08:25 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Ühiskond
lühendatud link
15110

Ühel rahulikul tööpäeval jalutas portaali Sputnik Eesti korrespondent Tallinna vanalinnas ja tegi tutvust mõnede meie pealinna tänavamuusikutega

TALLINN, 22. juuli — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Selgus, et Tallinna Vanalinna tänavanurkadel esinemiseks on muusikutel vaja eriluba, mida nad sageli eiravad, kuivõrd muusikamaffiat ei ole ning tänavatel pilli mängimine on pigem hingeseisund kui võimalus rahalist sissetulekut teenida.

Portaali Sputnik Eesti linnaretk algas renoveeritud Balti jaama turult, ja otse Vanalinna viivas maa-aluses tunnelis leiduski "esimene ohver" – Roman. "Mängin ma hang-trummi – see on Šveitsis leiutatud muusikariist, mängima õppisin ise. Sellel trummil on palju analooge, mina ostsin oma eksemplari Venemaalt ja olen väga rahul."

Roman
© Sputnik / Денис Пастухов
Roman

Romani sõnul tuleb Vanalinnas mängimiseks Kesklinna linnaosavalitsuselt luba saada.

"Aga maa-aluses jalakäijate tunnelis ei ole mul kunagi probleeme tekkinud, ehkki säärast paberit mul pole. Käin ka Venemaa linnades – Moskva metroos oleks raskevõitu maha istuda, aga Arbatil olen küll mänginud. Kui rääkida mu tegevuse kasumlikkusest, siis see on pigem hobi, aga mõnikord tuleb ka teenistust. Näiteks möödunud aastal läks päris hästi, tänavu aga üsna kesiselt," lisas Roman.

Pagari tänava KGB vangikongid avatakse külastajatele >>

Hang-trummari kinnitusel ei ole ka muusikutel omavahelisi vastuolusid, ei ole mingisugust maffiat, kes nende esinemisi ja sissetulekuid kontrolliks – kõik on väga viisakas.

Teine hangimängija hakkas silma Nunne tänaval metskitse kuju juures. Ivar – nii oli selle noormehe nimi – väitis Sputnik Eesti korrespondendile, et hang-trumm maksab tavaliselt tuhande euro tuuris (kuigi üksikud näidised võivad maksta ka kuni seitse tuhat eurot), ja see pill on euroopalik modifikatsioon Kariibide terastrummist.

Ivar
© Sputnik / Денис Пастухов
Ivar

Tänavamuusika on Ivari sõnul juba viis aastat tema kutsumuseks ja pakub talle rahuldust, kuulajate tänu, uusi sõpru ja palju muud, sealhulgas ka veidikene raha.

"Vanalinnas mängimiseks luba saada on lihtne. See siin pole London, kus tuleb aasta või koguni kaks oodata, siin on kõik palju hõlpsam. Ma ei saa ju luba põhimõtete alusel ning liiatigi peatänavatel esinemiseks, kus muusikud seda teha ihaldaks, luba ei anta," nentis Ivar.

Kesklinna linnaosavalitsuse netiportaali vaadates võib näha, et põhiliseks nõudeks inimesele, kes tahab saada õiguse Tallinna vanalinnas musitseerida, on oskus sellel pillil mängida, mille ta avalduses kirja paneb.

Meister: maskid valisid välja minu, mitte mina neid >>

Luba antakse välja 30 päevaks ja see võimaldab kaks päeva järjest ühes kohas mängida (ülim lubatud mängupaikade arv on samuti kaks). Keelatud on helitehnika kasutamine ning luba ei anta mängimiseks Viru tänaval, Raekoja platsil ja Raekoja platsiga külgnevatel tänavatel.

Teel Toompeale jäi silma ka Aleksandr, kel oli kitarr käes. Tema oli saanud eelmainitud loa, kuid ütles, et võib ka ilma selleta mängida: "Ainult kui mingid tädikesed siit kauplusest minu peale kaebavad, et ma neid segan, ja kutsutakse politsei, siis võib tekkida probleeme. Aga niisama, kui kellelegi ebamugavusi ei tekita, siis istu ja tinista tasakesi, isegi kui selleks luba ei ole – see pole ju kuritegu."

Aleksandr
© Sputnik / Денис Пастухов
Aleksandr

Aleksandr kinnitas, et on täitnud avalduse nimelt akustilise kitarri mängimiseks ega tohi kasutada mingeid valjuhääldeid ega valjusti mängida – näiteks trummidel.

"Viru tänaval näiteks on igasugune muusikategemine keelatud, aga ikkagi mängitakse, ja politsei ajab tihtilugu muusikuid laiali," ütles kitarrist Sputnik Eestile. Aleksandri sõnul armastavad paljud tema sõbrad ka talviti linnas kükitada, tema ise aga on siin ainult soojal ajal ja ilusa ilmaga, kuna tahab sellest harrastusest rõõmu tunda.

© Sputnik / Денис Пастухов
Уличный музыкант играет на хандпане в Таллинне
Tagid:
tänavamuusik, moosekandid, reportaaž, ühiskond, muusika, Sputnik Eesti, vanalinn, Tallinn

Peamised teemad