08:53 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Ühiskond
lühendatud link
11240

Eesti valitsus püüab riigi elanikkonda ümber kasvatada, tõstes vägijookide aktsiisi aina kõrgemale ja kõrgemale – lausa pilvekõrguseks

TALLINN, 28. juuni — Sputnik, Vladimir Barsegjan. Mida iganes lapse hing ihaldab, olgu see vaid aktsiisivaba. Eesti otsustas kogu Euroopa Liitu oma alkohoolsete jookide aktsiisimääraga edestada. Rõõmu pole sellest kellelgi. Soome turistidel ja ka eestlastel endil tuli ümber orienteeruda Lätile.

Balti riigid leppisid kokku ühistes kavatsustes tervisepoliitika kujundamisel, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Титиевский

Eesti valitsus püüab riigi elanikkonda ümber kasvatada, tõstes vägijookide aktsiisi aina kõrgemale ja kõrgemale – lausa pilvekõrguseks. Selles suunas Eesti mitte et sammub, vaid suisa jookseb kogu Euroopa eesotsas, ületades mitmekordselt kõiki Euroopa Liidu regulatiivseid nõudeid. Juba praegu on siin õlleaktsiis EL-is kehtestatud miinimumist neli korda kõrgem. Ning kuivõrd valitsuskoalitsioon, põhjendades seda hoolitsusega rahva tervise eest, kavatseb seda lähiajal veelgi tõsta, on meil võimalus juba rekordit püüelda – ületada EL-is sätestatud aktsiisimiinimum kümnekordselt. Ja siis jõuab õlu sujuvalt eliitalkoholi kategooriasse. Kange alkoholi maksustamise poolest on Eesti samuti olulisel määral teistest EL-i riikidest sammujagu ees. 

Juulis kerkivad tulivee hinnad Eestis jällegi. Ja see hävitab riigis sisuliselt sellise kauaaegse nähtuse nagu Soome kodanike alkoreisid Tallinna ja selle lähiümbrusse. Alkoholi kuhjaga täis ostukärudega põhjanaabrid on saanud igapäevaseks ja tuttavlikuks vaatepildiks, mis kujundlikult öeldes meenutab sadade sipelgate voorimist etteantud marsruudil kauplustest laevadeni. Uus aktsiisitõus mõjub nii, et alkoholi hinnavahe Eestis ja Soomes jääb märgatavalt vähemaks ja soomlastel ei ole enam innustavat põhjust Tallinna tulla. Ei ole nad ju suuremat huvi kultuuriliste ja ajalooliste vaatamisväärsuste vastu senimaani üles näidanud.

Aga väsimatud odava alkoholi jahtijad ongi juba sillutanud enesele uue suuna – Lätisse. Et seejuures  mitte liialt palju sõidu peale kulutada, siirduvad nad kõige lähemasse punkti – Eesti ja Läti piiripunkti, haarates seal viinapoe riiulitelt mõistagi mitte kõike, kuid hästi palju. Samas suunas on asunud liikuma ka Eesti elanikud, kes samavõrd massiliselt käivad oma lõunanaabrite juurest vägijooke varumas. Suure kurbusega teatas Eesti Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit „rahvale ja maailmale“, et kangete alkohoolsete jookide läbimüük on riigis kümne protsendi võrra langenud. Õlle, tolle Eestis põhilise „rahvajoogi“ müügimahud on samuti märgatavalt kahanenud. 

Arusaadav, et see tendents tekitab terve ahelreaktsioni ja toob endaga kaasa tootmismahu vähenemise, palkade külmutamise ja töökohtade koondamise, mõne aja pärast aga terve hulga tootmisettevõtete ja toitlusasutuste sulgemise. Ühesõnaga, kõik kulgeb täies vastavuses Viktor Stepanovitš Tšernomõrdini sõnastatud valemiga „tahtsime parimat, aga välja kukkus nii, nagu alati“. Kui lisada siia niiöelda nurgataguse alkoholitoodangu kiirelt kasvav osakaal, mis mõjub tervisele veelgi hullemini kui tehastes toodetu, siis lisandub eelöeldule veel üks miinus. Ning tahaks juhtida tähelepanu sellelegi, et aktsiisid ei kasva Eestis üksnes alkoholi osas. Seejuures pidevalt. Sisuliselt tähendab see, et valitsus, oskamata leida raha eelarve täitmiseks kuidagi teisiti kui fiskaalsel viisil, ajab käe üha sügavamale ja sügavamale tavakodaniku taskusse. Ning „hoolitsus kodanike tervise eest“ osutub vaid sõnadeks, mis on seatud varjama poliitikute tegelikke eesmärke.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Alkoholi ja mootorikütuse hinnad tõusevad
Soome turistidest käib Eestis alkoholi ostmas vaid vähemus
Pakistanis suri mürgise alkoholi joomise tagajärjel 24 inimest
Alkoholi aktsiisimaksu tõstmine: kes siin lolliks jääb
Tagid:
analüütika, aktsiisitõus, õlu, ühiskond, alkohol, EL, valitsus, Eesti

Peamised teemad