12:42 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Ühiskond
lühendatud link
3320

Neljapäeval, 27. juulil ja 3. augustil kell 17.30 kutsub muuseumkohvik Neitsitorn jalutuskäigule Harjumäel ja Lindamäe maa-alustesse käikudesse

TALLINN, 26. juuli — Sputnik. Ekskursioon toimub teemal "Punkarid ja ärikad: ärksad Eesti noored 1980-ndatel". Alustatakse Neitsitornist, juttu tuleb pöördelistest aegadest 1980. aastate lõpul, mil kohalik noorsugu valitseva nõukogude tegelikkusega enam kuidagi leppida ei saanud, vahendas Raepress.

Neitsitorn kutsub jalutuskäigule Harjumäel ja Lindamäe maa-alustesse käikudesse
© Sputnik / Вадим Анцупов

Neitsitorn kutsub seiklema minevikku >>

Tallinna üht populaarseimat kohvikut 1980. aastatel, Neitsitorni kasutati ka välisturistide toitlustamiseks. Kui hommikul saabusid Inturisti bussid Aleksander Nevski katedraali juurde, olid ka ärikad kohal. Riietus pidi olema selline, et võimalikult turistide grupiga sulanduda — vahetati rublasid soome markade vastu, aeti muudki äri.

Punknoorus kogunes Balti jaamas, kohvik Moskva ees, Raekoja platsil või Varblase kohvikus. Osa noori olid pärit ka väljaspoolt Tallinna või lihtsalt kodust lahkunud. Nemad moodustasid Hirvepargi kamba, kes ööbisid Lindamäe ja Harjumäe alustes käikudes. See oli tõeline maa-alune ühiskond oma hierarhia ja mängureeglitega. Leidus noori, kes elasid maa-alustes käikudes mitu aastat järjest.

Tallinn on tornide linn >>

Neitsitorn (Megede torn) on torn Tallinna linnamüüri edelalõigul Lühikese jala värava ja Harju värava vahel tänapäeva Komandandi teest põhja pool
© Sputnik / Вадим Анцупов

Bastionikäikudes olid 1980. aastate lõpus veel täiesti heas korras tsiviilkaitse varjendid, koos ventilatsiooni ja kanalisatsiooniga. Ekskursiooni käigus jalutatakse punknoorte radadel, "plaadimäel" ehk Harjumäel, vahendatakse mälestusi ning külastatakse bastionikäike, kus püütakse seintelt leida sinna kraabitud nimesid ja märke punk-kultuuri hiilgeaegadest ligi 30 aastat tagasi.

Ekskursioon kestab poolteist tundi, giid on ajaloolane ja muusik Tõnu Pedaru.

Palutakse eelregistreerida aadressil neitsitorn@linnamuuseum.ee või telefonil: 6 012 751. Osalemine muuseumipiletiga (täispilet 8 eurot, sooduspilet 4.50 eurot).

Täna 30 aastat tagasi külastas Mihhail Gorbatšov Eestit >>

Tagid:
bastionikäigud, punkarid, noored, ekskursioon, 1980-ndad, Neitsitorn, Tallinn

Peamised teemad