21:54 23. Mai 2018
Tallinn+ 19°C
Kuula otse
Suurtükitornis Kiek in de Kök meenutatakse 457 aastat tagasi toimunud lahingut

Kuulsusrikkast lahingust möödub 457 aastat

© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskond
lühendatud link
30 0 0

Laupäeval, 9. septembril kella 15-st 17-ni toimub suurtükitornis Kiek in de Kök ning Raidkivimuuseumis teemapäev, kus meenutatakse üht Tallinna ajaloo kuulsusrikkaimat lahingut

TALLINN, 4. september — Sputnik. Lahing toimus 11. septembril 1560. aastal Jeruusalemma mäe taga tallinlaste ja Ivan IV vägede vahel ning seal langenud linlaste mälestuseks püstititati mitmeid mälestusmärke, vahendab Raepress. 

Kaupmees Blasius Hochgrevele püsititatud mälestusrist asub oma algsel kohal Marta tänaval, kaupmees Lutke van Oyteni mälestusristi fragment on eksponeeritud Raidkivimuuseumis ning hinnaliseima mälestisena asub Kiek in de Kökis Lambert Glandorpi 1561. aastal maalitud epitaaf kümnele langenud mustpeavennale. Mälestusmaali teeb ajalooallikana eriti väärtuslikuks asjaolu, et seal on kujutatud vanim teadaolev Tallinna vaade.

Rakvere linnuses toimus lahing >>

Laupäeval kell 15 algaval teemapäeval räägib Kiek in de Köki juhtivkuraator Toomas Abiline Mustpeade epitaafi põhjal Jeruusalemma mäe lahingu käigust, Tallinna Linnamuuseumi koguhoidja Ando Pajus kõneleb lahingus kasutatud relvadest ning koguhoidja Risto Paju tutvustab Raidkivimuuseumis asuvat Lutke van Oyteni mälestusristi fragmenti.

Osalemine muuseumipiletiga, registreeruda saab: tel. 6 44 66 86 või e-kirjaga aadressil kok@linnamuuseum.ee

Raidkivimuuseumist

2016. aasta kevadel ajaloolistes kasemattides avatud Raidkivimuuseum on Tallinna Linnamuuseumi mitmeaastase töö tulemus. Seni külastajatele suletuna seisnud 17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni käigud on nüüdseks tervikuna renoveeritud, sinna kujundatud uus muuseum on otseühenduses Kiek in de Köki ja Bastionikäikude muuseumiga. 

Muuseumis Kiek in de Kök ja Bastionikäigud toimub perepäev
© Sputnik / Вадим Анцупов

Muuseumi ekspositsioon kannab nimetust "Varemete linn" ja koosneb rohkem kui kahesajast raidkivist ja fragmendist. Ruumid on jagatud nelja erineva teema teema vahel ja külastaja saab kõndida läbi "Eedeni aia", "Sammaste saali", "Surma saali" ja "Päikesesaali".

Raidkivimuuseumi kujundusmeeskonda kuulusid Tallinna Linnamuuseumi poolt Raidkivimuuseumi kuraator Risto Paju, lisaks filmikunstnik Jaagup Roomet ning arhitektid Maarja Varkki ja Helle-Triin Hansumäe.

Raidkivimuuseum kutsub perepäevale >>

Eesti Paeliit valis Raidkivimuuseumi 2016. aasta paeteoks, lisaks on Raidkivimuuseum Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominendina jäädvustatud raamatus "Ruumipilt 2016". (Allikas: Tallinna Linnamuuseum)

Tagid:
teemapäev, ajalugu, lahing, Raidkivimuuseum, Kiek in de Kök, Tallinn

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

  28
 • Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto

  Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

  36
 • Illustreeriv foto

  Selleks, et nutiseadmes ID-kaardiga toiminguid teha, tuleb kasutada spetsiaalseid kaardilugejaid. Mobiil-ID puhul eraldi seadmeid vaja ei ole.

  8