaadik, Aleksandr Petrov, Boston, Venemaa

Peamised teemad