05:14 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Ühiskond
lühendatud link
23510

Koerteesitluste spetsialist (händler) Marina Tofantšuk rääkis portaalile Sputnik Eesti, millised omadused peavad neljajalgsel sõbral selleks olema, et koertenäitustel edukalt karjääri teha

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Suvisel ajal algab koertenäituste hooaeg, mis hõlmab peaaegu kõik nädalavahetused Eestimaa eri paikades. Koertenäitus on vastutusrikas ettevõtmine.

Mõned peremehed eelistavad teha kõike iseseisvalt ja võtavad kõik ettevalmistused selleks sündmuseks ise käsile, teised seevastu kasutavad händleri teenuseid — spetsialisti, kelle põhiülesandeks on koera koertenäitusel edukalt esitleda.

Intervjuus portaalile Sputnik Eesti jagas 21-aastase händlerikogemusega Marina Tofantšuk oma ametisaladusi.

Kui keeruline on koeraga kontakti leida?

Kõik sõltub koerast endast ja ühtlasi tõust. Näiteks Staffordshire´i terjer on oma hirmuäratavast välimusest hoolimata väga hõlpsasti kontakteeruv. See on väga rahuarmastav ja heasüdamlik koer. Leidub aga Jaapani ja Hiina koeratõuge, kelles on välja arendatud usaldamatus tundmatu inimese vastu — usaldus tuleb ära teenida. Väikesekasvulised koeratõud ei ole samuti inimese suhtes kuigi usaldavad.

21-aastase händlerikogemusega Marina Tofantšuk jagas oma ametisaladusi
© Sputnik / Вадим Анцупов
21-aastase händlerikogemusega Marina Tofantšuk jagas oma ametisaladusi

Kas on põhjuseid, mille puhul te võite keelduda koera hindamisringi viimast?

Võin keelduda, kui näen, et see ei ole näituste jaoks perspektiivikas koer. Näitused nõuavad suurt materiaalset panustamist ja kui ma tean, et see loom mingit auhinda pälvida ei saa, siis ma teda ei võta. Oleks ebaaus ja ülekohtune, kui inimene panustab koerasse näituse tarvis rohkesti raha, aga ma juba tean, et mingit tagastust ta sellest ei sa.

Kui kaua aega koera näituseks ettevalmistamisele kulub?

Kõik oleneb looma võimetest ja sellest, kui kiiresti ma temaga kontakti leian ning mismoodi me temaga treenima hakkame. Võimalik on teha rühmatreeninguid, kus üheaegselt osaleb 6-8 koera, siis jääb ühe looma jaoks võrdlemisi vähe aega. Et koera sellistel kursustel näituseks ette valmistada, kulub umbes kümme treeningut. Kui me tegeleme temaga individuaalselt, siis piisab keskeltläbi viiest õppetunnist, et loom nullist alustades näitusele minekuks ette valmistada. 

Mille eest võidakse koer näitusel diskvalifitseerida?

Koer võidakse diskvalifitseerida teatud puudujääkide pärast välimuses, agressiivse käitumise tõttu, liigse arglikkuse või koera esitleja vääritu käitumise pärast. Eestis ja paljudes teistes maailma riikides on keelatud koera karvastikku värvida või teha mingeid operatsioone välimuse vajakajäämiste parandamiseks.

Näiteks šarpeidel õmmeldakse sageli silmalauge, et need silmale ei langeks. Kui professionaal näitusel seda märkab, diskvalifitseeritakse loom otsekohe. Igasugune sekkumine koera loomulikku välimusse ja katse eksperti tüssata, pakkuda soovitavat tegelikkuse pähe, annab põhjuse diskvalifitseerida.

Mida võite öelda Eesti händlerite taseme kohta?

Minu meelest on händlerite töö Eestis korralikul tasemel. Meil on palju häid ja kutsemeisterlikke händlereid. Konkurents üha tiheneb — ja see on väga hea.

Kas händleriks olemine võib olla Eestis ka põhitööks?

Ei usu, et Eestis on händlereid, kes ainult sellega ära elavad ja muud tööd ei tee. Aga Euroopas on see küllaltki levinud praktika. Nad võtavad endale koera ülalpidamisele, treenivad teda näituseks, käivad koeraga näitustel ära ja annavad siis juba tšempioni peremehele tagasi. 

Händleritel on ka termin „tiirutamine". Mulle saadetakse välismaalt koer, ma sõidan temaga mööda Baltimaid ringi, osalen temaga näitustel — ja mina saan selle eest raha ning koer tiitleid.

Mida võite soovida algajatele händleritele?

Tuleb endasse uskuda ja ennast isiksusena arendada, austada teist võistlejat olenemata näituse tulemustest ja mitte lasta emotsioonidel enda üle võimust võtta. Isegi kui olete löödud ja tahaks nutta. Tuleb uus näitus, tuleb uus katse ja tulemus on siis teistsugune.

Intervjuud tervikuna saab lugeda portaali venekeelsest versioonist.

Tagid:
händler, esitlus, intervjuu, koer, näitus, Sputnik Eesti, Marina Tofantšuk, Eesti

Peamised teemad