14:25 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Ühiskond
lühendatud link
11250

Saaremaal Võhma külas jäi jaanilõke süütamata, kuna lind oli endale sinna varakult kokku varutud kändude ja puitmaterjali vahele pesa teinud

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Arvatavasti on pesas juba pojadki, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale". Kohalikud otsustasid, et linnupere õnne rikkuma ei hakata ning jaanituli pannakse otsa hoopis uuele ja veidi väiksemale lõkkele. 

"Kevadtalgute ajal ladusime juba lõkke ülesse, aga kuna see oli juba mai alguses, siis selgus juuni alguses, et meie lõke on elaniku saanud, et väike punarind on oma pesa sinna sisse teinud. Mõtlesime ja kaalusime, et mis me teeme ja kuidas me selle olukorra lahendame ja hetkel tundus kõige parem, et teeme täna väikese lõkke. Praegune plaan on selline, et äkki suve lõppu tähistame sellega, et paneme suure lõkke põlema," rääkis Võhma külaseltsi esimees Laila Harjus laupäeval. 

Jaanipäev on iidne suvepüha, aasta tähtsam püha. Jaanilaupäeval oli maal ja ka linnas veel hiljuti tavaks käia saunas ja tingimata külastada surnuaial omaste haudasid. Õhtul süüdati jaanituli, aasta kõige olulisem tuli.

Jaanituld tehakse tänagi, see tava on üsna vähe muutunud viimase saja aastaga. Kui, siis ehk seevõrra, et sajandi eest oli jaanituli sagedasti paik, kuhu koguneti igas vanuses pereliikmetega ühiselt lõbutsema. Tänapäeval kohtuvad rohkem ühevanused sõbrad.

Tagid:
punarind, linnupesa, talgud, elanikud, lind, Jaanilaupäev, jaanilõke, Saaremaa

Peamised teemad