03:36 23. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Kõige rangemate rõivastumiseeskirjadega riikide hulka kuuluvad Saudi Araabia ja valdav osa Araabia Ühendemiraatidest

Hispaania riigisekretär saabus Ar-Riyāḑi miniseelikus

© REUTERS / Baz Ratner
Ühiskond
lühendatud link
4310

Kogenud reisijad teavad, et enamikus maailma riikides, iseäranis suvituspiirkondades suhtutakse turistidesse küllaltki lojaalselt ega nõuta eriti kohalike rõivastustavade järgimist, isegi kui kohalikud elanikud peavad neid täpipealt täitma.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Hispaania kaubandusala riigisekretär Maria Luisa Poncela, kes saabus Saudi Araabiasse kuningas Felipe VI juhitava Hispaania delegatsiooni koosseisus, keeldus järgimast ettenähtud rõivastuskoodi.

Kohtumisele saudide valitsusega saabus ta lühikeses seelikus ja katmata peaga, vahendas RIA Novosti viitega Hispaania väljaandele Mundo. Hispaania poliitiku välimus tekitas rahulolematust paljudes saudi meediaväljaannetes.

See ei olnud kaugeltki esimene kord, mil lääne naispoliitikud etiketti eiravad. Nii ilmus Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen 2016. aasta detsembris läbirääkimistele pükskostüümis ja ilma pearätita. „Ma mõistagi austan nende riikide kombeid, mida ma külastan, ja püüan nendega kohaneda. Kuid mis puutub riietusse, siis siin on teatud piir: mina rätikut pähe ei pane ja kannan pikki pükse," teatas Saksamaa kaitseminister.

Riietumiskoodi keeldus USA presidenidi Barack Obama visiidi ajal 2015. aasta jaanuaris järgimast ka esileedi Michelle Obama. Kohtumisele Saudi Araabia kuningaga saabus ta paljapäi. Obama visiiti kajastanud reporterid osutasid tähelepanu teiselegi etiketirikkumisele: USA esileedi ja kuningas surusid teineteisel kätt, kuigi islam keelab meestel võõraid naisi puudutada.

Stjuardessid ei taha pearätte kanda

Möödunud aasta kevadel keeldusid lennukompanii Air France pardateenistujad vahemaandumise ajaks Iraanis endile rätikuid pähe sidumast.

Lennuettevõtte Air juhtkond nõudis, et pardateenistujad „peavad lennukist väljumise ajal kandma pikki pükse, mitteliibuvat jakki ja pealage ning juukseid katvat rätikut". Stjuardessid pöördusid ametiühingu poole, kes soovitas juhtkonnal järgida riietumiskoodi vabatahtlikkuse alusel, et asjaomaste stjuardesside „õigusi mitte rikkuda".

Samas aga teatas juhtkond sanktsioonide rakendamisest pearäti kandmisest keelduvate töötajate suhtes, kuna ettevõtte lennumeeskonna liikmed „peavad niisamuti kui kõik väliskülalised järgima külastatava riigi seadusi".

„Iraani seadusandlus kohustab kõiki naisi oma territooriumil avalikes kohtades kandma juukseid katvat rätikut. Seda kohustust, mida lennu ajal ei pea täitma, aktsepteerivad kõik Iraani Vabariiki väisavad rahvusvahelised lennukompaniid," väideti lenufirmast, lisades, et seda nõuet järgitakse ka lendudel Saudi Araabiasse.

Turistidele kohane riietumisviis

Üsna mitme Põhja-Aafrika moslemimaa ja enamiku Lähis-Ida riikide puhul on teada, et seal mitte ainult ei nõuta turistidelt kohapeal kehtivaist riietumistavadest kinnipidamist, vaid nende tavade rikkujaid võidakse ka haldus- või kriminaalkorras vastutusele võtta. Kusjuures peamised piirangud puudutavad just naiste rõivastust.

Kõige rangemate rõivastumiseeskirjadega riikide hulka kuuluvad Saudi Araabia ja valdav osa Araabia Ühendemiraatidest. Seal ei ole soovitatav isegi meestel käia ringi katmata käsivarte, paljaste reite ja avatud kaelusega. Teretulnud ei ole ka tätoveeringud ja kehaneedid, eriti naistel. On esinenud juhtumeid, kus turiste lihtsalt ei lubatud paljude nägu ehtivate neetide tõttu riiki siseneda.

Naistel tasub neis riikides kanda pikka hõlsti või maaniulatuvat seelikut. Naistel ei maksa neis riikides viibides selga panna silmahakkavate trükipiltidega kirjatud hilpe, eriti kui need kujutavad mingeid sümboleid või tuntud isikute portreid.

Rõivastustavade eriti märgataval määral rikkujate suhtes võidakse rakendada seadustes ette nähtud meetmeid, näiteks riigist välja saata ja keelata sinna naasmine, veel sagedamni aga saab mõistmatutele turistidele osaks vaenulikkus kohalike elanike poolt. Sobimatus riietuses külalisi ei pruugita kauplustes teenindada ega restoranidesse sisse lasta, kuid on teada ka märksa rängemaid reageeringuid, eriti naiste suhtes.

Turistide suhtes osalise tolerantsusega riigid

Paljudes islamimaades suhtutakse vaatamata rangetele kõlblusnormidele turistide väljanägemisse siiski küllaltki tolerantselt.

Vahest on hotellitöötajad, ettekandjad ja müügilettides kaubitsejad juba ammugi harjunud eurooplastest külaliste vabameelsusega, kõige ilmsemalt aga mõistetakse seal suurepäraselt, et nende riigieelarved saavad tugevasti kannatada, kui turistidele nende vabaduse ülemäärane piiramine puhkuse ajal ei meeldi.

Sellistes riikides nagu Türgi, Egiptus, Tuneesia või Maroko ei tule turistidel mõttessegi oma keha pealaest varvasteni kinni katta ja oma päidki katavad nad üksnes kaitseks päikesekiirte eest. Kuid nendeski maades ei soovitata turistidel omapäi kahtlasi piirkondi külastada ega pahandada kohalikke elanikke oma riietuse silmahakkava vabameelsusega.

On riike, kus elavad kõrvuti paljude usutunnistuste esindajad, mis tähendab ka erinevaid käitumisreegleid. Näiteks Indoneesias, kus moslemitest elanikkonnaga saartel nagu Jaava, Sumatra, Kalimantan jt tasub avalikes kohtades järgida nende riietumistavasid — mitte kanda lühikesi seelikuid ega šortse. Seevastu Bali ja Lomboki saarel, kus kohalikud kalduvad pigem hinduismi, on kombed märksa vabamad ja turistide rõivastusele seal naljalt keegi tähelepanu ei pööra.

Tagid:
turist, Obama, Saudi-Araabia, Egiptus, Saksamaa, Türgi

Peamised teemad