20:32 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Ühiskond
lühendatud link
12120

Plahvatusest ja kahjutulest räsitud Nisu tänav 28 maja Tallinnas on juba kümme päeva elektri ja gaasita

TALLINN, 30. juuni – Tallinn, Svetlana Burceva. 19. juunil toimus Tallinnas Nisu tänaval tragöödia. Korterelamu ühes korteris toimus plahvatus (esialgsetel andmetel rikkis gaasiseadmete tõttu). Järgnes tulekahju, mis kahjustas mitut korterit ja maja katust. Tulekahju kustutamisel said mõlema sissekäigu korterid kustutusvee kahjustusi. Ja lõpuks ujutas ka läbi katkise katuse majja tunginud vihmavesi üle kolmanda ja kõrgemate korruste kortereid. Korteri, milles toimus plahvatus, peremees suri haiglas.

Последствия взрыва в жилом доме на улице Нису
© Sputnik / Вадим Анцупов
Nisu tänava kortermaja põlengus viga saanud mees suri haiglas

Juba järgmisel päeval majja tulnud remondimehed katsid kahjustatud katuseosa kaitsekilega ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsus leidis asenduselamispinna kahele perekonnale, kus olid väikesed lapsed. Linnaosavalitsuse avalike suhte spetsialist Maksim Rogalski rääkis portaalile Sputnik Eesti, et linnaosavalistus võib pakkuda abivajajatele ajutist elamispinda, kuid elamu remont ja elanike kahjude hüvitamine linnaosavalitsuse pädevusse ei kuulu.

Tänaseks on õnnetusest möödunud juba 10 päeva. Maja katus on siiani kaetud kilega. Elanikud, kes tööl käivad, on paremas olukorras, sest elekter ja gaas on majas välja lülitatud ja sooja toitu valmistada pole võimalik. Ühes sissekäigus pole ka vett.

Kuna tänavaune suvi pole siiani eriti päikese ja soojaga hellitanud, on selge, et majas olev kogu niiskus ei ole veel kuivanud.

Lidia: kõht on tühi ja külm on ka

Kahjustatud majas elav 83-aastane pensionär Liidia, kes põeb suhkrutõbe, rääkis portaalile Sputnik Eesti, et oli alguses õnnelik sellegi üle, et tema tagasihoidlik teisel korrusel asuv korter ei saanud plahvatuses ega tulekahjus kannatada. Kuid kestev gaasi ja elektri puudumine on teinud kõigil maja elanikel elu keeruliseks, sest pole võimalik vett soojendada aga toitu valmistada, ühtki elektrimasinat ei saa kasutada. Liidia jutu järgi tuleb isegi mobiiltelefoni laadida kus juhtub, vastasel korral võib ka sideta jääda.

Keset tööpäeva ei ole maja peal näha ühtki remonti tegevat töömeest, kuigi tragöödia toimumise päeval lubati, et tulekahju tagajärjed likvideeritakse kõige lähemal ajal. Veelgi enam, majas elavad vanurid, kes veedavad kodu nelja seina vahel kogu oma aja, väidavad, et esialgu ei ole majas käinud mingeid komisjone ega eksperte, kes maja üle vaataks ja kahju suuruse ja vajalikud remontööd kindlaks teeks.

Liidia rääkis, et alles aasta eest tehti majas tehniline audit. Näiteks Liidia korteri ülevaatuse aktis on märgitud, et selles olevad gaasiseadmed ei ole korras. Gaasitorude ühenduskohtadesse tegi audiitor punase värviga hoiatusmärgid. Sellega asi piirduski. Pensionär rääkis portaalile Sputnik Eesti, et ei ole aasta jooksul  rikete kõrvaldamiseks abi saanud.

Метки технического эксперта в местах утечки газа
© Foto : Светлана Бурцева
Gaasitehniku hoiatusmärked gaasitorudel

Korteriühistu esimehe poole pöördumisest oli vaid niipalju kasu, et ta andis gaasiseadmete remondiga tegeleva gaasiettevõtte telefoninumbri. Kuid gaasifirmasse pöördumine ei toonud meistrimeest kohale. Korteriühistu esimehest ei ole Liidia ja tema naabrite sõnul elenikele tõusetunud küsimuste lahendamisel asja. Käesoleval ajal on korteriühistu esimehe telefon kas tegevuspiirkonnast väljas või ei vasta.

Asi hakkas liikuma!

Praegu on pensionär juhtunust vapustatud. Veelgi enam kohutab teda aga mõte, mis saab siis, kui maja lülitatakse taas gaasivõrku. Kui maja gaasiseadmed on korrast ära, siis on pensionäride arvates ka põhjust järgmist tragöödiat karta. Abitud inimesed ei mõista, mida nad sellises olukorras tegema peaksid.

Sputnik Eesti uuris välja, et korteris, kus toimus plahvatus, gaasiseadmeid juba remonditakse. Ettevõtte Enerfixer esindaja rääkis portaalile Sputnik Eesti, et 30. juunil saab remont valmis ja maja lülitatakse kohe pärast tehnilist kontrolli gaasivõrku. Firma juhtkonna sõnul peaks remonttööde eest tasuma kindlustusettevõte.

Акт технического аудита в доме по ул.Нису, 28 в Таллинне
© Foto : Светлана Бурцева
Tallinnas Nisu 28 elamu gaasipaigaldise ülevaatuse akt

Enerfixer spetsialistid seletasid portaalile Sputnik Eesti, et Tallinnas on väga palju maju, kus gaasiseadmed lekivad samuti nagu pensionär Liidia korteris.

Need väikesed gaasilekked ei ole iseenesest ohtlikud, sest gaas pole mürgine. Kui ventilatsioonisüsteem majas on korras, siis väikesed gaasilekked ei saa põhjustada surmavaga lõppevaid õnnetusi, plahvatusi ega tulekahjude põhjuseks. Siiski oleks mõistlik need lekked võimaluse korral kõrvaldada.

Tagid:
kortermaja, põleng, elekter, tragöödia, gaas, Enerfixer, linnaosavalitsus, Nisu tänav, Põhja-Tallinn

Peamised teemad