00:05 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Ühiskond
lühendatud link
3730

Leidub hulganisti meetodeid liigsest kehakaalust lahtisaamiseks, kuid kas taldrik, mis tekitab mulje, et sellel on rohkem toitu kui tegelikult on, võib saada üheks neist? Asjatundjad arvavad, et saab küll

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Läti kunstiakadeemia disaineri Nauris Cinovicsi leiutatud taldrik näeb esmapilgul välja nagu iga teinegi, kuid selle kumera põhja soonilisus vähendab taldriku pinda niiviisi, et sinna mahub vähem toitu kui tavalisele taldrikule, vahendab Sputnik Latvija. Pealekauba on taldrik valmistatud läbipaistvast klaasist, mis võimendab muljet piisavalt suurest toidukogusest.

Eksperdid toetavad samuti leiutaja mõtet, pidades seda alternatiiviks lihtsalt väiksemate taldrikute kasutamisele. Oxfordi ülikooli professor Susan Jebb leiab, et efektiivsuse kinnituseks on kindlasti tarvis praktilisi katseid. „See on geniaalne idee, see on palju loomulikum kui kasutada tillukesi taldrikuid."

„Paisatab, et see on hea mõte," nendib Liverpooli ülikooli psühholoogiateaduskonna doktor Paul Christiansen. „Kui inimene arvab, et ta on terve taldrikutäie toitu ära söönud, tunneb ta end rahulolevalt. Paljud arvavad, et kõik, mis neile taldrikule panud, tuleb lõpuni ära süüa.

Kui tekitada „taldriku pühtakssööjates" tunne, et sellel on palju toitu, muutub see ettekujutuseks, nagu olekski ta söönud rikkaliku lõunaöögi." Surrey ülikooli tervisepsühholoogia professori Jane Ogdeni meelest on rohkesti tõendeid selle kohta, et me sööme erinevatel põhjustel märksa rohkem kui bioloogiline vajadus eeldab, ja sageli on see seotud visuaalse tajuga. Võimalus seda taju muuta on tõhus viis tarvitada toitu vähesemas koguses.

Läänemere dieedi meetodi autor meditsiinidoktor Natalia Trofimova
© Sputnik / Вадим Анцупов

Oxfordi ülikooli professor Charles Spence, kes on spetsialiseerunud toidu ja maitse psühholoogulistele tajumehhanismidele, leiab, et Cinovicsi leiutis on tõesti suurepärane idee. „Leidub erinevaid meetodeid silmade ärapetmiseks, nagu toidu serveerimine väiksematel või väga raskekaalulistel taldrikutel, mis loovad külluslikkuse illusiooni. Ning sooniline taldrik tekitab nähtavasti sama tunde."

Cinovics on muuhulgas loonud ka hästi kogukaid ja raskeid serviise, mis soodustavad aeglasemat söömist. „Minu mõte seisneb selles, et toiduportsjon näeks välja küllaldane. Kolmemõõtmelise soonilise kausikese kasutamisel tekib tunne, et selles on sama palju toitu kui tavalisel taldrikul, aga tegelikult on seda vähem. See on viis, kuidas aju ära petta, panna ta arvama, et sõid päris palju."

Taldriku sooniline sisepind aeglustab toidu manustamist, ja samuti aitavad sellele kaasa kausid-taldrikud, millest igaüks kaalub 1,3 kilo. „Katsetamistel kulutasin ma 11 minutit, et süüa ära seesama toidukogus, mille muidu söön 7 minutiga. Meie ajul läheb vaja vähemalt 20 minutit selleks, et saada maost signaal, et kõht on täis, seetõttu sööme me väga kiiresti ja meile näib, et tuleb üha edasi süüa. Aga kui süüa aeglaselt, jõuab signaal ajusse varem ja niiviisi me söömegi vähem." Leiutaja kogemused näitavad ühtlasi, et täiskõhutunnet aitab saavutada roheline laudlina, kuigi Cinovics ise arvab, et selles vallas on vaja veel täiendavaid uuringuid.

Tagid:
soonilisus, põhi, kehakaal, salenemine, taldrik, leiutis, Nauris Cinovics, Läti

Peamised teemad