04:48 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Ühiskond
lühendatud link
2811

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart kutsub Tervise Arengu Instituuti üles mitte rajama noortekeskuse vahetuslähedusse narkosõltlastele suunatud kahjude vähendamise keskust ehk rahvasuus tuntuks saanud süstlavahetuspunkti

TALLINN, 26. mai — Sputnik. Abilinnapea toetab ettepanekut moodustada ühiskomisjon, kuhu kuuluksid Tervise Arengu Instituudi, Tallinna Linnavalitsuse ja Põhja-Tallinna Valitsuse esindajad, et koostöös leida süstlavahetuspunkti jaoks parem asukoht, vahendab Raepress.

Kopli elanikud on vastu süstlavahetuspunkti rajamisele elumajja
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

„Tervise Arengu Instituudi (TAI) kavatsus rajada süstlavahetuspunkt Sitsi 28 asuvasse kortermajja ei ole mõistlik olukorras, kus nii kohalik kogukond kui ka omavalitsus on sellele kategooriliselt vastu. Senise kogemuse põhjal võime väita, et elumaja ei ole süstlavahetuspunkti jaoks sobiv koht," ütles Kõlvart.

Abilinnapea sõnul kahjustab kohalike elanike tahte eiramine, Tallinna Linnavalitsuse ja Põhja-Tallinna Valitsuse seisukohaga mittearvestamine rahva usaldusväärsust riigiasutuse vastu.

„Sitsi 28 majast mõnesajameetri raadiuses asuvad mitmed linnale kuuluvad lasteasutused. Näiteks pöördus Kopli Noortemaja hiljuti linnavalitsuse poole palvega sekkuda protsessi, kuna TAI poolt välja pakutud plaan ei arvesta asjaoluga, et rajatav süstlavahetuspunkt asuks lasteasutuste vahetus läheduses. Üks riigiasutus ei peaks nii ignorantselt suhtuma elanike muredesse ja ootustesse," tõdes Kõlvart.

28 aprillil toimus Sitsi 28 maja hoovis meeleavaldus Tervise Arengu Instituudi plaani vastu rajada Sitsi 28 majas süstlavahetuspunkt, kirjutas Sputnik Eesti.

Kohalikud elanikud on sellele plaanile kategooriliselt vastu. Põhja-Tallinna linnaosavalitsus on nendega ühel meelel ja teeb omalt poolt kõik, et selline plaan ei saaks teoks. Meeleavaldusel esines sõnavõtuga ka Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid.

Sitsi asumi rahvas protestis süstlavahetusepunkti vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Minuni on viimasel ajal mitmelt poolt jõudnud kuuldused, nagu selgitaks Tervise Arengu Instituudid ametnikud Sitsi tn elanikele, et linn on olnud väga ebakonstruktiivne, ei ole enda poolt lahendusi pakkunud. Samuti olen kuulnud, et TAI ametnikud on öelnud, et linnaosa valitsuse seisukoht seoses süstlavahetusega aadressil Sitsi 28 on seotud valimistega — oleme vastu, sest muidu kaotaksime hääli," kirjutas Raimond Kaljulaid oma kodulehel.

"Ma ei tea, kas see vastab tõele, et seda inimetele räägitakse või mitte, kuid mõlemad väited on valed. Olen olnud alati valmis koostööks. Olen ka viimase kahe kuu jooksul korduvalt rõhutanud, et ainus võimalus leida toimiv lahendus, on siis kui riik ja linn teevad selle nimel koostööd," kirjutas Kaljulaid. 

Tema sõnul süstlavahetuse avamine Sitsi 28 vaatamata linnaosa aga ka linnavalitsuse vastuseisule oleks suur viga ja kahjustaks linna ja riigi suhteid narkoennetuse valdkonnas väga tõsiselt. "Olen Sitsi 28 mõtte vastu sellepärast, et see on 120% halb mõte — elumajas, elumajade vahelises hoovis," seisab blogis. 

Tallinna tänavatelt hoiti mullu eemal ligi 600 000 kasutatud süstalt
© Sputnik / Олег Золото

"Olen kirjutanud minister Ossinovskile ja loodan, et ta sekkub. Ma ei tea, kas riigiametnikud on meie kohta valetanud või mitte. Kui on, siis on see ametnikueetika ränk rikkumine ja täiesti kohatu käitumine riigivõimu esindajate poolt," kirjutab linnaosavanem.

TAI peab läbirääkimisi Põhja-Tallinnas Sitsi 28 asuva hoone rentimiseks, et seal avada süstlavahetuspunkt. See ettepanek on põhjustanud kohalike meelhärmi: võimaliku süstlavahetuspunkti lähedusse jääks Kopli noortemaja, lastega pered ning lasteaiad.

Suure avaliku huvi tõttu rahvasuus Sitsi süstlavahetuspunktina tuntuks saanud Põhja-Tallinna kahjude vähendamise keskuse vastu, koondas TAI keskust puudutava teabe eraldi veebilehele, teatas TAI oma kodulehel.

Tagid:
elumaja, noortekeskus, süstlavahetuspunkt, lapsed, TAI, Mihhail Kõlvart, Raimond Kaljulaid, Põhja-Tallinn

Peamised teemad