03:23 23. Märts 2018
Tallinn0°C
Kuula otse
Remmelgas ei vasta riikliku kaitse alla võtmise tingimustele

Pajutants Haaberstis on arusaamatu etendus

© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskond
lühendatud link
12910

Keskkonnaministeeriumi hinnangul ei vasta Haabersti ristmiku rekonstrueerimistööde piirkonnas kasvav hõberemmelgas riikliku kaitse alla võtmise eeldustele

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Projekti kohaselt ning vastavalt ehitajaga sõlmitud töövõtulepingule tuleb ehitustöödega Haabersti ristmikul maksimaalselt kiiresti edasi minna ja vastavalt raieloale remmelgas maha võtta, vahendab Raepress.

Haabersti puu kaitsjatega liitusid välismaised aktivistid
© Sputnik / Андрей Петров, Вадим Анцупов

Paldiski maantee rekonstrueerimine on oluline kogu riigi taristu seisukohalt ja on otseselt vajalik lisaks tallinlastele ka Saue, Keila, Paldiski ja paljude teiste asumite elanikele. Lisaks toetavad Haabersti ristmiku rekonstrueerimist ka kohalikud kogukonnad. Kakumäe Rahva Seltsist ütles oma pöördumises, et Tallinna linn vajab rohealasid, aga linn vajab ka toimivat taristut.

Ringristmiku renoveerimine on ääretult vajalik projekt ja selle takistamine ei ole mõistlik. MTÜ Haabersti Korteriühistute Ümarlaud rõhutas oma pöördumises, et mõistab hukka puukaitsjate trummipõristamise Haabersti hõberemmelga juures ning seda mahitavate poliitiliste jõudude (linnapea kandidaatide) silmakirjaliku käitumise.

Tallinna linn on võtnud vastu otsuse rekonstrueerida Haabersti ristmik, et suurendada selle läbilaskevõimet ja vähendada liiklusummikuid, ning seda otsust on juba asutud ellu viima. Haabersti ristmiku rekonstrueerimiseks on Tallinna Linnaplaneerimise Amet 08.11.2016 väljastanud ehitusloa nr 1612271/20265. 

Tallinna Kommunaalamet on viinud läbi riigihanke ehitusloaga antud õiguse realiseerimiseks. Ristmik valmib oktoobris 2018. Projekti maksumus on 14,967 miljonit eurot, hinnale lisandub käibemaks. Projekti rahastatakse Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist. Ehitab Nordecon AS.

Проект развязки Хааберсти
Uus Haabersti ristmik suurendab oluliselt transpordivahendite läbilaskvust

Paldiski maantee ehk Tallinn-Keila suunalise viadukt on kavas avada juba järgmise aasta mais. Kogu ristmik valmib 2018. aasta oktoobris. Uus Haabersti ristmik suurendab oluliselt transpordivahendite läbilaskvust ning on sujuvam kui olemasolev olukord.

Haabersti ristmiku rekonstrueerimine hõlmab: Paldiski maantee, Rannamõisa tee ja Ehitajate tee kahetasandilise ristmiku ehitust; Paldiski maantee ehitust 1,05 km ulatuses alates Mõisa tn ristmikust kuni 150 m peale Õismäe tee ristmikku; Rannamõisa tee ehitust 1,1 km ulatuses kuni Vana-Rannamõisa tee ristmikuni; Ehitajate tee ehitust 100 m ulatuses. 

Politsei alustas teisipäeva hommikul Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidavate loodusaktivistide eemale ajamist, et saaks puu maha võtta.

Politsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
© Sputnik / Вадим Анцупов

Loodusaktivistid on juba neljandat nädalat puu juures valvet pidanud, et seda ei saaks maha võtta, vahendas Sputnik Eesti täna.

Taavi Aas: keskkonda kaitseb ummikute kadumine Haabersti ringil, mitte üksik paju

Haabersti keskkonnale toob kõige rohkem kasu ummikute vähenemine Haabersti ristmikul, mitte üksik paju, ütles Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas, kutsudes aktiviste alluma politsei korraldustele. 

"Valmiv Haabersti ristmik on olnud Tallinna liikluse valukoht seisakute ja ummikutega. Seepärast palun ma hõberemmelgat kaitsvatel aktivistidel mõista, et seisvad ja tossutavad autod pole mitte mingil viisil parema keskkonna huvides," ütles Aas.

Ta lisas, et Haabersti ristmiku rajamise käigus istutatakse juurde umbes 280 uut puud ja üle 1600 põõsa, mis aitab samuti keskkonnaseisundit parandada. 

Aas sõnas, et eksperdid on oma hinnangu korduvalt Haabersti hõberemmelga osas andnud ning tema jaoks on paraku mõistetamatu, miks argumente ei suvatseta kuulata.

Paldiski maantee hõberemmelgat ei ole kahjuks võimalik säilitada
© Sputnik / Вадим Анцупов

„Dendroloogia selts ja arboristid on öelnud, et puu on vana, haige ja lausa ohtlik. Eksperdid on oma hinnangud andnud ning ka linnaelanikud on ristmiku ehituse peatumise pärast mures. Tegemist ei ole haruldase puuga ning on arusaamatu, miks argumentide kuulamise asemel on otsustatud käituda endale ja teistele ohtlikult," tõdes Aas. 

Aas kutsus üles mitte takistama politsei tegevust ja mitte õhutama õigusrikkumist ka opositsioonijõudude poolt. „Kui iga maantee- ja raudtee-ehitusega kaasnevad poliitikute katsed päevapoliitilisi punkte noppida ning ennast demonstreerida, siis areng lõpuks seiskub," sõnas Aas.

Haabersti ristmiku rekonstrueerimisalas kasvava 70-aastase remmelga säilitamiseks projekti muutmine läheks hinnanguliselt maksma 1,5 miljonit eurot, kuid puu oleks ka peale projekti muutmist kindlas hävimisohus.

Projekti muutmine seiskaks Haabersti ringristmiku ja Paldiski maantee suunalise viadukti ehituse enam kui aastaks. See teeb omakorda küsitavaks rajatise rahastamise Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist. Lisaks tooks projekti muutmine paratamatult kaasa vältimatuid kohtuasju ettevõtetega, kelle maadele tuleks uus teetrass nihutada.

Tagid:
pajutants, puukaitsjad, remmelgas, hõberemmelgas, ehitustööd, etendus, ristmik, rekonstrueerimine, Keskkonnaministeerium, Haabersti, Tallinn

Peamised teemad