19:20 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Ühiskond
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
3811

Ühendkuningriigi peaminister Theresa May avalikustas, kuidas ja kellele tagab Ühendkuningriik õiguse elada ja töötada kuningriigis pärast Euroopa Liidust lahkumist

TALLINN, 1. juuli — Sputnik, Aleksei Toom. Kontinentaaleuroopa riikide kodanikud, kes on elama asunud Ühendkuningriigis, pole rahul sellega, kuidas kohalikud võimud kavatsevad tagada nendele õiguse jääda kuningriiki ka pärast riigi lahkumist euroliidust. 

Euroopa Liit on oma hinnangutes kidakeelne, kuid räägib Londoni jõupingutuste ebapiisavusest ja tehtud ettepanekute segasusest. Omal ajal kogu EL territooriumil tööjõu vaba liikumise vabadust kasutanud ja Ühendkuningriiki elama asunud kontinentaaleuroopa kodanike staatuse probleemi, nagu portaal Sputnik Eesti on juba teatanud, peetakse Brüsselis Londoniga peetavate läbirääkimiste päevakorra esimeseks punktiks.

Ühendkuningriigi peaminister Theresa May esitas omapoolse nägemuse 26. juunil avalikustatud programmis "Euroopa Liidu kodanike õiguslikust seisnudist Ühendkuningriigis ja Ühendkuningriigi elanike õiguslikust seisundist Euroopa Liidus".

Esialgu sobib, kuid detaile tuleb täpsustada

Umbes 3 miljonit Ühendkuningriiki elama asunud Kontinentaaleuroopa kodanikku (samuti kontinendile elama asunud britid) nimetasid peaminister Theresa May ettepanekuid "haledateks".

Ühendkuningriigis elavate kontinentaaleurooplast omaalgatuslik liit the3million, kuhu kuuluvad ilmselt ka umbes 10 tuhat saarele elama asunud Eesti elanikku, nõuavad nende õiguste tagamist ka pärast Brexitit.

Paljusid Eesti ja Läti päritolu britte teeb ärevaks fakt, et Theresa May ettepanekutes räägitakse "EL kodanikest", mis eraldab Euroopa Liidu riigi kodanike või alamate hulgast, kelle õigusi Ühendkuningriik on valmis tagama, automaatselt niinimetatud "hallpassiomanikud" (Eesti ja Läti alaliste elanikena registreeritud kodakondsuseta isikud). 

Oma varasemas pöördumises Theresa May poole nõudis the3million nende õiguste tagamise küsimuse läbivaatamist teistest Brexiti läbirääkimiste küsimustest eraldi. Organisatsioon väidab samuti, et alalise elamisloa väljastamise kehtiv protseduur Ühendkuningriigis ei tule miljonite eurooplaste taotluste läbivaatamisega toime.

Brüsseli seisukohast jääb Londoni ettepanekutes vajaka "mastaapsusest ja selgusest". "Esmamulje põhjal ei vasta Briti ettepanekud meie ootustele ja kipuvad kodanike olukorda halvendama," on varem öelnud Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk ja seda on teiste väljaannete hulga tsiteerinud ka Euobserver.

EL eesistujariigi Malta peaminister Joseph Muscat märkis, et Theresa May ettepanekud on "hea algus, kuid vaja oleks näha ka detaile". Esialgu on ebaselge, kas 26. juunil avalikustatud Ühendkuningriigi ametlikud ettepanekud on samad, mis olid avaldatud varem.

Theresa May: me tahame, et te jääksite

Kaitstes oma ettepanekuid, teatas Theresa May 26. juunil riigi parlamendi kuulamistel, et EL elanikud ja nende perekonnaliikmed võivad taotleda riigi "alalise elaniku" staatust pärast Brexitit ja et London tagab kindlustunde 3,2 miljonile EL kodanikule ja on Ühendkuningriiki elama asunud.

"Me tahame, et te jääksite," teatas Theresa May, pöördudes nende sõnadega loomulikult mitte kuningriigi parlamendisaadikute, vaid Briti eurooplaste poole. "Ühtki perekonda ei lahutata," lisas May. 

Kuningriigi võimude ettepanekutes sisaldub ka lubadus anda Ühendkuningriiki elama asunud kontinentaaleurooplastele õiguslik seisund, mis annaks neile kuningriigi alamatega samad õigused, välja arvatud hääleõigus valimistel.

Kõik Ühendkuningriiki elama jääda soovivad eurooplased võivad taotleda elamisluba elektrooniliselt ja saavad selle kiirendatud korras "mõõduka tasu" eest, kui nad esialgu veel kindlaks määramata "X" päeva seisuga on elanud Ühendkuningriigis vähemalt viis aastat. Brüssel on varem nõudnud Londonilt eurooplastele dokumentide väljastamist tasuta.

Elamisloa saamise takistuseks võivad saada ka varasemad kriminaalkaristused või muud pahuksisse sattumised seadusega. Elamisluba võidakse tühistada, kui selle omanik tulevikus lahkub kuningriigi piiridest ja elab seal üle kahe aasta.

Elamisloa saanud eurooplased võivad kuningriiki jääda ja sinna sõita, kui nad "Ühendkuningriigis elamise ajal olid seal EL kodanikuga faktiliselt lähedastes suhetes". Eurooplased, kes on elanud selle sama "X" päeva seisuga Ühendkuningriigis vähem kui 5 aastat, saavad taotleda ajutist elamisluba ja muuta selle tähtaja lõppedes Briti seadusandluses ette nähtud kehtivusajaga elamisloaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
õigus, elamisluba, kodanikud, Brexit, EL, Theresa May, Euroopa, Ühendkuningriik, Suurbritannia

Peamised teemad