07:38 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Ühiskond
lühendatud link
5402

Tervise Arengu Instituut (TAI) kavatseb avalikkuse vastuseisust hoolimata avada süstlavahetuspunkti Sitsi 28 viiekorruselise elamu esimesel korrusel

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. "Uskumatu! Mõni hetk tagasi andis Sitsi selts mulle teada, et Tervise Arengu Instituut sõlmis lepingu kahjude vähendamise keskuse loomiseks aadressile Sitsi 28. Selle otsuse vastu on tuhanded kohalikud elanikud ja Põhja-Tallinna linnaosa valitsus. Põhjendatult. Vastu on Taavi Aas ja Mihhail Kõlvart Tallinna linnavalitsusest. Sel nädalal hääletas selle vastu Põhja-Tallinna halduskogu, kuhu kuuluvad ka TAI otsese ülemuse, minister Ossinovski erakonnakaaslased," kirjutas Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid reedel oma blogis.

TAI tahab avada Sitsi tänava asuvasse elumajja narkosõltlastele mõeldud kahjude vähendamise keskus
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Tallinna kõik linnaosade vanemad tegid ühispöördumise. Paljud Tallinna volikogu liikmed ja Riigikogu liikmed on olnud kategooriliselt vastu. Kuid TAI riigiametnikud läksid ikkagi lõpuni. TAI ei ole sellest linnaosavalitsusele teada andnud. Nii palju siis nende koostöövalmidusest. Ja muide — nad lubasid teha selgitustööd ja kaasata kohalikke inimesi. Ja valetasid, et midagi ei ole veel otsustatud, kui tulid meie arvamust küsima. Nad on valetanud avalikkusele ja valetanud inimestele," lisas Kaljulaid.

Tema sõnul sellega kahjustab TAI väga tõsiselt linna ja riigi vahelist koostööd narkomaania vastu võitlemise valdkonnas. "TAI direktor Annika Veimer kirjutas sellisele lepingule alla, vaatamata totaalsele vastasseisule ja hoolimata sellest, kuidas see valdkonda tervikuna võib kahjustada. Tänaseks olen ma sada protsenti veendunud, et uimastite vastases võitluses pole TAI mitte liitlane vaid vaenlane. Kui mina oleksin minister, siis laseks ma sellise TAI direktori kohe lahti. Ma ei ootaks isegi esmaspäevani. Ma saadaks ta veel täna pealelõunal asju pakkima," arvas Kaljulaid.

"See otsus on absurdne ja ebakompetentne ja me kindlasti ei lepi sellega. Kohtun esmaspäeval kohalike elanikega, et neile kinnitada, et linnaosa teeb omalt poolt kõik, et neid aidata," lubas Kaljulaid.

TAI allkirjastas lepingu kahjude vähendamise keskuse loomiseks aadressile Sitsi 28

TAi on Põhja-Tallinnasse otsinud kahjude vähendamise keskusele ruume alates eelmise aasta lõpust. Selle käigus on kaalutud 12 võimalikku asukohta, kuid kõiki asjaolusid arvesse võttes jäi Sitsi 28 sobivaimaks lahenduseks, seisab TAI kodulehel.

Sitsi asum jääb Põhja-Tallinnas piirkonda, kus päeva jooksul liigub enim narkootikumide tarvitajaid, teenust vajatakse enim ning keskuse avamisega ei ole enam võimalik viivitada.

Elanikud on väljendanud tugevat vastuseisu kahjude vähendamise keskuse avamisele nimetatud aadressil. Eelkõige kardetakse piirkonna turvalisuse vähenemise pärast ning et keskus toob piirkonda narkootikumide tarvitajaid juurde. Muretsetakse ka seetõttu, et keskus asub elumajas ning läheduses on lasteasutused.

TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise osakonna juhataja Aljona Kurbatova: „Kahjude vähendamise keskused luuakse piirkondadesse, kus narkootikumide tarvitajad juba liiguvad. Vajadus keskuse järele Sitsi asumis muutub aina aktuaalsemaks, seda näitavad muuhulgas politsei andmed, et narkoväärtegude arv Sitsi asumis on kasvanud 29-lt 2015.aastal 53-ni 2016. aastal ehk 83% võrra."

"Kahjude vähendamise keskused peavadki paiknema elurajoonide keskmes. Elumaja ei ole kahjude vähendamise keskusena välistatud, kui on täidetud vajalikud tingimused," lisas Kurbatova. Ta kinnitab, et plaanis on rakendada kõiki turvameetmeid.

„Paigaldame turvakaamerad, parandame valgustust, regulaarselt hakkab toimuma piirkonna koristamine, teeme koostööd kohalike elanike, turvafirma ja politseiga," lubab Kurbatova.

Sitsi asumi rahvas protestis süstlavahetusepunkti vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Keskus on plaanis avada etapiviisiliselt. TAI saatis Sitsi 28 korteriühistu, Sitsi Seltsi ja Kopli Noortemaja esindajatele reede ennelõunal kutse kohtuda järgmisel nädalal, et avamisega seonduv läbi rääkida ning leida lahendused murekohtadele.

Kahjude vähendamise keskused pakuvad erinevaid teenuseid, mille eesmärk on narkootikumide tarvitajate käitumise muutmine ohutumaks nii nendele endale kui ka teistele. Naabruskond võidab kahjude vähendamise keskusest näiteks seetõttu, et väheneb piirkonnas tänavale jäetud süstalde arv.

Teenus aitab vähendada HIV-i nakatumist nii narkootikumide tarvitajate kui üldelanikkonna seas. Keskuse kliendid pöörduvad 5 korda suurema tõenäosusega ravile. Teiste riikide praktikas ei ole näiteid selle kohta, et kahjude vähendamise keskus vähendaks piirkonna turvalisust.

Keskuste töö tulemusena on võimalik süü- või kuritegude arvu pigem vähendada. Näiteks Veerenni asumis, kus juba töötab kahjude vähendamise keskus, on narkosüütegude arv langenud 151-lt 2015. aastal 78-le 2016. aastal.

Tallinnas töötab lisaks Sitsi 28 avatavale keskusele kaks keskust kesklinnas. Lisaks vahetatakse süstlaid väljatöö käigus. TAI direktori Annika Veimeri sõnul avatakse sel aastal Tallinnas kahjude vähendamise keskus ka Lasnamäel.

„Kahjude vähendamise teenusest on puudu olnud piirkondades, kus liigub enim narkootikumide tarvitajaid ja kus seda enim vajatakse — Põhja-Tallinnas ja Lasnamäel," sõnab Veimer.

Kopli elanikud on vastu süstlavahetuspunkti rajamisele elumajja
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

Keskuse avamisega seotud vastukajast ilmneb, et TAI ei ole suutnud kahjude vähendamise teenuse kasu kohalikele elanikele, linnavalitsusele ja ka elanikkonnale piisavalt hästi selgitada, tunnistab Annika Veimer.

„Inimlikult saan sellest aru, et keskust ei soovita enda lähedusse. Kuid kahjude vähendamise teenusest võidavad nii narkootikumide tarvitajad kui ühiskond laiemalt. Süstlavahetus on tõendatult tõhus viis HIV-i leviku pidurdamisel. Käesoleval aastal on HIV-i nakatumine kahjuks juba kasvutrendis. Kahjude vähendamise keskuse avamisega viivitamise tagajärjeks võivad olla uued HIV-nakatunud, mida oleks saanud vältida," räägib Veimer.

Eestis on hinnanguliselt 9 000 — 10 000 narkootikume süstivat inimest, nendest ca 6 000 elab Tallinnas. Iga kolme päeva tagant sureb Eestis üks inimene üledoosi tagajärjel. Eestit iseloomustab Euroopa Liidu kõrgeim narkootikumide süstimise levimus ning kõrgeim narkootikumide üledoosidest tingitud surmade arv 100 000 elaniku kohta.

Sellega on seotud HIV-i epideemia — kokku on registreeritud 9492 HIV-positiivset inimest, neist 229 nakatus 2016. aastal. HIV-i levimus on eriti kõrge süstivate inimeste seas: 58 protsendil neist on diagnoositud HIV. Seksuaalpartnerid on nn sillapopulatsioon haigustele ja läbi süstivate narkomaanide seksuaalpartnerite levivad haigused ka üldelanikkonda.

Tagid:
elumaja, süstlavahetuspunkt, leping, TAI, Raimond Kaljulaid, Sitsi, Põhja-Tallinn

Peamised teemad