18:33 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0956
  • RUB85.9486
Ühiskond
lühendatud link
9520

Pronksiöö ainukese ohvri Dmitri Ganini tapmise uurimine on lõpetatud

Indrek Sooda

Pronksiöö ainukese ohvri Dmitri Ganini tapmise uurimine on lõpetatud. Asi jäigi pimedaks, see tähendab, et tapmise konkreetne toimepanija jäi avastamata. Aeg on teinud oma töö. See-eest on nüüd ohtralt lehest lugeda ja raadiost kuulda, kui tihedat ja head tööd õiguskaitseorganid kõik need aastad teinud on ja kuidas nii mõnegi jälitusametniku ja prokuröri hinge jääb endiselt kripeldama, et kuritegu avastamata jäi.

Prokuratuur lõpetas kriminaalmenetluse Venemaa kodaniku Dmitri Ganini tapmise kohta
© AP Photo / Sergey Ponomarev

Aastaid tehti uurimis- ja jälitustoiminguid, määrati ekspertiise ja jälgiti potentsiaalseid noakangelasi, kuid keegi neist omavahelistes vestluses veretööst ei rääkinud. Ja kui ka salakõrv ei kuule ja salasilm ei seleta, siis pole midagi teha, seekord tuleb õigusriigis õigusel ebaõiguse ees taganeda.

Tegelikult üks trikk on veel kasutamata. Naabrimees käis ju oma abi pakkumas. Teadagi kust ja milline. Las tema proovib nüüd ka. Pakkus, et kuna tapeti Venemaa kodanik, antagu toimik neile, loevad läbi, teevad tapja kindlaks, saab õiglus jalule, tapmine avastatud, suhted paremaks. Eesti ei võtnud vedu ja välja tuli nagu alati. Nüüd tapmine on avastamata, asjaosalistel süda kripeldab, naaberriik on nördinud ja esitab muudkui noote. Eesti poliitikud ja prokurörid laiutavad käsi. Talv läbi, heinad otsas, lehm ka lõppenud.

See oli ammu

Kunagi tuli Rootsi ametiühingutegelane Viru hotelli restorani pruukosti võtma. Lauda istusid ka paar daami, kel elu läinud raisku ja järgmisel hommikul leiti rootslane tapetuna tühermaalt. Toona toodigi detektiivid naabrite juurest ja asjast sai kiiresti asja. Ka appikutsuja karjäär läks veel pikka aega pärast seda järsult ülesmäge. Ajad olid teised, võimalused teised ja ka tulemused. Aga miks mitte üritada seegi kord.

Postimees on elutargalt kirjutanud: Venemaa on oma kodaniku Dmitri Ganini tapmist poliitilise vankri ette rakendanud juba kümme aastat, sest Ganinit saab kasutada sümbolina Eesti vaenulikkusest venelaste vastu.

Kas suudab Venemaa leida neljast mehest ühe ja õige

Kõigepealt saaks prokurör või jälitusametnik sõelale jäänud neljale musketärile ütlema, et sorry, meie mõistus on otsa ja asja uurimine läheb venelastele. Neile on see auasi, las tegutsevad. Nende uurimismeetodid ei pruugi küll olla nii tsiviliseeritud, kui meil siin, kuid selles asjas on tulemus tähtis. Neljast mehest on tegelik lööja ainult üks, kuid kui on üks kõigi ja kõik ühe eest, siis tuleb vene rulett läbi käia kõigil. Ja et nüüd on viimane aeg mälu pingutada ja rääkida, kuidas asi tegelikult oli.

Venemaa riigijuhi lausungeid on üles kirjutatud ja avaldatud ka eesti keeles, viimati Postimehes. Muuhulgas on Putin öelnud karme sõnu nii pahategija kemmergus märjakstegemise, kui ka Venemaa karistusvõimekuse kohta üldiselt, et vajaduse korral saadakse kõik, kes vaja, kätte igalt poolt (vene keeles — «Если кого-то надо достать, мы и так достанем») aga seda ütles ta sõjaväebaasidega seoses. Seega kümne väikse neegri stsenaarium vaevalt et käivitub, aga mine isahane tea.

Mis Eestil kaotada on

Kindlasti tuleb pärast toimiku saatmist Venemaale sealt vastuseks hulk etteheiteid, mida kõik Eesti detektiivid omal ajal tegemata jätsid või valesti tegid. Edasi tuleb  hulk tähtsaid juhiseid, mida Eesti võimudel nüüd veel teha tuleks, et tapja leida ja vastutusele võtta. Seda kartulit annab veel kaua veeretada nagu näiteks piirilepingutki, aga vähemalt on Eesti siis teinud, mis tema võimuses.

Kui aiga saan siis avitan, kui ligi saan siis liigutan — ämm lubas, kui aega on, minia last hoida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
prokuratuur, Dmitri Ganin, Mustvee

Peamised teemad