02:00 09. Juuli 2020
Kuula otse
 • USD1.1286
 • RUB80.4584
Ühiskond
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
9630

Suurem osa sakslasi, itaallasi ja britte arvavad, et lähiajal lahkub Euroopa Liidust veel mõni riik, selgus Prantsusmaa küsitlusfirma uuringust

TALLINN, 22. juuni — Sputnik. 23. juunil 2016 hääletas Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkumise poolt. Avaliku arvamuse uuringufirma Ifop selgitas Sputnik.Arvamused tellimusel, milliseid Brexiti järelmõjusid nelja suurema EL riigi elanikud ennustavad.

Vastajatelt küsiti: „Kui mitu riiki järgib Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkub lähiajal Euroopa Liidust?" Vastus paluti valida nelja vastusevariandi hulgast: „üks riik", „mitu riiki", „mitte ühtki riiki" ja „ei oska vastata". Küsimus esitati Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Ühendkuningriigi elanikele.

Selgus, et üle poole sakslastest (52%) ja itaallastest (57%), samuti kaks kolmandikku brittidest (64%) leiavad, et lähiajal lahkuvad Euroopa Liidust üks või mitu riiki. Kusjuures 55% britte, pooled itaallastest (50%), 42% prantslastest ja 39% sakslastest usub, et selliseid riike saab olema mitu.

Kui mitu riiki võib järgida Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkuda Euroopa Liidust?
© Sputnik /
Kui mitu riiki võib järgida Ühendkuningriigi eeskuju ja lahkuda Euroopa Liidust?

Kolmandik prantslastest (33%), 39% sakslastest ja vaid 18% brittidest leiavad, et Ühendkuningriigi eeskuju ei järgi ükski Euroopa Liidu liikmesriik.

Kõik sõltub haridusest ja elukohast

Kui Ühendkuningriigis ennustab EL-st lahkumist rohkem üle 65-aastaseid inimesi, siis Prantsusmaal, Saksamaal ja Itaalias arvavad nii enamasti noored (kuni 35-aastased). On iseloomulik, et kõigis neljas riigis olid nende hulgas, kes arvasid, et Eurooa Liidust võivad lahkuda mitu riiki, enamasti madalama kvalifikatsiooni ja haridustasemega töötajad.

Prantsusmaal ja Saksamaal ennustavad mõne riigi Euroopa Liidust lahkumist enamasti mehed, Itaalias aga naised. Prantsusmaal on sellisel arvamusel rohkem riigi edela- ja kirdeosas elavad inimesed, Saksamaal riigi idaosas, Itaalias lõunaosas ja saartel ja Ühendkuningriigis Inglismaa idaosas elavad inimesed.

Loomulikult on EL lagunemises veendunud 75% Marine Le Peni pooldavatest prantslastest, kelle arvates ägavad kõik Euroopa rahvad „türannia" all ja elanikkonna vastu peetakse muuhulgas infosõda. „Prantsusmaal valetatakse Saksamaa kohta, Saksamaal valetatakse Ühendkuningriigi kohta ja nii edasi," ütles Le Pen.

Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise protsess vallandub Le Peni arvates doominoefekt ja angloasakside järel ärkab kogu Kontinentaaleuroopa. "See ei ole mitte enam võimaluse, vaid aja küsimus," märkis ta.

Küsitlus

Kas Eesti peaks järgima Ühendkuningriigi eeskuju ja Euroopa Liidust lahkuma?
 • Jah, pärast 2020. aastat, kui eurotoetused Eestile lõpevad
  20.8% (16)
 • Jah, kümne aasta pärast, kui Rail Baltic valmis saab
  0.0% (0)
 • Jah, kunagi kindlasti
  10.4% (8)
 • Jah, kui lahkub veel mõni naaberriik
  0.0% (0)
 • Jah, kui rahva enamus nii otsustab
  48.0% (37)
 • Ei, mitte kunagi
  20.8% (16)
Hääleta: 16

Lõviosa Eesti elanikest pooldab Euroopa Liitu

Autoriteetne Ameerika väljaanne The Washington Post loetles 2016. aastal kuus riiki, mis võivad Ühendkuningriigi järel Euroopa Liidust lahkuda. Riskirühma kuuluvad väljaande arvates Kreeka, Prantsusmaa, Rootsi, Taani, Ungari ja Holland. Väljaanne koostas ka loetelu riikidest, mille juhtivad poliitikud pooldavad Euroopa Liidust lahkumist: Austria, Belgia, Taani, Prantsusmaa, Saksamaa, Ungari, Itaalia ja Holland.

Eesti elanikest toetab 77% kuulumist Euroopa Liitu, kuigi vaid 47% usub, et on hästi kursis riigi huvidega EL-s. Seda näitas Turu-Uuringute AS poolt 2016. aastal läbi viidud uuring. On iseloomulik, et uuringu andmetele on liitu kuulumise pooldajate osakaal eelmiste aastatega võrreldes isegi kasvanud.

Küsitluse viis läbi Prantsusmaa vanim avaliku arvamuse uuringufirma Ifop 21. kuni 27. aprillini 2017. Uuringus osales 3203 üle 18-aastast vastanut. Valimi viga riigi kohta tervikuna on +/- 3,1% usalduse tõenäosuse 95% juures.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
Brexit, küsitlus, Suurbritannia, EL

Peamised teemad