11:05 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Ühiskond
lühendatud link
9913

Ainult Jumal ise teab, kui palju silmapaistvaid sportlasi, poliitikuid, sõjaväelasi ja ametnikke on meil vaid seetõttu olemata, et nende esivanemad enne 1940. aastat Eestis ei elanud, arutleb ühiskonnategelane

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. Endise ENSV elanikele ja nende järeltulijatele Eesti Vabariigi kodakondsuse tagasiandmine on põhimõtteline küsimus olenemata sellest, mil määral inimene nüüd, veerand sajandit hiljem seda õigust kasutada tahab, teatas ühiskonnategelane Allan Hantsom. 

Keskerakondlane Olga Ivanova andis vastuse EKRE fraktsiooni esimehele Martin Helmele, kes kritiseeris mõtet omistada halli passi omanikele lihtsustatud korras kodakondsus
© Фото : из личного архива Ольги Ивановой

Praegu käib riigis aktiivne arutelu "hallipassimeestele" lihtsustatud korras Eesti kodakondsuse omistamise üle. Kuid mitte kõik ei leia, et niinimetatud mittekodanikud või kodakondsuseta isikud, keda on Eesti elanike seas ligikaudu 80 000, tõttavad oma staatust muutma, kui asi piirdub ainult taotluse esitamisega.

Eurosaadik soovitas Saakašvilile võidelda Baltikumi mittekodanike õiguste eest >>

Eesti peaminister Jüri Ratas peab õigeks tühistada kohustusliku eesti keele eksami nõue nende jaoks, kes on elanud vabariigis selle iseseisvuse taastamisest (1991. aasta 20. augustist) peale, kuid käesoleval hetkel valitsuskoalitsioonis selles osas konsensust ei ole.

Ühe Eesti mittekodanike liidu loomise algatajana ütleb Allan Hantsom, et läinud aja jooksul on Eesti võimud teinud kõik võimaliku selleks, et tõrjuda enamiku mittekodanike huvitatust Eesti Vabariigi kodakondsusest.

Kodakondsuspoliitika selle valitsuse ajal ei muutu >>

Tema sõnul rahuldab paljusid neist, eriti vanemat põlvkonda, täielikult see omapärane vahepealne seisund koos kõigi sellest tulenevate plussidega: viisavabadus, vabastatud sõjaväekohustusest ja nii edasi.

"Aga neile noortele inimestele, keda huvitab karjäär omavalitsusasutustes või riigiteenistuses, töötamine Euroopas, on Eesti kodakondsus kahtlemata vajalik," leiab Hantsom. 

Mittekodanikele tuleb maksta hüvitist

Lisaks sellele, jätkab politoloog, tuleb tingimata teha juttu riiklike rahaliste hüvitiste väljamaksmisest mittekodanikele võimude süül kasutamata jäetud võimaluste eest.

Ratase ütlus kodakonduspoliitikast sai julma kriitika osaliseks >>

Ainult Jumal ise teab, kui palju silmapaistvaid sportlasi, poliitikuid, sõjaväelasi ja ametnikke on meil vaid seetõttu olemata, et nende esivanemad enne 1940. aastat Eestis ei elanud, ütleb ühiskonnategelane.

"Teostumata võimalusi on muidugi raske rahas mõõta, kuid usun, et siin võib kõne all olla rahasumma kümme tuhat eurot iga mittekodaniku kohta," märkis ta.

Allan Hantsomi arvates piisab juhul, kui otsus Eesti Vabariigi kodakondsuse ennistamisõiguse kohta vastu võetakse, ühestainsast edukast kohtuprotsessist vandeadvokaati kaudu esitatud hagi alusel, et tekiks pretsedent, mis toob endaga kaasa terve laviini samalaadseid kohtumenetlusi.

Inimõiguslane kutsub Eestit tagama kõigile lastele kodakondsus >>

Samal teemal

Ivanova Martin Helmele: Eesti on ammuilma minu kodumaa
Ratas: minu ettepanek ei tähenda kodakondsuse nullvarianti
Euroopa Parlamendi komisjon tutvub kodakondsuseta isikute olukorraga
Tagid:
hall pass, ühiskond, kodakondsus, EV, ENSV, Allan Hantsom, Eesti

Peamised teemad