21:29 21. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1502
  • RUB77.6921
Kaugeltki kõike ei tohi lõkkesse visata

Päästjad hoiatavad: jaanilõke ei ole prügila

© Sputnik / Александр Заболотный
Ühiskond
lühendatud link
3830

Et aasta kõige valgem öö - jaaniöö - ei jätaks teie mällu musta jälge, soovitab Eesti Päästeamet enne loodusesse minekut tutvuda oluliste ohutusreeglitega

ТАLLINN, 21. juuni — Sputnik, Angelina Mandrõka. Läheneb jaaniöö — üks siinse rahva armastatumaid pidusid, mida rahvasuus kutsutakse ka õlle- ja šašlõkipeoks. Sel ööl on kombeks üle lõkke hüpata — usutakse, et see puhastab nii keha kui hinge.

Päästeameti kommunikatsiooninõunik Iveri Marukašvili lausus portaalile Sputnik Eesti, et lõkke võib süüdata vähemalt 15 meetri kaugusel eluhoonetest ja mitte vähem kui 20 meetri kaugusel metsast. Tingimata tuleb jälgida, et lõkke ümber ei oleks kergestisüttivaid materjale. 

Jäätmete põletamine lõkkes mürgitab tervist ja keskkonda
© Sputnik / Александр Заболотный

„Lõket tohib teha tuulevaikse või väga nõrga tuulega ilma korral. Aga jälgige tuule suunda, et lõkketule sädemed ei langeks kergesti tuldvõtvatele materjalidele ning et lõkkesuits naabreid ei häiriks," ütles Marukašvili.

Päästespetsialist märkis, et grillipann või —ahi peab olema hoonetest vähemalt 5 meetri kaugusel. Neil, kes kavatsevad veeta jaaniöö korteris, tasub meeles pidada, et kortermaja rõdul on süte peal grillimine keelatud."

Tuleohutuse eeskirjad

Metsas aga tohib lõket teha ainult selleks ettenähtud kohtades. Lõkke süütamisel ja grilli peal toidu valmistamisel peavad käeulatuses olema tulekustutusvahendid — vesi või tulekustuti. Marukašvili sõnul ei tohi mingil juhul jätta tuld järelvalveta, ning see, kes lõkkeplatsilt viimasena lahkub, peab veenduma, et leek oleks täielikult kustunud.

Lõkketuli pole täiskasvanute mänguasi
Lõkketuli pole täiskasvanute mänguasi

Eramaal lõket tehes selle kooskõlastamist Päästeametiga ei nõuta, kuid kahtlemata tuleb jälgida kõiki tuleohutuseeskirju. Kõigi avalikes kohtades tehtavate lõkete puhul on nõutav sellekohane kooskõlastamine Päästeametiga. 

Käepärast tasub hoida laetud mobiiltelefon, et vajaduse korral hädaabinumbril 112 abi kutsuda. „Väljasõidul loodusesse tuleb täpselt teada oma asupaika, kuna sellest sõltub, kui kiiresti abi kohale võib jõuda," pani Marukašvili südamele.

Arstiabi Tallinnas pühade ajal, illustratiivne foto
© Sputnik / Кирилл Брага

Kaugeltki kõike ei tohi lõkkesse visata

Kui veedate puhkehetki veekogu ääres, siis ei maksa ebakaines olekus vette minna. Joobeseisundis ähmastub ohutunne ja inimene võib koordineerimata liigutuste, madala veetemperatuuri või puuduliku ujumisoskuse tõttu uppuda.

Iveri Marukašvili lausus, et möödunud aastal möödus jaaniöö ilma tõsiste tulekahjudeta, kuid Päästeamet sai ligi kaks korda rohkem väljakutseid kui tavaliselt. Üle saja telefonikõne tuli valesti tehtud lõkete pärast. Mõned inimesed viskavad lõkketulle prahti, autorehve või autode varuosi. Eesti Päästeamet tuletab meelde, et seda teha on ohtlik ja keelatud.

„Sel aastal töötavad päästjad, nagu alati, täies koosseisus tavarežiimil," märkis Marukašvili ja lisas, et tuletegemise ja tuleohutuse kohta võib alati nõu küsida infotelefonil 1524.

Samal teemal

Võidupüha ja jaanipäeva tähistamine Tartus
Politsei tabas jaanipäeva jooksul 70 joobes juhti
Jaanipäeva kristlik ja paganlik taust
Ivan Kupala ja vana jaanipäev
Jaanipäev Stroomi rannas
Tagid:
tuleohutus, eeskirjad, jaanilõke, jaanipäev, päästeamet, Iveri Marukašvili, Eesti

Peamised teemad