12:52 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Ühiskond
lühendatud link
5320

Portaal Sputnik Eesti kohtus maskimeistri Andrey Pigoreviga, kes teeb oma töid tavatust materjalist – joogamattidest

ТАLLINN, 3. juuli — Sputnik, Аngelina Mandrõka. Kõik sai alguse aasta tagasi, kui Andrey Pigorev sai tõsise töötrauma ja oli pooleks aastaks ratastooli naelutatud ning seejärel sai liikuda vaid karkudel.

Mehel tuli tihtilugu üksinda koju jääda ja et aega mitte niisama raisata ega igavusest hulluks minna, otsustas ta hakata millegi asjalikuga tegelema. Valik langes maskidele, kuid valmistama asus ta heid sootuks tavatust materjalist.

Miks just maskid?

Enne seda joonistasin pilte, tegin fotosid, kuid vigastatuna ei suutnud karkudel palju ringi liikuda. Kolm kuud olid mul klambrid jalgades ja iga liigutus tegi põrgulikku valu. Vabalt sain töötada vaid kätega.

Маски, сделанные Андреем Пигоревым
© Foto : Из архива Андрее Пигорева
Andrey Pigorevi tööd

Ma ise ei eeldanud, et selleks tööks saavad maskid. Leidsin teema lihtsalt internetist ja hakkasin neid tegema. Nii see kõik algaski. Mina ei valinud maske, vaid nemad valisid minu. Nüüd olen hakanud ka kostüüme valmistama.

Kas te lapsepõlves olete ka millegi sarnasega tegelenud?

Lapsepõlves vaimustusin paljustki, mulle meeldis oma kätega igasuguseid asju meisterdada: voolisin, joonistasin, liimisin. Suvel valmistasime oma hoovi poistega endile raudrüüd ja pidasime neid kandes rüütliturniire. Kui suureks kasvasin, jätsin igasuguse meisterdamise sinnapaika, aga kui vigastatuna haiglas istusin, otsustasin kunagise harrastuse meelde tuletada. Vaatasin internetist erinevaid variante ja tegin oma esimese maski. Ausalt öeldes ei oodanud, et selline ajaviide hakkab tooma koguni väikest, ent siiski sissetulekut. Inimesed on minu maskidest huvitatud, esitavad tellimusi.

Kas teil on mingisugune kunstialane haridus?

Ei, kunstiharidust mul ei ole. Mu vend joonistas suurepäraselt ja mängis kitarri, ka õde armastas kunsti. Ma vaatasin neid ja tegin järele. Hiljem otsustasin astuda Peterburi kunstiinstituuti, kuid ei õnnestunud sisse saada. Aga ma olen ennast alati kunstnikuks pidanud.

 

Millest te oma maske valmistate?

Maske hakkasin tegema joogamattidest – nimelt sellest, mis oli käepärast, kui ma kodus istusin. Mulle see materjal väga meeldib, sellest saab meisterdada mida iganes. Nüüd aga hakkan juba omavahel kombineerima ka teisi materjale. Joogamatt oli mu naise oma, tema käis sellega rannas päevitamas. Aga kui ma selle katki lõikasin, ei saanud abikaasa sugugi pahaseks, vaid vastupidi, ainult rõõmustas, et ma millestki innustusin.

Маски, сделанные Андреем Пигоревым
© Sputnik / Вадим Анцупов
Andrey Pigorevi maskid

 

Praegu ta muidugi enam nii rõõmus ei ole, sest kogu korter on minu tööriistu täis ja aja jooksul koguneb neid üha juurde. Imestan oma naise kannatlikkuse üle. Olen mõelnud omaette ruumile, isiklikule töökojale, kus oma töid teha. Seal kavatsen ma meisterdada midagi tõsisemat ja suuremat. Loodan, et lähemal ajal kõik muutub ja ma saan luua kostüüme, mille teatud osad liiguvad ja helendavad.

Rääkige oma esimesest maskist.

Oma esimese maskina meisterdasin aurupungi stiilis Katkutohtri. Selleks tööks kulus mul kolm päeva. Välja kukkus see väga massiivsena, kuid sellest hoolimata osteti see mu käest kähku ära. Möödunud aasta novembrist tekkis mul tahtmine selle asjaga tõsiselt tegelema hakata, selle ajaga olen jõudnud valmistada umbes kuuskümmend maski. Neis on küll teatav üldine põhisuund, kuid mitte ükski mask ei sarnane ühegi teisega. Minult juba küsitakse, millal fantaasialend otsa saab, aga ma vastan, et seda ei juhtu.

 

Ütlesite, et esimese töö peale kulus teil kolm päeva. Kui palju aega kulub aga nüüd?

On juhtunud sedagi, et tegin maski valmis ühe ööga. Tavaliselt saan nädalas teha 4–5 maski. Käsi on juba sisse töötatud ja mul on igasuguseid šabloone abiks. Kui pisut istuda ja midagi uut välja mõelda, siis kulub selleks veidi rohkem aega. Palju tunde kulub ettevalmistusele, valmistamisprotsess ise ei ole kuigi keeruline.

Маска работы Андрея Пигорева
© Foto : Из архива Андрее Пигорева
Maskimeister ei oodanud, et selline ajaviide hakkab tooma sissetulekut

 

Mõned teie maskid ajavad hirmu nahka. Kas te leebe ilmega töid ka teete?

Draama ja melodraama on suurepärased filmižanrid, kuid õudusfilmide austajaid on siiski rohkem. Kui valmistad mingite koletiste maske, siis ei piira ennast enam millegagi, või kui, siis ainult oma sisemiste piduritega. Mul oli juhus, kus üks tuttav tsiklijõugu liige tuli minu juurde maski ostma ja ma pakkusin talle ühte oma jõledate tegelaskujude seast, kuna olin kindel, et see talle meeldib ja ta tahab selle ära osta. Aga ta vaatas ja loobus, ütles, et see on siiski liiga kohutav.

Milliseid riistu te oma tööde valmistamiseks kasutate?

Esialgu olid selleks käärid, joonlaud, vildikas ja Moment-liim. Ajapikku hakkasin soetama erinevaid tööriistu, ostsin endale puurid, lõikurid, jootekolbi, lihvimismasina ja palju muud. Üks minu töös kõige tähtsamaid instrumente on aerograaf värvi pealekandmiseks. Mul on neid juba neli tükki. Algas ju kõik tagasihoidlikult, aga nüüdseks olen jõudnud enesele päris palju riistu soetada, plaanitsen osta ka 3D printeri.

VII Veneetsia karneval Löwenruh´pargis
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kuidas perekond teie hobisse suhtub?

Varem jättis mu harrastus lapsed ükskõikseks. Vahel tundsin end lausa ebamugavalt: justnagu täiskasvnud inimene, aga mässan mingisuguste maskidega. Nüüd on vanem poeg mulle juba agarasti abiks, eriti kui tuleb kas kellegagi kohtumise osas kokku leppida või valmis mask mingil aadressil kohale viia. Noorem poeg tuli just neil päevil ütlema, et tahab teha oma tuttavale tüdrukule kingituse ja pakkus välja, et võiksime ühe maski koos valmis teha.

Alguses naine naeris, ütles, et tegelen mingi jamaga. Aga kui ma mitu maski maha müüsin ja ta sai selle raha eest endale head saapad osta, siis mõistis, et ega see mul nii vilets hobi olegi. Kui sa oma ettevõtmisesse usud, siis ajapikku hakkavad kõik teisedki sellesse uskuma. Neil päevil ta koguni helistas ja leppis minu jaoks kokku ruumi, kus ma saan rahulikult töötada. Siis ma vabastan korteri oma kolast, kuna praegu on mul kapid täis katkilõigatud kasukaid, rihmu, traate, kruvisid ja palju muud. Pool korterit on mu tööriistadega üle ujutatud. Elutupa astudes saan ma juba ise ka aru, et siia naljalt külalisi ei kutsu.

Te ütlesite, et kapis vedeleb teil katkilõigatud kasukas – kas see tähendab, et jätsite naise kasukast ilma?

No see ei olnud siiski leopardinahast, vaid tavaline kasukas, mille võis ohvriks tuua. Sellest kasukanahast teen ma praegu manuseid, mis näevad maskidel päris põnevad välja. Tegelikult ei ohverdanud ma mitte ainult kasuka, vaid ka oma nahkrihma. Mõned asjad tuleb noa alla lubada, kuigi nad oleks võinud veel kaua meid teenida ja kasuks olla.

Маска работы Андрея Пигорева
© Foto : Karina Vaus
Nüüd maskimeister hakkab juba omavahel kombineerima ka teisi materjale

Kuidas teil õnnestub oma töödes selline tõepärasus saavutada?

Tänu sellele, et ma tegelsin aerograafiaga. Sealt kanduski kõik üle maskidele. Praegu püüan jõuda rooste imiteerimiseni. Ei ole kunagi saavutatul pidama jäänud ja loodan, et mul õnnestub vamis teha midagi veelgi põnevamat ja tavatumat. Oma töödes püüdlen ma täiuslikkusele. Tahaksin teha midagi niisugust, mis vaimustab mind ennast ja ka teisi.

Kas pole kahju oma töödele hüvasti öelda?

Mul on kaks tööd, mida ma ei ole valmis loovutama. Nad on mulle kallid ja kui ma nad maha müün, tekib tunne, et koos nendega olen ära andnud ka osakese endast. On asju, mida ei tahaks müüa, aga üldiselt lahkun oma töödest rõõmuga. Mulle meeldib, kui neid ostetakse. Ma tahaksin teha oma näituse, aga see nõuab tõsiseid ettevalmistusi. Tuleb välja mõelda ja teoks teha midagi ebatavalist. Tulevikuplaane on palju ja püüan neid ellu viia.

Samal teemal

Suur Kristiine kevadlaat ja Veneetsia karneval
Veneetsia karneval toimub Tallinnas juba seitsmendat korda
Eesti Vabad Maskid käisid Veneetsia karnevalil
Veneetsia karneval Tallinnas
Veneetsia karneval 2016
Tagid:
joogamatt, maskimeister, mask, intervjuu, kunst, Sputnik Eesti, Andrey Pigorev, Eesti

Peamised teemad