04:11 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Ühiskond
lühendatud link
6510

Üheteistkümnes Euroopa riigis tõusis õhutemperatuur üle 40 kraadi, mitmes piirkonnas aga kuni 47 kraadini

TALLINN, 5. august — Sputnik. Meteoroloogide sõnul on nii kõrged temperatuurid seotud Aafrikast saabunud kuumalainega, kirjutab ERR viitega ajalehele Guardian.

Kuuma käes vaevlevad Itaalia, Šveits, Ungari, Poola, Rumeenia, Bosnia, Horvaatia ja Serbia. Erakordse kuuma käes on ka Hispaania ja Prantsusmaa.

Ilmateenistus hoiatab tugeva vihmasaju eest >> 

Tervisele ohtlikult kõrge õhutemperatuur registreeriti 26 Itaalia linnas. Ilma jahenemist ei ole oodata enne esmaspäeva.

Ilmateenistuse augustikuu prognoos

Meie ilm on ka augustis väga muutlik, sest Läänemere kohal jääb valdavaks tugev edelavool, mis kannab Eesti vahetusse lähedusse sajupilvedest ümbritsetud madalrõhulohkusid, vahete-vahel ka madalrõhkkondi rohke vihmaga ning seetõttu on sagedasti sadusid. Kuu jooksul langevad sademed ulatuvad normini ja mõnel pool ka üle selle (norm 68..103 mm).

Rahvalikud ilmaennustused – kui sünoptikuid ei tea uskuda >> 

Sajupäevade vahel tugevnevad üürikeseks kuivema õhuga kõrgrõhuharjad. Valdavaks on mõõdukas soe ja vaid vahete-vahel pöördub õhuvool lõunasse ning 60-nda laiuskraadini pääseb lühiajaliselt südasuvine palavus. Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normilähedane (norm +15,4..+17,5°C). 

Tänavune kevad on olnud Eestis erakordselt külm — aprilli lõpupäevad olid ikka veel lumised ja siinse rahva suureks üllatuseks sadas koguni 9. mail Saaremaal lund.

Maailma Looduse Fondi WWF saatesarja "Kliima ja energeetika" programmijuht Aleksei Kokorin rääkis Sputniku radiosaates, et aastail 2015-2016 täheldatud õhutemperatuuri tõus põhjustas tänavuseks aastaks peaagu samaväärse jahenemise.

Ekspert ilmastiku keerdkäikudest: liigume jääaja poole >>

Eksperdi hinnangul tuleneb see sellest, et tohutu suurel osal Vaiksest ookeanist toimub omalaadne energiavahetus veest õhku ja seejärel vastupidi. Ekspert rõhutas ühtlasi, et kui räägitakse ülemaailmsest kliimasoojenemisest, siis peetakse silmas energia- ja soojushulka kogu kliimasüsteemis tervikuna, millest 90% moodustavad ookeanid. Mistõttu oleks meie planeeti kohasem nimetada mitte Maaks, vaid Ookeaniks.

Tagid:
kuumalaine, ilm, ühiskond, The Guardian, Aafrika, Euroopa

Peamised teemad