13:42 25. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Eesti ajalehed

Postimees Petškin: tavaliselt, kui ei teata, millest kirjutada, kirjutatakse ilmast

© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskond
lühendatud link
Meedialahingud (162)
10191

Postimees avaldas taas libauudise uudisteportaali Sputnik Eesti kohta ja mõned kohalikud meediaväljaanded korjasid selle üles

TALLINN, 15. märts — Sputnik. Postimees avaldas materjali kõlava pealkirjaga "Saksa lennukit ähvardas pommiga vene aktivist", milles nimetati portaali Sputnik Eesti ainsaks väljaandeks, mis Vladislav Pällingu "läkitused" avaldas. Artikli autor on väljaande uuriva toimetuse juht Risto Berendson.

Seadmata kahtluse alla selle loo "peakangelase" Vladislav Pällingu toimepandud teo ühiskonnaohtlikkust, peame oma kohuseks pöörata ajakirjaniku, samuti Postimehe juhtkonna tähelepanu ajakirjaniku kahetsusväärsele kallutatusele ja madalale professionaalsusele.

Artiklis pajatatakse lugejatele, et Pälling saatis Venemaa ja USA presidentidele läkituse, milles palus takistada sõjalise konflikti puhkemist Eestis. Risto Berendson ei selgita, milline seos on sellel asjaolul Pällingule süüks arvatud teoga, kuid lisab, et "Pällingu läkitused avaldas ainsana Venemaaga seotud propagandaväljaanne "Sputnik"".

Uuesti sama reha otsa

Kummaline, seda enam uuriva toimetuse juhil, on mitte teada, et infotehnoloogia ajastul jätab iga meie liigutus internetis jälje, mis on võimalik üles võtta, kui seda tõesti tahetakse.

Esitame kolleegidele Postimehes ja veel vähemalt kahes Eesti väljaandes, mis hr Pällingu läkitused kärbeteta avaldasid, seda tõsiasja kinnitavad kuvatõmmised.

 

Ссылка на статью про письмо Пяллинга к Путину на сайте vecherka.ee в результатах поиска Google
© Фото : скриншот
Kuvatõmmis Google otsinguvastest viitega Õhtulehe venekeelsele väljaandele vetcherka.ee Pällingu kirjast Putinile.

Selleks, et seda kontrollida, polnud vaja isegi infotehnoloogiaspetsialistide poole pöörduda, piisas "guugeldamisest".

Письмо Пяллинга к Путину на delfi.ee
© Фото : скриншот
Kuvatõmmis delfi.ee-s avaldatud Pällingi kirjast Putinile.

Tõsi, mõned väljaanded on oma arhiive " tuulutanud", kuid nagu Vene vanasõna ütleb, mis kirjutatud sulega, ei seda saa küljest kirvegagi". Märgime, et Sputnik Eesti ei kavatse oma arhiive tagantjärele "üle lakkuma" hakata, sel lihtsal põhjusel, et ei näe mingit seost Pällingi tehtud reisilennuki õhkulaskmise ähvarduste ja presidentidele saadetud kirjade ning rahuüleskutsete vahel.

Valest on saamas "hea" tava

Ärevaks teeb tõsiasi, et Risto Berendson avaldab portaaliga Sputnik Eesti seotud libauudise juba teist korda.

Esimest korda juhtus see materjalis, mille kohaselt haridus- ja teadusminister Mailis Reps polevat andnud meie väljaandele kaht intervjuud ja olevat "langenud Vene propaganda ohvriks".

Mailis Reps
© Sputnik / Вадим Анцупов

Pärast intervjuusalvestiste avaldamist tuli ministril tunnistada nende intervjuude toimumist, kuid hr Berendson end vabandustega ei vaevanud ja seda ei teinud ka Potimees.

Kummaline on ka see, mitmed väljaanded on Berendsoni mitteusaldusväärseid oopusi ümber kirjutanud ja teevad seda jätkuvalt, kontrollimata nendes toodud "tõendite" paikapidavust, samuti andmata teisele poolele võimalust vastulauseks, mis on vastuolus ajakirjanduse põhimõtetega.

Selliste väljaannete hulka kuulub näiteks kohe pärast minister Repsiga toimunud skandaali portaaliga Sputnik Eesti ühepoolselt ja põhjuseid selgitamata lepingu lõpetanud uudisteagentuur BNS.

Muide, sellesama BNS juhtkond, kes on korduvalt allkirjastanud portaaliga juriidilisi dokumente, teab vägagi hästi, et portaali "Sputnik" pole Eestis olemas, portaal töötab "Sputnik Eesti" kaubamärgi all.

Seda tasuks teada ka venekeelsel Postimehel. Igaüks, keda mõtlemisvõimega õnnistatud on, saab kirjutatu põhjal Eesti ajakirjanduse kvaliteeti hinnata — ja see hinnang ei sisenda optimismi.

Teema:
Meedialahingud (162)

Samal teemal

Pommiähvardaja mõisteti vangi
Eriteenistused dikteerivad poliitikutele, kellega suhelda
Reps jättis otseselt vastamata päringule Sputniku intervjuu kohta
Sults: Kapo soovitused Sputnikuga mitte suhelda ei näita üles väärikust
Tagid:
Postimees, Risto Berendson, Vladislav Pälling, Mailis Reps

Peamised teemad