13:54 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Ühiskond
lühendatud link
Terrorirünnak Berliini jõuluturul (18)
11201

Euroopa elanikud märgivad olukorra jätkuvat halvenemist migrantidega. Eesti elanike üldine suhtumine migratsiooni ja pagulastesse on paranenud.

TALLINN, 22. detsember — Sputnik. Vastavalt Sputnik.Arvamused küsitluse tulemustele leiab suurem osa Itaalia (79%), Prantsusmaa (67%) ja Ühendkuningriigi (53%) elanikest, et olukord migrantidega nende kodumaal on halvenenud. Saksamaal ja Hispaanias moodustas rahulolematute osa 45% ja Poolas oli selliste inimeste osakaal kõige väiksem — 35%. Küsitluse viis läbi uuringufirma Ifop infoagentuuri ja raadio Sputnik tellimusel.

Olukorra paranemist migrantidega täheldas vaid 16% sakslastest, 7% Prantsusmaa, Hispaania ja Ühendkuningriigi elanikest, 6% Poolas küsitletutest ja kõigest 2% Itaalia elanikest.

Rahulolematute hulgas on peamiselt parempoolsete erakondade toetajad ja üle 35-aastased inimesed. Erandiks on Poola, kus ei olnud erinevusi erinevate poliitiliste vaadetega inimeste vastustes ja Saksamaa, kus vastused olid sarnased kõikide vanusegruppide küsitletute kategooriates.

Ka USA-s teatasid olukorra halvenemisest migrantidega 38% vastanutest. Positiivseid muutusi märkis 19% vastanutest ja 33% leiab, et midagi pole muutunud.

Kuidas on muutunud olukord migrantidega teie riigis viimase aasta jooksul?
© Sputnik /
Kuidas on muutunud olukord migrantidega teie riigis viimase aasta jooksul?

 

Eesti elanike suhtumine pagulastesse on paranenud

Eesti elanike üldine suhtumine migratsiooni ja pagulastesse on aasta jooksul oluliselt paranenud.

Riigikantselei poolt tellitud ja Kantar Emori poolt läbi viidud avaliku arvamuse uuringust selgub, et 75% uuringus osalenutest arvab, et inimestel on õigus vabalt rännata. 2015. aasta juunis arvas sama 63% vastanutest. Hädas olevate inimeste vastu võtmise poolt on 56% vastajatest, eelmisel aastal pooldas hädas olijate vastu võtmist 43%.

Pagulastesse suhtub ülikriitiliselt 30% elanikest, eelmisel aastal oli sama number peaaegu 40%.

„Hoiakute pehmenemise ja kriitilisuse vähenemise põhjus on tõenäoliselt teema emotsionaalsuse vähenemine ning asjaolu, et rändekriisi meedias enam väga ei kajastata," selgitas Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog. „Teema järsk üleskerkimine eelmise aasta suvel tekitas Eesti elanikes emotsionaalse šoki ja sellega seotult võimendusid ka igasugused hirmud."

Pagulaste vastuvõtmisega seotud hoiakud ei ole võrreldes eelmise aastaga muutunud. Üle 90% vastajatest peab oluliseks pagulaste tööle asumist ja maksude maksmist. Lisaks peaksid pagulased võtma omaks Eesti kultuurinormid, austama siinseid seadusi ja õppima selgeks eesti keele. Ühel meelel ollakse ka selles osas, et Eesti ei tohiks vastu võtta parema elu otsijaid, vaid ainult sõja ja tagakiusamise ohvreid. Oluliselt on aga vähenenud (34%-lt 26%-le) nende inimeste osakaal, kelle arvates pagulased ei tohi saada riigi käest toetusi.

Üldine suhtumine pagulastesse ja ohutunne sõltuvad inimeste sotsiaalsest taustast. „Kõrgharitud inimesed on tolerantsemad ja tajuvad vähem ohte seoses pagulastega ning suuremat ohtu tajuvad vanemad inimesed rahvusest sõltumata", lisab Voog. Mitte-eestlased aktsepteerivad immigratsiooni tõenäolisemalt kui eestlased, aga pagulaste tulek tekitab mitte-eestlaste hulgas rohkem ohutunnet.

Teema:
Terrorirünnak Berliini jõuluturul (18)
Tagid:
küsitlus, Sputnik, Sputnik.Arvamused, migrant, Euroopa, Eesti

Peamised teemad