03:23 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Ühiskond
lühendatud link
7920

Majandusteadlane Pjotr Vernitski kommenteeris hiljutisi küsitluse tulemusi, mille kohaselt käis 2017. aastal peaaegu 30% Eesti elanikest Lätist alkoholi ostmas

TALLINN, 30. august – Sputnik. Teadlane nimetas olukorda "majanduslikuks mänguks", mitte märgiks sellest, et rahvas on end põhja joomas. Vernitski arvates väikehulgibaaside esindajad koopereeruvad, sõidavad Lätti ja ostavad sealt küllaltki suurtes kogustes alkoholi kokku, edastab raadio Sputnik

Septembris ei joo!
© Fotolia / Itakdalee

Seejuures ei suuda keegi luua mehhanismi, mis vaba turumajanduse tingimustes selliseid oste keelaks. Kui just Läti juhtkond ei otsusta järgmise aasta 1. jaanuarist alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõsta, millest on juba korduvalt teatatud.

Piirikaubandus aasta teises pooles kasvas 260% >>

Eksperdi arvates ei ole keelumeetmed antud juhul efektiivsed, seda enam, et Läti alkoholikeskustes on piisavalt palju kanget eesti alkoholi, mille hulgimüük toimub EL regulatsioonide raames.

Vernitski tuletas meelde kolme Läti põhimõtet, mille järgi alkoholi müüakse, märkides, et aktsiisiga maksustatakse ainult jaemüüki, see tähendab müüki füüsilistele isikutele ja see ei puuduta hulgimüüki, mis toob kasu ettevõtjatele.

"See ei tähenda mingil juhul, et rahvas end põhja jooks, selles väljenduvad vaid majanduslikud huvid, see on selline majanduslik mäng," ütles ekspert kokkuvõtteks.

Balti riigid leppisid kokku ühistes kavatsustes tervisepoliitika kujundamisel, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Титиевский

Küsitlusest selgus, et 2017. aastal käis peaaegu 30% Eesti elanikest vanuses 18 kuni 74 aastat Lätist alkoholi ostmas või palus seda kellelgi sealt tuua. Samal ajal 5,4% vastanutest ostsid Lätist alkoholi vähemalt kord kuus.

Ambitsioonikad sammud rahva tervise edendamisel >>

Varem on Sputnik Eesti teatanud, et eestimaalaste "alkoturism" Lätti on suures osas provotseeritud Eesti alkoholiaktsiisist. Selle tulemusena on Lätis müüdav alkohol osutunud pea kaks korda odavamaks kui Eestis.

Kuid see võib peagi lõppeda, sest Läti valitsus kiitis juulis heaks aktsiisimaksu seaduse muudatused, mis näevad ette kütuse-, tubaka- ja alkoholiaktsiiside määrade tõstmise 2018. aastast.

Lätlased tahavad võrdsustada alkoholi narkootikumidega >>

Tagid:
piirikaubandus, mäng, majandus, ühiskond, alkohol, Pjotr Vernitski, Läti, Eesti

Peamised teemad