12:17 24. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Algas malevasuvi, illustratiivne foto

Malevasuvi on avatud

© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskond
lühendatud link
2810

Esmaspäeval avati teada-tuntud malevalaulu “Maasika klaarika” saatel järjekordne malevasuvi, kus ühtekokku pea 4300 noort üle eesti tööle asuvad

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Malevasuve kuulutasid alanuks abilinnapea Eha Võrk ja SA Õpilasmalev juhataja Ott Väli, teatas Raepress. 

Malevasuve avaüritus algas traditsiooniliselt malevlaste ja rühmajuhtide puhkpillimuusika saatel rongkäiguga läbi vanalinna Vabaduse väljakult Raekoja platsile. Avamistseremoonial anti uutele rühmakomandöridele tunnistused ning lauldi malevalaule.

Tänavu läheb Tallinnast malevarühmadesse ligi 1000 koolinoort. Neist umbes pooled Tallinna linnas toimuvatesse rühmadesse ja teine pool väljapoole Tallinna. Kui tavaliselt lähevad Tallinnast teele Sihtasutuse Õpilasmalev korraldatavad malevarühmad, siis seekord on avatseremooniale oodata ka teiste Harjumaa omavalitsuste malevarühmi.

Sihtasutus Õpilasmalev koostöös MTÜ-ga Riigikaitse Rügement (Kaitseministeeriumi toel) töötas eelmisel aastal välja õpilasmaleva formaadiga sobituva riigikaitseõpetuse. Sel aastal on juba kümnekonna õpilasmaleva rühma malevlastel võimalus saada teadmisi Eesti riigikaitsest ning proovida ka metsaelu välilaagris.

Ka sel suvel pannakse kokku erinevatest Eesti piirkondadest pärit noored. Sihtasutuse Õpilasmalev ja Tartu Noorte Töömaleva ühisrühmad asuvad teele Põlvamaale Kosova külla ja Pärnumaale Koongasse.

Malevasuvi lõpeb 15.-17. augustil toimuva üleriigilise kokkutulekuga Toosikannul.

Eesti Õpilasmalev

Õpilasmalev on koolinoortele (enamasti vanuses 13-19) suunatud suvelaagri formaat, mille eripäraks on töökasvatuse ja aktiivse vabaaja veetmise ühendamine. Vahel nimetatakse ka töö- ja puhkelaagriks, noortemalevaks, töömalevaks vms.

Õpilasmaleva formaati hakati kasutama 1966. aastal ning pika tegevusaja jooksul on kujunenud terve hulk malevale omaseid traditsioone — suvelõpu kokkutulekud, ühtne sümboolika (malevajakk, lipud, rühmalaulud, embleemid jms.), uute malevlaste ristimine, malevapulm jne.

Õpilasmalevate puhul tuleb kindlasti eristada nõukogude aega ja praegust. Üheks peamiseks erinevuseks kahe ajastu vahel on, et nõukogude ajal juhiti õpilasmalevat tsentraalselt. 1967 loodi Eesti Õpilaste Töömalev (hiljem muudeti Eesti Õpilasmalevaks — EÕM) ehk keskstaap, mis tegutses aastaringselt. Erinevates Eesti paigus tekkisid ka hooajalised piirkonnastaabid (nt. Rakvere, Võru, Harju jne.).

Tänapäeval on malevakorraldajad enamasti seotud mõne omavalitsusega. Erandiks on MTÜ Pärnumaa Õpilasmalev, mis koordineerib õpilasmalevat kogu Pärnu maakonnas. Malevakorraldajate võrgustik katab küll pea kogu Eesti, kuid on väga ebaühtlane ja ka erinevate võimalustega.

Omavalitsustes on maleva korraldamise ülesanne enamasti antud, kas valla- või linnavalitsuses töötavale noorsootöötajale/-spetsialistile (nt. Maardu linn, Viimsi vald jne), kohalikule noortekeskusele (nt Kiili Valla Noortekeskus, Anne Noortekeskus) või avalikku teenust osutavatele MTÜ-dele (nt. MTÜ Võru Noortekeskus).

Tänastest malevakorraldajatest on ainult kaks, kel on organisatsioon, mis on spetsialiseerunud ainult õpilasmaleva korraldamisele — SA Õpilasmalev ja MTÜ Pärnumaa Õpilasmalev. SA Õpilasmalev on sealjuures ainus, kel on aastaringselt tegutsev staap.

Mõningasel määral tegeletakse õpilasmalevate koordineerimisega ka riiklikult. Haridus- ja Teadusministeeriumi allasutus Eesti Noorsootöö Keskus (ENTK) veab koondprojekti "Noortemalevad", mille kaudu toetatakse rahaliselt malevakorraldajaid. Noortemalevad projekti taotlustingimustes on ka sõnastatud, millistele tingimustele peab vastama õpilasmalev (ainus seesugune dokument). ENTK teostab kontrolli enda poolt toetatud malevakorraldajate üle. ENTK juures tegutseb ka Noortemalevate Nõukoda, kuhu kuuluvad suuremad malevakorraldajad ja ENTK esindajad.

Kokkuvõtvalt saab kaasaja kohta öelda, et tänasel päeval organisatsiooni Eesti Õpilasmalev juriidiliselt ei eksisteeri. Pigem võib EÕM-i all mõista nõrgalt seotud malevakorraldajate föderatsiooni. Seetõttu puuduvad ka üheselt mõistetav ja aktsepteeritud õpilasmalevate eestkõneleja ning ühtsed arusaamad õpilasmaleva olemusest, tähendusest ja tulevikust.

Siiski kasutavad paljud malevakorraldajad ühist sümboolikat — aastaembleemid, malevajakid. Aktiivsemad malevakorraldajad osalevad ka augustis toimuval EÕM-i vabariiklikul kokkutulekul.

Allikas: SA Õpilasmalev

Tagid:
malev, avaüritus, noored, õpilasmalev, Ott Väli, Eha Võrk, Eesti

Peamised teemad