00:00 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Ühiskond
lühendatud link
6020

Aasta esimese kuue kuuga on sotsiaalkindlustusameti Lastemaja töötajad abistanud 30 Tallinna ja Harjumaa piirkonna last

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. Esmaspäeval külastas Lastemaja ka president Kersti Kaljulaid, kes sai ülevaate esimese poolaasta tegevustest ja tulevikuplaanidest, vahendas sotsiaalministeerium.

"Meil tuleb tagada, et ükski laps, kes seda vajab, ei jääks märkamata ja nad tõesti jõuaksid siia majja, kus neid aidatakse. Ning teiseks, et abi ahel ei katkeks pärast esialgset tuge. Ohvrid peavad saama uue elu – ilusa, terve ja normaalse," ütles president. "Me ei ole nii vaene riik, et ei suudaks sellele osale ühiskonnast tagada tuge, mida nad vajavad," lisas riigipea.

Lastemaja projektijuhi Anna Frank-Vironi sõnul on ka üks laps juba liiga palju. "Laste seksuaalne väärkohtlemine on Eestis kahjuks üsna levinud. Seksuaalvägivalda on kogenud iga kümnes noor, neist viis protsenti on olnud sunnitud olema seksuaalvahekorras," rääkis projektijuht.

Justiitsministeeriumi andmetel registreeriti 2016. aastal 434 last kahjustavat seksuaalkuritegu. Vägistamise ohvriks langes ligi 100 last, kelle keskmine vanus teo toimepanemise hetkel oli 9 aastat. Lapsega toimunud seksuaalkuritegude toimepanijatest suurem osa olid lapse pereliige, sugulane või muu tuttav inimene.

"Eesti praktika näitab, et paljudest juhtumitest räägivad lapsed alles aastaid hiljem. Kui me aga märkaksime ja reageeriksime, saaksime last varem aidata," rääkis Frank-Viron. Tema sõnul räägitakse enamasti toimunust sõbrale või emale. Vähesed usaldavad juhtumi rääkimisel spetsialiste. Ka politseisse teatatakse harva. "Sellepärast ongi väga oluline, et inimene, kellele laps on rääkinud, teavitaks juhtunust ja otsiks lapsele abi."

Lastemaja on sotsiaalkindlustusameti poolt pakutav lapsesõbralik ja erialadevaheline teenus seksuaalselt väärkoheldud või selle kahtlusega laste abistamiseks. Lastemajas töötavad lisaks sotsiaalkindlustusameti inimestele lapse heaolu nimel ka erinevad võrgustikuliikmed– lastekaitsetöötaja, politsei, psühholoog ja paljud teised. Lastemaja teenuse meeskond hindab lapse olukorda ja abivajadust, viib läbi juhtumi lahendamiseks vajalikud uurimistoimingud ning pakub lapsele vajalikku abi.

Полицейский патруль на улице в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti esimene Põhja Lastemaja avati pilootprojektina selle aasta alguses ning teenust osutatakse esialgu Tallinna ja Harjumaa piirkonna lastele. Kõigis piirkondades abistavad seksuaalselt väärkoheldud lapsi politsei ja sotsiaalkindlustusameti ohvriabitöötajad, kelle poole võib teenuse saamiseks pöörduda juba kahtluse korral.

Lisainfot Lastemaja kohta sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Vahi all on rekordarv pedofiile. Viimase pooleteise kuu jooksul on ainuüksi Tallinnas ja Harjumaal võetud vahi alla kuus pedofiilia kahtlusega meest, kokku on arvatavaid pedofiile vahi all 13, vahendas Sputnik Eesti juunikuus.

Tagid:
toetus, vägivald, noored, Lastemaja, Kersti Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad